Материалдар / 9-сынып қазақ әдебиеті

9-сынып қазақ әдебиеті

Материал туралы қысқаша түсінік
Ердің бақыты әйел тақырыбы бойынша 9-сынықа арналған сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Қырқүйек 2024
137
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім: Атадан қалған асыл сөз

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Пәні: қазақ әдебиеті

Сынып: 9

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы:

Төле би «Ер бақыты - әйел»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік – композициялық талдау жасау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: шығарманың мазмұнын түсініп сюжеттік-композициялық талдау жасайды

Көпшілік оқушылар: шығарманы шынайы өмірмен байланыстырады..

Кейбір оқушылар: Тақырып көлемінде өз көзқарастарын өмірмен байланыстыра отырып, түйінді ой айта алады.

Бағалау критерийі

  • Шығарманың мазмұнын түсініп ,оқиғалар тізбегін анықтай алады

  • Шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасап, тақырыбы мен идеясын анықтай алады..

  • Шығарманы шынайы өмірмен байланыстыра отырып, түйінді ой айта алады.

Тілдік мақсаттар

Нақты тақырыпқа арналған сөздік қор мен терминология: , Би,қызыр,шапқыншы, бай,кембағал.

__________________________________________________________

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

-менің пікірімше......,

-менің ойымша......,

-автор ойына жүгінсек......._________________________________________________________

Талқылауға арналған сұрақтар:

Шығармадан алған әсерлеріңіз қандай?

Қандай жаңа идея ұсынған болар едіңіз?

Шығарманың «Ер бақыты -әйел» аталуының себебін қалай түсіндіресіз?

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы (6-құндылық)

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы, қазақ тілі

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Әнет баба «Не арсыз? Не ғайып? Не даусыз?»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




Ұйымдастыру кезені.: Сәлемдесу, оқушының назарын сабаққа аудару.

Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Шаттық шеңбері»

Топқа бөлу: «Шаңырақ» ондағы уық төрт түсті лента арқылы топқа бөлінеді

1-топ «Шаңырақ» (көк түс )

2-топ «Уық» (жасыл)

3-топ «Кереге» (қызыл)

4- топ « Ана» (сары)

Алдыңғы білім «Конвертті сұрақ» әдісі арқылы пысықталып, қорытылады.

Әнет баба туралы не білесіз?

Не арсыз?

Не ғайып?

Не даусыз?

Қызығушылықты ояту. Оқушыларға Төле би жайлы бейнемәтін көрсетіледі.

https://www.youtube.com/watch?v=rQX2rS2VJZo

Оқушылар Төле би өмірі жайлы мәлімет алады.

Ой шақыру:

«Әйел жақсы болмай, ер оңбайды».

Нақыл сөзінің мағынасын қалай түсінесіздер?

Оқушылар пікірлері тыңдалып, нақыл сөздің мағынасы ашылады.

Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтайды.

Сәлемдесу, оқушының назарын сабаққа аудару.



Алдыңғы білім «Конвертті сұрақ» әдісі арқылы пысықталып, қорытылады.


Оқушыларға Төле би жайлы бейнемәтін көрсетіледі.


Оқушылар пікірлері тыңдалып, нақыл сөздің мағынасы ашылады.





ҚБ


Шаңырақ макеті, үш түсті ленталар,

Кеспе қағазжар

«50 әдіс»









bilimland

Бейнемәтін.

https://www.youtube.com/watch?v=rQX2rS2VJZo


Сабақтың ортасы


























Мағынаны тану. 1-тапсырма.

Шығарманы сюжеттік мазмұнын түсініп оқи отырып, оқиғалар тізбегін анықта.

Т.Ж.«ДЖИГСО» әдісі

Төрт адамнан тұратын топта оқушылар шығарма бөліктерін нөмерлер арқылы бөліп алады, алғашқы нұсқа ретінде оқиды , мазмұнын түсініп, оқиғалар тізбегін анықтайды.

Дескриптор :

  • Шығарманың сюжеттік мазмұнын оқиды, түсінеді.

  • Оқиғалар тізбегін анықтайды.

ҚБ

Ж/Ж. 2-тапсырма.

«Пирамида»әдісі арқылы әдеби шығарманың сюжеттік- композициялық құрылысына талдау,сатылай кешенді талдау жасайды. Тақырыбы мен идеясын анықтайды.

Shape1

Шешімі __________

Шарықтау шегі ________

шиеленісуі _________ Дамуы _______

Баасталуы _____


Көркем шығарманы сатылай-кешенді талдау :


Шығарма авторы:____________

Жанр түрі: _________________

Тақырыбы:_________________

Идеясы:_____________________

Шығармадағы кейіпкерлер:________________


Дескриптор :

  • Шығармаға сюжеттік- композициялық ,сатылай кешенді талдау жасайды..

  • Тақырыбы мен идеясын анықтайды

«Бағдаршам түстері» өзін-өзі бағалауы

3-тапсырма .«Ойлаудың алты қалпағы » әдісі

1 –топ .Қызыл қалпақ – әдеби шығармадан алған әсері

Қара қалпақ - шығармаға сыни пікір

2- топ. Сары қалпақ - шығарманың жақсы жақтары

Ақ қалпақ - шығармаға өз көзқарасың

3- топ. Жасыл қалпақ- шығарманы шынайы өмірмен байланыстыру.

4- топ.Көк қалпақ - қорытынды ой тұжырым жасау.

Дескриптор:

  • Өз пікірлерін білдіре алады

  • Өмірмен байланыстыра алады.

  • Шығарма негізінде ой тұжырым жасайды.

ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» топтар арасындағы

бірін –бірі бағалау.

«Жұлдызымды сіздерге беремін» топтық бағалау.


Оқушылар шығарманың сюжеттік мазмұнын түсініп оқи отырып, оқиғалар тізбегін анықтайды.




«Пирамида»әдісі арқылы әдеби шығарманың сюжеттік- композициялық құрылысына талдау,сатылай кешенді талдау жасайды. Тақырыбы мен идеясын анықтайды.

Көркем шығарманы сатылай-кешенді талдау жасайды.







«Ойлаудың алты қалпағы » әдісімен талдау жасайды.


ҚБ

Тамаша жауап!

Жақсы жауап!

Ұсыныс!




ҚБ

Тамаша жауап!

Жақсы жауап!

Ұсыныс!


ҚБ

Тамаша жауап!

Жақсы жауап!

Ұсыныс!





9-сынып

Қазақ әдебиеті оқулығы




www.google.com





Кеспе парақтар

А4 ф.









Кеспе парақтар





www.google.com

А4 ф кеспе парақтар.




Сабақтың со 3 мин



Үйге тапсырма




Рефлексия


Бекіту: «Ой толғаныс» әдісі

«Қыз бала – ұлт болашағы» сөзінің төркінін қалай түсінесің?

Оқушылардың пікірлері тыңдалып сабақ қорытындыланады.

Кейіпкерлерге мінездеме жазып келу

БББ кестесі

Білгенім

Білдім

Білгім келеді







9-сынып

Қазақ әдебиеті оқулығы


Кеспе парақтар

А4 ф

Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).




Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар қу мақсаттарына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына қол жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтыңбарысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылақтары туралы нені аяқтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