Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары
|
5.2.3.1 -шығармадағы
тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының
(теңеу,
эпитет, ауыспалы мағынадағы
сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын
анықтау;
|
Тілдік
мақсаттар
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер: теңеу, эпитет, ауыспалы
мағынадағы сөздер, қайталау.
Түсіндірме
сөздер: әйдік, реуішті,
жұртым
Ишара: қайыршылық сұрау, терең ойға қалу, бір орында
қатып қалу.
|
Сабақтың
басы
3
минут
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі.
*Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа
назарларын аудару.
*Сыныпта жағымды көңіл күй
қалыптастыру.
*Топқа бөлу. Топ ережесімен
таныстыру
Сыныпта ынтымақтастық
атмосферасын құру мақсатында оқушылар орындарынан
тұрып, «Австралиялық
жауын» жаттығуын
жасайды.
-Австралияда жел тұрды(алақанды үйкелеу)
-Жаңбыр тамшылай бастады.(саусақты соғу)
-Жаңбыр күшейе түсті (алақанды кеудеге соғу)
-Нөсер қатты төкті (алақанды санға соқты)
-Міне бұршақ жауды (аяқпен соғу)
-Дауыл басыла бастады. (алақанды санға соқты)
-Жаңбыр сейілді (алақанды кеудеге соғу)
-Жаңбыр сіркіреді(саусақты соғу)
-Жел басыла бастады (алақанды үйкелеу)
-Алақай күн шықты( қолды жоғары
көтеру)
Қызығушылықты
ояту.
Миға
шабуыл
Оқушылар ішкі және сыртқы
шеңберге тұрады. Сыртқы шеңбердегі оқушыларға көркемдегіш
құралдардың анықтамасы жазылған парақтар таратылады.Сыртқы шеңбер
оқушылары анықтаманы оқиды, ішкі шеңбер анықтаманың қай көркемдегіш
құралға тән екенін табады.
Талдау аяқталған соң мұғалім
сабақтың тақырыбы мен мақсатын сынып оқушыларымен бірлесе отырып
анықтайды. Сабақ барысында мақсатты нәтижеге жету үшін тапсырмалар
бойынша бағалау критерийін жасайды.
Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты айқындалады.
|
*Сәлемдеседі, оқу құралдарын
даярлап, мұғалімге назарын аударады.
Оқушылар сұраққа жауап беріп,
сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтайды.
|
ҚБ
«Жүрек»
|
|
Сабақтың
ортасы
|
Мағынаны
тану.
Тапсырма. «Кейіпкерге
мінездеме» әдісі.Топтық жұмыс. Мәтінді оқып, оқушылар
өз қабілеттеріне қарай тапсырманы орындап, өзара талқылап кестені
толтырады.
Тапсырманы орындау барысында
оқушылардың зейіні шоғырланады, сын тұрғысынан ойланады,өзіндік
ой-пікірлері,тыңдалым,айтылым дағдылары
қалыптасады.
Кейіпкер
|
Портреті
|
Іс-
әрекеті
|
Ой
-тұжырым
|
Антон
|
Әп-әдемі,жұмыс істеуге қуаты
бар,орта бойлы арықтау бала
|
Тіленші болып қайыр
сұрайтын,кейін тіленшілікті тастап,жұмысқа кірісуі,зор дүниенің
иесі болуы.
|
Ақыл айтқан кісінің ақылын
тыңдады.т
алаптанды,күнін босқа
өткізбеді,ақша тапты, бай болды.
|
Дескриптор:
-
Әңгімеден кейіпкер портретін
табады
-
Кейіпкерлер іс- әрекеті арқылы образын
ашады
-
Өзіндік
ойын тұжырымдайды
ТЖ-
топтық жұмыс
Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын (теңеу,
эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, кірме
сөздер) «Маңызды пирамида» әдісі арқылы мысалдармен сәйкестендіріп,
қолданылу мағынасына талдау
жасаңдар.
«Маңызды пирамида»
әдісі
1.
Шығармадан бейнелеу, суреттеу құралдарының түрлерін
тап.
2.
Тапқан бейнелеу, суреттеу құралдарының мағыналарын
анықта.
3.
Шешімдеріңді негізге ала отырып, басқа топпен
салыстыр
Дескриптор
- Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу
құралдарын табады;
-
Көркемдегіш құралдардың мағыналарын
анықтайды;
ҚБ
Бекіту.
Ы.Алтынсариннің өзі жазған хаттарымен
таныстыру.
Еңбегімен бақытқа қол жеткізген мүмкіндігі шектеулі жандар
туралы бейнероликтер көрсету.
|
Оқушылар сұраққа жауап беру
арқылы ой тұжырымдайды.
Тапсырманы топпен
орындайды.
Балалардың болжам жауаптары
тыңдалады
|
ҚБ
«Жүрек»
ҚБ
«Жүрек»
ҚБ
«Жүрек»
|
«Дүние қалай етсең табылады»
әңгімесі
|