|
Бөлім:Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пән: қазақ әдебиеті |
Мұғалім: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ш.Құдайбердіұлының «Еңлік- Кебек» дастанындағы тарихи тұлғалар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.1 . Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау; 8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру.
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Ш.Құдайбердіұлының «Еңлік- Кебек» дастанындағы автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау, шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал туғызу. Оқушылар махаббат туралы ақындардың өлеңдерінен үзінділер оқиды. І. Қызығушылықты ояту «Ыстық орындық» Өзін автор рөліне лайық санайтын оқушы «Ыстық орындыққа» отыруға шақырады. Оқушы «Ыстық орындыққа» отырып, оқырмандар сұрағына дәлелді жауап береді. Сұраққа жауап бере алмаған жағдайда «күйді» деп ескерту жасалады. Осылайша төрт немесе бес оқушы «Ыстық орындыққа» отыру арқылы сыныптың жаңа сабаққа қызығушылығын оятады. Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады. |
Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару. Өзін автор рөліне лайық санайтын оқушы «Ыстық орындыққа» отыруға шақырады. Оқушы «Ыстық орындыққа» отырып, оқырмандар сұрағына дәлелді жауап береді. |
ҚБ
«Жүрек»
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Мағынаны тану 1-тапсырма. «Эмпатикалық жауап» әдісі Оқушылар дастандағы негізгі көріністі таңдайды. Кейіпкерлердің әрқайсысының ойлары мен сезімдерін сәйкестендіру үшін ақыл-ой картасын сызады. Ой карталары оқушыларға шығармада көрініс тапқан іс-әрекетті автордың тарапынан қарастыруға мүмкіндік береді. Олар автордың атынан дастандағы дәл сол көрініске сәйкес келетін эмпатикалық жауапты жоспарлайды. Оқушылар автордың эмпатикалық жауабында төмендегілерді қамтуға тиіс:
Дескриптор:
ҚБ Жұптар жұмыстарымен алмасып бағалау критерийіне сүйеніп тексереді, толықтырады не ұсыныс айтады. Топ өздеріне ұнаған жауаптарды біріктіріп, А3 парағына ақыл-ой картасын сызып, «Галереяға» іледі. «Галереяда ой шарлау» әдісімен оқушылар «Галереяны» аралап, топ жұмысына өз пікірлерін қалдырады. Соңында ең көп мақтау алған топ мадақталады. 2- тапсырма. Кейіпкерлердің өзара қатынасын топ ішінде талдап, жеке түрде кесте толтырады.
Автордың кейіпкерге деген көзқарасын анықтағаннан кейін, жұпта автордың бейнесі мен автордың сол заманға деген көзқарасын талдайды. Дескриптор:
ҚБ 3- тапсырма «Дөңгелек үстел» 1-қадам. Кіші топтарға бөлу; 2-қадам. Дастанда автор көтерген мәселені, автор және кейіпкерлер бейнесін анықтау; 3-қадам.«Дөңгелек үстел» жұмысының ережесі бойынша:
4-қадам. «Дөңгелек үстелдің» ережесіне сәйкес автор көтерген мәселе жайлы пікірталас; 5-қадам.Кіші топтардағы әңгіме нәтижесін түйіндеу; 6-қадам. «Дөңгелек үстел» қатысушыларының әңгімелері нәтижесінде презентация жасау. Қалыптастырушы бағалау. Топтар орындаған жұмыстарын «Карусель» әдісімен жылжыта отырып оқиды, бір-бірінің жұмысын комментарий жазу арқылы бағалайды. Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар дастандағы негізгі көріністі таңдайды. Кейіпкерлердің әрқайсысының ойлары мен сезімдерін сәйкестендіру үшін ақыл-ой картасын сызады. Ой карталары оқушыларға шығармада көрініс тапқан іс-әрекетті автордың тарапынан қарастыруға мүмкіндік береді. Олар автордың атынан дастандағы дәл сол көрініске сәйкес келетін эмпатикалық жауапты жоспарлайды.
Кейіпкерлердің өзара қатынасын топ ішінде талдап, жеке түрде кесте толтырады. Автордың кейіпкерге деген көзқарасын анықтағаннан кейін, жұпта автордың бейнесі мен автордың сол заманға деген көзқарасын талдайды.
Кіші топтарға бөлініп, дастанда автор көтерген мәселені, автор және кейіпкерлер бейнесін анықтайды; Әр сөйлеуші автор мен берілген кейіпкер қарым-қатынасындағы тілдік ерекшелігі бойынша пікірін бір параққа жазады; ережеге сәйкес автор көтерген мәселе жайлы пікірталас ұйымдастырады; талқыланған мәліметтерді түйіндейді; «Дөңгелек үстел» қатысушыларының әңгімелері нәтижесінде презентация жасайды.
|
ҚБ
«Жүрек»
ҚБ
«Жүрек»
ҚБ
«Жүрек»
|
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс
|
|
|||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 14 Ш.Құдайбердіұлының «Еңлік- Кебек» дастанындағы тарихи тұлғалар.docx
№ 14 Ш.Құдайбердіұлының «Еңлік- Кебек» дастанындағы тарихи тұлғалар.docx
|
Бөлім:Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пән: қазақ әдебиеті |
Мұғалім: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ш.Құдайбердіұлының «Еңлік- Кебек» дастанындағы тарихи тұлғалар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.1 . Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау; 8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру.
