Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
9-сынып қазақ әдебиеті Әйтеке би "Қасқакөл дауы" сабақ жоспары.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім: «Атадан қалған асыл сөз» |
Мектеп: |
|||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар |
|||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Әйтеке би "Қасқакөл дауы" оқиғасының тәрбиелік рөлі. |
|||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.1. Автор бейнесінің идеялық –стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау. |
|||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Автор бейнесін идеялық мазмұнын білу; Оқушылардың көпшілігі: Автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөлін түсіну; Кейбір оқушылар: Автор стиліне сүйене отырып, қазақ халқының өткен тарихы мен бүгінгі заманын салыстырып талдау. |
|||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||
Тілдік дағдылар |
Оқушылар орындай алады; Тапсырмаға байланысты:суреттейді,салыстырады, табады,талдайды Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: автор бейнесі, тақырып, идея, даналық. Диалог құруға/ рөлдерді талдауға арналған пайдалы тіркестер: Қазақ халқының өткен тарихы мен бүгінгі заманын салыстырып топта талқылайды; Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Әйтеке би туралы не білдіңдер? 2. Қандай игі істерімен ел есінде қалған? |
|||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) |
|||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім |
Әйтеке би "Қасқакөл дауы" |
|||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
Сабақтың басы
|
І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. «Сен білмейсің...» әдісі бойынша оқушылар өздерінің қуаныштарын бөліседі. ІІ. Қызығушылығын ояту. Оқушыларға ауызша сұрақ қоямын, оған жылдам жауап беру керек. 1.Әйтеке би туралы не білдіңдер? 2. Қандай игі істерімен ел есінде қалған? 3.«Қасқакөл дауы» – қандай дау? 4. «Қасқакөл дауы» қандай шешіммен аяқталады? 5.«Қасқакөл дауының» туындау себебі қандай? 6. Орманбеттің билер шешіміне көнбеу себебі неде? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын сынып оқушыларымен бірлесе отырып анықтайды. Сабақ барысында мақсатты нәтижеге жету үшін тапсырмалар бойынша бағалау критерийін жасайды. |
«Сен білмейсің...» әдісі бойынша оқушылар өздерінің қуаныштарын бөліседі. Оқушылар өткен сабақтарда алған білімдерін еске түсіреді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын сынып оқушыларымен бірлесе отырып анықтайды. |
ҚБ |
9-сынып қазақ әдебиеті |
||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
ІІІ. Мағынаны тану ЖЖ. 1-тапсырма. Жұптар шығармадан деректер іздестіріп, А3 қағазда «Ақыл картасын» жасайды. Осы деректердің шығарма идеясын ашудағы рөлін көрсетеді.
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Топтарға шешендік сөзден үзінділер беріледі. Оқушылар үзінді мазмұнын ашып, үзіндінің композициялық құрылымның дамуына әсерін талдайды. «Үш жақты күнделік» кестесі
Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. «Қос жазба» күнделігі Шығармадағы автор бейнесін білдіретін үзіндіні тауып, үзіндідегі автор бейнесін талдап, айшықты пікірмен дәлелдеңдер. Тапсырманың орындалуына қарай қосымша сұрақтар қоямын.
(Кесте арқылы поэмадан үзіндісін оқиды және автор бейнесін таладап , айшықты дәлелдейді.) Дескриптор:
ҚБ
4-тапсырма. «Автор мінбері» әдісі. Ортақ тапсырма беріледі, ең құндысын топ басшысы хабарлап автор оқып баяндайды. «Қасқакөл дауы» шешендігінде қандай мәселелер көтерілді? Талдаңыздар ! (Ортақ тапсырма беріледі, жеке-жеке топ ішінде оқып, ең құндысын ұсынады, топ басшы хабарлайды авторы баяндайды) Дескриптор:
ҚБ |
Жұптар шығармадан деректер іздестіріп, А3 қағазда «Ақыл картасын» жасайды. Осы деректердің шығарма идеясын ашудағы рөлін көрсетеді.
Топтарға шешендік сөзден үзінділер беріледі. Оқушылар үзінді мазмұнын ашып, үзіндінің композициялық құрылымның дамуына әсерін талдайды.
Шығармадағы автор бейнесін білдіретін үзіндіні тауып, үзіндідегі автор бейнесін талдап, айшықты пікірмен дәлелдеңдер.
Ортақ тапсырма беріледі, ең құндысын топ басшысы хабарлап автор оқып баяндайды. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ |
Әйтеке би "Қасқакөл дауы" |
||||||||||||||
Сабақтың соңы
|
Рефлексия. «Таңдау» әдісі. Бес пікір жазылған парақ беріледі. 1.Мен сабақ қызықты, қызықсыз болды деп ойлаймын. 2. Мен сабақта көп нәрсені үйрендім, үйренгенім аз болды. 3. Мен басқаларды мұқият,зейінсіз тыңдадым. 4. Мен талдауларға жиі, сирек қатыстым. 5.Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын, риза емеспін. Оқушылар өздерінің сабаққа қатысу деңгейі мен ынтасын білдіретін сөздердің астын сызады. |
|
||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |