|
Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
Мектеп: |
||||||||||||||||
|
Пән: қазақ әдебиеті |
|
||||||||||||||||
|
Күні : |
Мұғалім: |
||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ш.Құдайбердіұлының «Еңлік- Кебек» дастанының өміршеңдігі |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану; 8.3.2.1 Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Ш.Құдайбердіұлының «Еңлік- Кебек» дастанынан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану, шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. ІІ. Қызығушылықты ояту "Кейіпкермен кездесу" әдісі
Тапсырма: Өздеріңізді «Еңлік-Кебек» дастанының кейіпкерлерімен кездесуде отырғандай елестетіңіздер. Сіздердің кейіпкерлерге тек қана төрт сұрақ (Қайда? Қашан? Неге? Қалай?) қоюға мүмкіндіктеріңіз бар. Сұрақтар креативті болсын. Жауап та соған сай болуы қажет. Әр топ кейіпкер есімдері мен сұрақтарды жеребе бойынша бөліп алады. Ойлануға және жауап беруге 2 минуттан беріледі. Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады. |
Еңлік, Кебек, Кеңгірбай би, Матай руының биі болғысы келетін оқушылар қалауымен ортаға шығады.
Оқушылар «Еңлік-Кебек» дастанының кейіпкерлерімен кездесу жасап, сұрақтар қояды. |
ҚБ
|
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІІ. Мағынаны тану. 1-тапсырма. Дастанда қазақ халқының қандай салт-дәстүрлері көрініс тапқан? Поэма үзінділері арқылы ойларыңды дәлелдеңдер.
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. «Ойлаудың алды қалпағы» Ақ қалпақ – «Суреттерді сөйлет» Оқушылар Еңлік-Кебек оқиғасы, Шәкәрім дастаны, М.Әуезовтің «Еңлік-Кебек» пьесасы, пьесадан үзінділер, пьесаның өміршеңдігі, Ғ.Жұбанованың «Еңлік-Кебек» операсы, «Еңлік-Кебек» үңгірі, мұнарасы, ескерткішінің суреттері беріледі. Оқушылар тізбектегі суреттер жайды ақпараттар жинап, жан бітіріп, суреттерді «сөйлетеді» (суреттер дидактикада берілген).
Сары қалпақ – Еңлік пен Кебекке бүгінгі қазақ жастары атынан өлмес, өшпес ескерткіш қою. Қызыл қалпақ – Дастанда Кенбай мен Көбейге:
Әнет бабаң емес пе менің
атам, Қара қалпақ – Матайлардың ру намысын қорғап, Еңлік пен Кебекті өлтіруге бел байлаған іс-әрекетін жақтап, өз пікірлеріңізді дәлелді қорғаңыздар. Жасыл қалпақ – дастанның өздеріңізге ұнаған тұсын драма жанрына айналдырып, әсерлі қойылым әзірлеңіздер. Көк қалпақ - РАФТ стратегиясы бойынша шағын мақала жазып, шығарманы өмірмен байланыстырып қорытынды жасайды. Дескриптор:
ҚБ 3- тапсырма. «Соңғы сөзді мен айтайын...» Төмендегі пікірлерге сүйеніп, дастандағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беріңіздер:
Оқушылар тапсырманы орындағаннан кейін сыныптағы өздерін толғандырған пікірлер бойынша кемінде үш жұппен кездесіп, пікір алмасады. Одан қанша жұппен кездескісі келсе де, шек қойылмайды. Кездескен жұптарының жауабына байланысты пікірлерін стикерге жазып кетеді. Соңында ең көп жағымды пікір жинаған жұп жеңімпаз атанады және олардың жауабы сыныпта тыңдалады. Дескриптор:
ҚБ |
Дастанда қазақ халқының қандай салт-дәстүрлері көрініс тапқан? Поэма үзінділері арқылы ойларыңды дәлелдеңдер.
«Ойлаудың алды қалпағы» әдісімен шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады; шығарманың жаңашылдығына баға бере алады; өз ойын сенімді жеткізеді.
Төмендегі пікірлерге сүйеніп, дастандағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беріңіздер.
