Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
11.1.3.1 - көркем шығармадағы
кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын
көрсету;
11.2.2.1 – автор
бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын
айқындау.
|
Сабақтың
басы
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі:
Қызығушылықты ояту
кезеңі. «Ашық микрофон» әдісімен
оқушылар берілген сауалдарға байланысты өз пікірлерін
білдіреді.
1. «Ақ боз үй» трилогиясы
қандай кітаптардан тұрады?
2. Роман желісі бойынша
«Ашаршылық» ненің себебінен
болған?
3. «Бұл жарық дүниеде сондай
сұрқия заманның табанында иленіп, тозағында қақталған жанның бірі
Хансұлу...» Үзіндіде автор «Сұрқия заман» деп қай кезеңді меңзеп
тұр?
4. «Бірақ сұм тағдыр бұған
жанашырдан қалған жалғыз әжесін де қимайды. 1937 жылы НКВД әжесін
«Кеңес үкіметіне тіл тигіздің» деп, апарып абақтыға жабады...»,
«Жалған дүние» романындағы бұл үзіндіде қандай мәселе
көтерілген?
5.Романның ерекшелігі неде?
Шығармада қазақ халқы тарихының қай кезеңі
баяндалады?
6. Романда қандай жайттар
аяныш сезімін туғызады?
7. Роман
кейіпкерлерінің тағдыры қалай суреттелген?
«Байланыс
тізбегі» әдісімен төмендегі сызбадағы байланысты ашып
түсіндіріңдер.
ТАҒДЫР
ХАЛЫҚ
ТАРИХ
Оқушылар сабақтың
мақсаты айқандап, бағалау критерийлері, күтілетін нәтиже
түсіндіріледі.
|
Оқушылармен амандасу. Назарын
сабаққа аудару.
«Ашық микрофон» әдісімен
оқушылар берілген сауалдарға байланысты өз пікірлерін
білдіреді.
«Байланыс тізбегі» әдісімен
төмендегі сызбадағы байланысты ашып
түсіндіріңдер.
Оқушылар сабақтың
мақсаты айқандап, бағалау критерийлері, күтілетін нәтиже
түсіндіріледі.
|
Қалыптастырушы
бағалау
-керемет
жауап!
Қалыптастырушы
бағалау
-керемет
жауап!
|
11-сынып
қазақ әдебиеті
|
Сабақтың
ортасы
|
Мағынаны
тану. Оқушылар образ туралы
білімдерін дамытады.
С.
Елубай
Біз бүгін сабағымызда
реалистік образ туралы қарастыратын
боламыз.
Ждақай
Едіге
1-тапсырма. Кейіпкерлерді типтік
бейнесіне қарай
жіктеңіз.
Дескриптор:
-
Кейіпкерлерді типтік бейнесіне
қарай жіктейді;
-
Кейіпкердің күрескерлігін
анықтайды;
-
Кейіпкердің рухының мықтылығын
анықтайды;
-
Рухани әлсіздігін
анықтайды;
-
Адамгершілік қасиетін
анықтайды;
-
Болашаққа жаршы болған
кейіпкерді анықтайды;
-
Ойын
дәлелдейді.
ҚБ
2-тапсырма. Кейіпкерлердің
іс-әрекеті көрсетілген үзінділер арқылы өмір шындығын
анықтаңыз.
Дескриптор:
ҚБ
3-тапсырма. Едіге ойы мен
автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын
анықтаңыз.
Дескриптор:
ҚБ
|
Оқушылар образ туралы
білімдерін дамытады.
Автор пікірін
тыңдайды.
Біз бүгін сабағымызда
реалистік образ туралы қарастыратын
боламыз.
Кейіпкерлерді типтік бейнесіне
қарай жіктеңіз.
Кейіпкерлерді типтік бейнесіне
қарай жіктейді;
Кейіпкердің күрескерлігін
анықтайды;
Кейіпкердің рухының мықтылығын
анықтайды;
Рухани әлсіздігін
анықтайды;
Адамгершілік қасиетін
анықтайды;
Болашаққа жаршы болған
кейіпкерді анықтайды;
Ойын
дәлелдейді.
Кейіпкерлердің іс-әрекеті
көрсетілген үзінділер арқылы өмір шындығын
анықтаңыз
Едіге ойы мен автор бейнесінің
шығарманың негізгі идеясымен байланысын
анықтаңыз.
|
Қалыптастырушы
бағалау
-керемет
жауап!
Қалыптастырушы
бағалау
-керемет
жауап!
Қалыптастырушы
бағалау
-керемет
жауап!
|
С.Елубайдың «Жалған дүние»
романы
|
Сабақтың
соңы
|
Кері
байлыныс. «Төрт сөйлем»
стратегиясы
1.Пікір
2.Дәлел
3.Мысал
4.Қорытынды
ҚБ. «Екі жұлдыз,
бір тілек» әдісімен
бағалайды.
|
Оқушылар «Төрт сөйлем»
стратегиясы арқылы сабақты
қорытындылайды.
|
ҚБ
|
|
1. Оқушылардың барлығы оқу
мақсатына жетті ме? Жетпесе,
неліктен?
2. Қолданылған
дифференциация сабақтың мақсатына жетуге қалай ықпал
етті?
3. Сабақ кезеңдері уақытқа
сай жүзеге асты ма?
4. Сабақ жоспарында қандай
ауытқулар болды?
Неліктен?
5. Сабақты
жақсартуда не ықпал етер еді (оқыту мен оқу туралы
ойланыңыз)?
|
|