Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
9 сынып химия
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Металдардың жалпы сипаттамасы. №4көрсетілім «Металдардың кристалдық тор модельдері»
Мектеп |
№11Б. Момышұлы атындағы ЖОББМ |
Бөлім: |
9.2ВМеталдар мен құймалар |
Педагогтің аты-жөні: |
Жузжанова Г |
Күні: |
22.11.22ж |
Сыныбы:9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Металдардың жалпы сипаттамасы. №4көрсетілім «Металдардың кристалдық тор модельдері» |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.4.1 -металдық байланыс пен металдық кристалдық тор жайындағы білімдерін қолданып металдардың қасиетін түсіндіре алу 9.1.4.2 -металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттерді сипаттау және металл атомдарының тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсететінін түсіндіру |
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: металдық байланыс пен металдық кристалдық тор жайындағы білімдерін қолданып металдардың қасиетін түсіндіреді, сипаттайды Көпшілік оқушылар үшін: Металдық байланыс пен металдық кристалдық тор жайында біледі. Кейбір оқушылар үшін: металдарға тән химиялық қасиеттерді сипаттайды және металл атомдарының тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсететінін түсіндіреді. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту Топқа бөлу 3 мин.
Үй тапсырмасын тексеру 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі: “Көңілді смайликтер” әдісі арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру Смайликтер көмегімен оқушыларды 4 топқа біріктіру. Үй тапсырмасын тексеру үшін топтарға тапсырмаларды беру |
Көңілді смайликтерді алады, артқы бетіндегі топтардың атына сәйкес бірігіп, топтасады. I – Литий тобы II – Осмий тобы III – Сынап тобы IV- Вольфрам тобы
H2S+ Cl2+H2O --- H2SO4 + HCl
Cu + HNO3 ---- Cu(NO3)2 + NO + H2O 3. Электрондық баланс әдісін қолданып, коэффициенттерді орналастырып, реакция өнімдеріндегі коэффициенттерді есепте. NO2 + NaOH ---- NaNO2 + NaNO3+ H2O 4. Электрондық балансты қолданып, реакция теңдеуіне коэффициенттерді орналастыр. Тотықтырғыш және тотықсыздандырғышты анықта. Zn+ HNO3 ------- Zn(NO3)2 + NO + H2O Дескриптор
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Смайликтер салынған конверт
Д3 экраны, А3 парағы, Тапсырма парақтары
|
||||||
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 2мин
Жаңа сабақ 10мин
|
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар беріледі. Суретте не көріп отырмыз? Ол туралы не білсіздер? Тайқазанның құрамы қандай элементтерден жасалғанын білеміз бе? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстырады. Жаңа сабаққа байланысты бейне көрсетілім ұсынады. Металдарыдң химиялық қасиеттерімен таныстырады |
Сұрақтарға жауап береді. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысып, дәптерге сабақтың тақырыбын жазып алады. Металдардың жалпы сипаттамасы. №4көрсетілім «Металдардың кристалдық тор модельдері» Жаңа сабақ туралы бейне көрсетілім қарайды.
Li,K, Ba,Ca,Na,Mg, Al,Mn,Zn,Cr, Fe, Sn,Pb, ( H2) Cu,Hg,Ag, Au, Pt
4Li + O2 = 2Li2O 2Fe +3Cl2 = 2FeCl3 2. Сумен әрекеттесуі 2Na +2H2O =2NaOH + H2 Ca +2H2O = Ca(OH)2 + H2 Zn +H2O = ZnO + H2 3. Тұз ерітінділерімен әрекеттесуі Zn +Pb(NO3)2 =Zn(NO3)2 +H2 4.Қышқылдармен әрекеттесуі Zn +2HCl = ZnCl2 + H2 |
Дескриптор: 1. Талдау жасап,өз ойларын білдіреді |
Тақырып бойынша интернет желісін пайдаланып бейне көрсетілім көру. https://youtu.be/QufQ71bodvA |
||||||
Жұптық жұмыс 7 мин
|
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды. |
1.Тапсырма I – Литий тобы Атомның электрондық құрылысы а) 2,1 ә )2,8,1 б ) 2,8,8,1 в)2,8,18,1 болатын қай элементтің металдық қасиеті жоғары? II – Осмий тобы Мына металл атомдарының электрондық формулаларын жазыңдар: а) алюминий ә )кальций б ) цезий III – Сынап тобы Металдардың электрхимиялық кернеу қатарын және үлкен (>), кіші (<)белгілерін пайдаланып,әр жұптағы химиялық белсенділігі жоғары металды көрсетіңдер:
IV- Вольфрам тобы Мына реакциялардың теңдеулерін құрастырыңдар: а) мырыштың күкірт қышқылымен ә )алюминийдің хлормен б ) магнийдің оттекпен |
Дескриптор: 1. Металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттерді сипаттайды |
Д3 экраны, 9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
||||||
Сергіту сәті
|
«Арқадағы сурет» әдісі Тізбектің соңында тұрған оқушыға сурет көрсетеді. |
Оқушылар тізіліп тұрады. Соңында тұрған оқушыға сөз көрсетіледі. Ол сөздің суретін алдында тұрған оқушының арқасына қолмен салады. Солай тізбек жалғасады. Ең алдыңғы оқушы қағазға түсіреді. Алғашқы және соңғы нұсқа салыстырылады. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
А4 парағы және қарындаш |
||||||
Топтық жұмыс
|
Сабақты пысықтау мақсатында бекіту тапсырмалары ұсынылады. |
I – Литий тобы 10 г мырыш пен 10г күкіртті қыздырғанда алынған мырыш сульфидінің массасын табыңдар. II – Осмий тобы Кілт сөздерді пайдаланып, сөйлемдерді толықтыру. III – Сынап тобы “Тарсия” әдісі бойынша құрастыру IV- Вольфрам тобы Металдардың ортақ физикалық қасиеттері Сәйкестендіру Жеті ғаламшарға жеті металл атауы сәйкес келеді. Күн, Ай, Меркурий, Шолпан, Марс, Юпитер және Сатурн. Металдар: темір, сынап, алтын, күміс, қорғасын, қалайы және мыс. |
|
Д3 экраны, А3 парағы, Тапсырма парақтары
|
||||||
Сабақтың соңы Үйге тапсырма Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
&21Металдардың жалпы сипаттамасы 78-83бет оқу, 84бет № 1-2 есеп «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Үй тапсырмасын жазып алады. Жеке жұмыс: - мен бүгін білдім .... - бүгін сабақта қуантқаны..... - қиын болды............... - маған ерекше ұнағаны..... - қызықты болғаны..... - - енді мен...... аламын бүгін үйренгенім.......... менің қолымнан келеді............... |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады |
|