САБАҚ:
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып:
11
|
Оқушылар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Е.Әбікенұлының
«Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесіндегі замана
көрінісі
|
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу
мақсаттары
|
11.3.2.1 көркем
шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып
бағалау;
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Е.Әбікенұлының «Пәтер іздеп
жүр едік» әңгімесіндегі көтерілген мәселені анықтап,
қазіргі заман көрінісімен салыстырып
бағалау.
|
Бағалау
критерийлері
|
|
Ойлау дағдысының
деңгейі
|
Білу, түсіну,
талдау
|
Құндылықтарға
баулу
|
Зайырлы қоғам
және жоғары руханият
(3-құндылық)
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пән лексикасы және
терминология: пәтершілердің
қарасы, тоқал өкше, Ер жігіт бір терінің ішінде неше
арып, неше семіреді,Екі адамның арасына есі кеткен түседі,
Қайыршыға жел қарсы,
Теңеу: Құмырсқаның илеуінше қайнаған жетім бұрыштан,
иттің
ұясындай,
Диалектілер:
дарбаза,
дәліз Диалог және жазылым үшін
қажетті сөз тіркестер:
Менің ойымша;
пікіріме мынадай дәлелдер келтіремін; оның мынадай себептері бар;
себебін былай түсіндіремін;
|
Осыған дейін
меңгерілген білім
|
Ерболат Әбікенұлы
«Пәтер іздеп жүр едік»
әңгімесі
|
Жоспар
|
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
минут
|
І.Ұйымдастыру
кезеңі
ІІ.Қызығушылықты
ояту
-
Суретте не көріп
тұрсыздар?
-
Бүгінгі сабақтың тақырыбына
қандай қатысы бар?
-
Ерболат Әбікенұлының қандай
шығармаларын білесіңдер?
«Кроссенс» әдісі арқылы
төменде берілген суреттерді бір-бірімен байланыстыра отырып,
шығарма мазұнын баяндайды. (жеке
жұмыс)
|
Оқушылар назары
сабаққа аударылады.
«Кроссенс» әдісі
арқылы төменде берілген суреттерді бір-бірімен байланыстыра отырып,
шығарма мазұнын баяндайды.
|
ҚБ
«Таразы»
|
Суреттер google
сайтынан алынды.
|
Сабақтың
ортасы
|
Мағынаны
тану.
Тапсырма
Т. «FILA» әдісі көркем шығармада
көтерілген әлеуметтік мәселені анықтау. Топ құрамында төрт адам
болады. Әрқайсысы «FILA» әдісі бойынша тапсырма
түрлерін бөліп алады, қорытындысында жұмыстарын біріктіріп, кестені
толтырады.
F /Дерек/
– шығармада заман көрінісі,
кейіпкерлердің әлеуметтік жағдайы көрінетін деректерді
жинау
I /Идеясы
/– шығарманың
идеясы
L
/Сұрақ/– шығармада туындағын мәселе
немесе сұрақтар
A /Іс-әрекет/–
мәселенің шешу жолдары
.
Деректер
|
Идеялар
|
Сұрақтар
|
Іс-әрекет
|
|
|
|
|
Бағалау
дескрипторлары
-
Шығарма бойынша
деректер анықтайды; (кемі 5)
-
Шығарманың идеясын
табады; (кемі 2)
-
Көтерілген мәселені
анықтайды; (кемі 3)
-
Шешу жолдарын
ұсынады; (кемі 3)
Тапсырма.
https://www.youtube.com/watch?v=eakRh1BOsog
«Жас отбасыларға
баспана беру мәселесі қолға алынды»
тақырыбында бейне материал
тамашалап, шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін
салыстырып, баға береді.
Дескриптор
-
Шығармадағы заман
көрінісін анықтайды;
-
Бейнематериалдан
қазіргі заман көрінісін
табады;
-
Заман көріністерін
салыстырып, баға береді;
|
Әрқайсысы «FILA» әдісі бойынша тапсырма
түрлерін бөліп алады, қорытындысында жұмыстарын біріктіріп, кестені
толтырады.
Шығармадағы заман
көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып, баға
береді.
|
ҚБ
«Таразы»
ҚБ
«Таразы»
|
https://abai.kz/post/40306
шығарманың толық
нұсқасы
https://www.youtube.com/watch?v=eakRh1BOsog
|
Сабақты
бекіту
5
минут
|
Ой
толғаныс
Оқушылар ПОПС»
формуласын толтырады.
Бірінші сөйлем
«Менің ойымша,... »
Екінші сөйлем
«Себебі, мен оны былай түсіндіремін …
»
Үшінші сөйлем «Оны
мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын …
»
Соңғы сөйлем «Осыған
байланысты мен мынадай қорытынды шешімге
келдім
|
|
Сабақтың
соңы
5
минут
|
Кері
байланыс.
«Сұрақ-жауап»
әдісі
1.Бүгін сіз үшін не
маңызды және қызықты болды?
2. Сіз қандай
сұрақтар бойынша нақты жауап
алдыңыз?
3. Сіз үшін бүгін не
қиын болды?
4. Сіз психологиялық
ортаны қалай бағалайсыз?
5. Сіз үшін не
жеткіліксіз болды?
|
|
Үй
тапсырмасы
|
Шығарманың композициялық
құрылымына кешенді талдау
жасау.
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Дифференциация –
Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не
істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма
беруді көздеп отырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты
қаншалықты меңгергенін қалай
тексересіз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік
ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік
элемент)
|
Дифференциацияны берілетін тапсырма,
күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын
дереккөздер арқылы жүзеге асыруға
болады.
Дифференциация сабақтың кез
келген бөлімінде
қолданылады.
|
Бұл бөлімді оқушылардың сабақ
барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын
әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін
пайдаланыңыз.
|
Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән
мұғалімдерінің көмегі керек
пе?
Берілген тапсырмалардың қайсыбірі
оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре
ме?
Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ
дағдыларын дамыта ала ма?
Осы сабақ
барысында құндылықтарды дамытуға қандай мүмкіндік
бар?
|
Ойлану
Сабақ
мақсаттары/оқу
мақсаттары жүзеге
асырымды
болды
ма?
Бүгін оқушылар
нені
үйренді? Сыныптағы
оқу
атмосферасы қандай
болды? Дифференциацияны жүзеге
асыру
қолымнан
келді
ме? Мен
жоспарланғануақытымды ұстандым
ба?
Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және
неліктен?
|
Төменде берілген бөлімді осы сабақ
туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген
сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ
беру және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне
ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар
туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін
қандай ақпарат алдым?
|