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Ш.Құдайбердіұлының «Еңлік- Кебек» дастанындағы автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау, шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал туғызу. Оқушылар махаббат туралы ақындардың өлеңдерінен үзінділер оқиды. І. Қызығушылықты ояту «Ыстық орындық» Өзін автор рөліне лайық санайтын оқушы «Ыстық орындыққа» отыруға шақырады. Оқушы «Ыстық орындыққа» отырып, оқырмандар сұрағына дәлелді жауап береді. Сұраққа жауап бере алмаған жағдайда «күйді» деп ескерту жасалады. Осылайша төрт немесе бес оқушы «Ыстық орындыққа» отыру арқылы сыныптың жаңа сабаққа қызығушылығын оятады. Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады. |
Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару. Өзін автор рөліне лайық санайтын оқушы «Ыстық орындыққа» отыруға шақырады. Оқушы «Ыстық орындыққа» отырып, оқырмандар сұрағына дәлелді жауап береді. |
ҚБ
«Жүрек»
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Мағынаны тану 1-тапсырма. «Эмпатикалық жауап» әдісі Оқушылар дастандағы негізгі көріністі таңдайды. Кейіпкерлердің әрқайсысының ойлары мен сезімдерін сәйкестендіру үшін ақыл-ой картасын сызады. Ой карталары оқушыларға шығармада көрініс тапқан іс-әрекетті автордың тарапынан қарастыруға мүмкіндік береді. Олар автордың атынан дастандағы дәл сол көрініске сәйкес келетін эмпатикалық жауапты жоспарлайды. Оқушылар автордың эмпатикалық жауабында төмендегілерді қамтуға тиіс:
Дескриптор:
ҚБ Жұптар жұмыстарымен алмасып бағалау критерийіне сүйеніп тексереді, толықтырады не ұсыныс айтады. Топ өздеріне ұнаған жауаптарды біріктіріп, А3 парағына ақыл-ой картасын сызып, «Галереяға» іледі. «Галереяда ой шарлау» әдісімен оқушылар «Галереяны» аралап, топ жұмысына өз пікірлерін қалдырады. Соңында ең көп мақтау алған топ мадақталады. 2- тапсырма. Кейіпкерлердің өзара қатынасын топ ішінде талдап, жеке түрде кесте толтырады.
Автордың кейіпкерге деген көзқарасын анықтағаннан кейін, жұпта автордың бейнесі мен автордың сол заманға деген көзқарасын талдайды. Дескриптор:
ҚБ 3- тапсырма «Дөңгелек үстел» 1-қадам. Кіші топтарға бөлу; 2-қадам. Дастанда автор көтерген мәселені, автор және кейіпкерлер бейнесін анықтау; 3-қадам.«Дөңгелек үстел» жұмысының ережесі бойынша:
4-қадам. «Дөңгелек үстелдің» ережесіне сәйкес автор көтерген мәселе жайлы пікірталас; 5-қадам.Кіші топтардағы әңгіме нәтижесін түйіндеу; 6-қадам. «Дөңгелек үстел» қатысушыларының әңгімелері нәтижесінде презентация жасау. Қалыптастырушы бағалау. Топтар орындаған жұмыстарын «Карусель» әдісімен жылжыта отырып оқиды, бір-бірінің жұмысын комментарий жазу арқылы бағалайды. Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар дастандағы негізгі көріністі таңдайды. Кейіпкерлердің әрқайсысының ойлары мен сезімдерін сәйкестендіру үшін ақыл-ой картасын сызады. Ой карталары оқушыларға шығармада көрініс тапқан іс-әрекетті автордың тарапынан қарастыруға мүмкіндік береді. Олар автордың атынан дастандағы дәл сол көрініске сәйкес келетін эмпатикалық жауапты жоспарлайды.
Кейіпкерлердің өзара қатынасын топ ішінде талдап, жеке түрде кесте толтырады. Автордың кейіпкерге деген көзқарасын анықтағаннан кейін, жұпта автордың бейнесі мен автордың сол заманға деген көзқарасын талдайды.
Кіші топтарға бөлініп, дастанда автор көтерген мәселені, автор және кейіпкерлер бейнесін анықтайды; Әр сөйлеуші автор мен берілген кейіпкер қарым-қатынасындағы тілдік ерекшелігі бойынша пікірін бір параққа жазады; ережеге сәйкес автор көтерген мәселе жайлы пікірталас ұйымдастырады; талқыланған мәліметтерді түйіндейді; «Дөңгелек үстел» қатысушыларының әңгімелері нәтижесінде презентация жасайды.
|
ҚБ
«Жүрек»
ҚБ
«Жүрек»
ҚБ
«Жүрек»
|
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс
|
|
|||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