Дастанның жаңашылдығына байланысты пікірлермен танысады; Пікірлерге сүйеніп, дастандағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады; жаңашылдығына баға береді. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ |
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
https://www.google.com/search?q=%C2%AB%D0%95%D2%A3%D0%BB%D1%96%D0%BA-%D0%9A%D0
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Блоб ағашы»
Б Жұмыс барысында ___ бұтаққа жеткенімді байқадым. Оның себептері ... ... ... Бөлім соңында ___ тұстан орын алғанымды байқадым. Оның мынадай дәлелдері бар... |
|
|||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 12 Ш.Құдайбердіұлының «Еңлік- Кебек» дастанының өміршеңдігі.docx
№ 12 Ш.Құдайбердіұлының «Еңлік- Кебек» дастанының өміршеңдігі.docx
|
Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
Мектеп: |
||||||||||||||||
|
Пән: қазақ әдебиеті |
|
||||||||||||||||
|
Күні : |
Мұғалім: |
||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ш.Құдайбердіұлының «Еңлік- Кебек» дастанының өміршеңдігі |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану; 8.3.2.1 Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Ш.Құдайбердіұлының «Еңлік- Кебек» дастанынан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану, шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. ІІ. Қызығушылықты ояту "Кейіпкермен кездесу" әдісі
Тапсырма: Өздеріңізді «Еңлік-Кебек» дастанының кейіпкерлерімен кездесуде отырғандай елестетіңіздер. Сіздердің кейіпкерлерге тек қана төрт сұрақ (Қайда? Қашан? Неге? Қалай?) қоюға мүмкіндіктеріңіз бар. Сұрақтар креативті болсын. Жауап та соған сай болуы қажет. Әр топ кейіпкер есімдері мен сұрақтарды жеребе бойынша бөліп алады. Ойлануға және жауап беруге 2 минуттан беріледі. Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады. |
Еңлік, Кебек, Кеңгірбай би, Матай руының биі болғысы келетін оқушылар қалауымен ортаға шығады.
Оқушылар «Еңлік-Кебек» дастанының кейіпкерлерімен кездесу жасап, сұрақтар қояды. |
ҚБ
|
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІІ. Мағынаны тану. 1-тапсырма. Дастанда қазақ халқының қандай салт-дәстүрлері көрініс тапқан? Поэма үзінділері арқылы ойларыңды дәлелдеңдер.
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. «Ойлаудың алды қалпағы» Ақ қалпақ – «Суреттерді сөйлет» Оқушылар Еңлік-Кебек оқиғасы, Шәкәрім дастаны, М.Әуезовтің «Еңлік-Кебек» пьесасы, пьесадан үзінділер, пьесаның өміршеңдігі, Ғ.Жұбанованың «Еңлік-Кебек» операсы, «Еңлік-Кебек» үңгірі, мұнарасы, ескерткішінің суреттері беріледі. Оқушылар тізбектегі суреттер жайды ақпараттар жинап, жан бітіріп, суреттерді «сөйлетеді» (суреттер дидактикада берілген).
Сары қалпақ – Еңлік пен Кебекке бүгінгі қазақ жастары атынан өлмес, өшпес ескерткіш қою. Қызыл қалпақ – Дастанда Кенбай мен Көбейге:
Әнет бабаң емес пе менің
атам, Қара қалпақ – Матайлардың ру намысын қорғап, Еңлік пен Кебекті өлтіруге бел байлаған іс-әрекетін жақтап, өз пікірлеріңізді дәлелді қорғаңыздар. Жасыл қалпақ – дастанның өздеріңізге ұнаған тұсын драма жанрына айналдырып, әсерлі қойылым әзірлеңіздер. Көк қалпақ - РАФТ стратегиясы бойынша шағын мақала жазып, шығарманы өмірмен байланыстырып қорытынды жасайды. Дескриптор:
ҚБ 3- тапсырма. «Соңғы сөзді мен айтайын...» Төмендегі пікірлерге сүйеніп, дастандағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беріңіздер:
Оқушылар тапсырманы орындағаннан кейін сыныптағы өздерін толғандырған пікірлер бойынша кемінде үш жұппен кездесіп, пікір алмасады. Одан қанша жұппен кездескісі келсе де, шек қойылмайды. Кездескен жұптарының жауабына байланысты пікірлерін стикерге жазып кетеді. Соңында ең көп жағымды пікір жинаған жұп жеңімпаз атанады және олардың жауабы сыныпта тыңдалады. Дескриптор:
ҚБ |
Дастанда қазақ халқының қандай салт-дәстүрлері көрініс тапқан? Поэма үзінділері арқылы ойларыңды дәлелдеңдер.
«Ойлаудың алды қалпағы» әдісімен шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады; шығарманың жаңашылдығына баға бере алады; өз ойын сенімді жеткізеді.
Төмендегі пікірлерге сүйеніп, дастандағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беріңіздер.
Дастанның жаңашылдығына байланысты пікірлермен танысады; Пікірлерге сүйеніп, дастандағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады; жаңашылдығына баға береді. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ |
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
https://www.google.com/search?q=%C2%AB%D0%95%D2%A3%D0%BB%D1%96%D0%BA-%D0%9A%D0
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Блоб ағашы»
Б Жұмыс барысында ___ бұтаққа жеткенімді байқадым. Оның себептері ... ... ... Бөлім соңында ___ тұстан орын алғанымды байқадым. Оның мынадай дәлелдері бар... |
|
|||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





ұл сабаққа
дейін ___бұтағында болдым деп ойлаймын. Өйткені ...
...












