№ 17 «Ақылы дария Абайдан, Таусылмас қоры – кен қалар».docx

Тақырып бойынша 11 материал табылды

№ 17 «Ақылы дария Абайдан, Таусылмас қоры – кен қалар».docx

Материал туралы қысқаша түсінік
8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау; 8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

«Ақылы дария Абайдан, Таусылмас қоры – кен қалар»

Оқу мақсаты

8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау;

8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Ш. Құдайбердіұлының «Жастарға» өлеңінен көркемдегіш құралдарды анықтау;

Көпшілігі: көркемдегіш құралдардың қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау, шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстыру;

Кейбір оқушылар: шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, назарын сабаққа аудару.

2. Психологиялық ахуал. «Ең зейінді». Оқушылар бірінің артына бірі сапқа тұрады. Басында тұрған оқушы артына қарап оқушылардың тұру ретімен есте сақтайды да, дауыстап аттарын айтып шығады. Қателескен жерінен тоқтатылады да, соңына барып тұрады. Келесі оқушы да дәл осылай айтып шығады. Арасында оқушылар орындарын ауыстырып отырады. Кім сыныпты түгел жаңылыспай тұрған орындарының ретімен айтып шықса, сол «ең зейінді оқушы» атын иеленеді.

3.Қызығушылықты ояту. «Ақпаратты іріктеп, тұжырымдау» әдісі

Сынып оқушылары «Youtube 03.05.13 Шәкәрім Құдайбердіұлы» бейнежазбасын (https://www.youtube.com/watch?v=dkgtiWUyOtU) көріп, «Ақпаратты іріктеп, тұжырымдау» әдісі бойынша тың ақпараттарды дәптерлеріне жазып отырады. Екі минут бейнежазба көргеннен кейін «Шәкәрім бойына рухани құндылықты кімнен сіңірген?»тақырыбында ой бөлісіп, бейнежазба бойынша пікір алмасады.Талдау аяқталған соң мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын сынып оқушыларымен бірлесе отырып анықтайды. Сабақ барысында мақсатты нәтижеге жету үшін тапсырмалар бойынша бағалау критерийін жасайды.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау.

Сәлемдесу, назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық әдіс.




Екі минут бейнежазба көргеннен кейін «Шәкәрім бойына рухани құндылықты кімнен сіңірген?»тақырыбында ой бөлісіп, бейнежазба бойынша пікір алмасады.

Тамаша жауап!

Жақсы жауап!

Төмен жауап


Youtube 03.05.13 Шәкәрім Құдайбердіұлы

https://www.youtube.com/watch?v=dkgtiWUyOtU






Сабақтың ортасы


3. Мағынаны тану. 1-тапсырма. Сұрақ:

1.Ақыл деген не?

2.Ыстық қайрат дегенді қалай түсінесің? Жылы жүректі адам деп кімді айтасың?

Абай мен Шәкәрім өлеңдерін тыңдату

Абай «Әсемпаз болма әрнеге»,

Шәкәрім «Адамдық борышың»

-Екі ақын өлеңіндегі негізгі ой қандай?

Осы ойды айтуға ақындарға не түрткі болды?

-Ортақ ойды беретін сөз тіркесімдерінен мысал келтірейік

-Адам бойындағы жақсы қасиеттер туралы Абай не айтады? Шәкәрім осы ойды қалай өрбітеді?

Кел, жастар, біз түрлі жол табалық, 
Арам, айла, зорлықсыз мал табалық 
Өшпес өмір, таусылмас мал берерлік, 
Бір білімді данышпан жан табалық... 
Жүз айтқанмен, өзгенің бәрі надан, 
Жалынарлық Абайға, жүр, барарлық. 
Ол өлеңде жастарға өшпес өмір, таусылмас мал берелік бір білімді данышпан табалық дей отырып, өлеңде нағыз ғалым, данышпан Абай екенін айтады.

Дескриптор:

  • Шәкәрім мен Абай өлеңдерін тыңдап, ой түйіндейді;

  • Өлеңдер мазмұны бойынша ой қорытындылайды.

ҚБ

2-тапсырма. Шәкәрім мен Абай ұстанымындағы ұқсастық пен айырмашылықты Венн диаграммасы арқылы көрсетіңдер.

Дескриптор:

  • Шәкәрім мен Абай ұстанымындағы ұқсастықты анықтайды;

  • Айырмашылықты анықтайды;

  • Өз пікірін білдіреді.

ҚБ

3-тапсырма. «Дөңгелек үстел» стратегиясы

Автордың көркемдегіш құралдарды қолдану ерекшелігі туралы сіздің пікіріңіз қандай?

Көркемдегіш құралдар

Шығармадан мысал

Пікір

эпитет



теңеу



метафора



Риторикалық сұрау



Дескриптор:

  • Көркемдегіш құралдарға шығармадан мысал келтіреді;

  • Өзіндік пікір білдіреді.

ҚБ

3-тапсырма. «Төрт сөйлем» тәсілімен қорытындылайды.

1. Пікір: Шығарманың көркемдік ерекшелігіне байланысты пікір білдіреді.

2. Дәлел: Өз пікірін 1-2 сөйлеммен дәлелдейді.

3. Мысал: Өз ойын шығармадағы автор қолданған көркемдегіш құралдармен, зерттеушілер пікірімен байланыстырып, дәлелді мысалдар келтіреді.

4. Қорытынды: Тақырып бойынша топтың қорытынды тұжырымын айтады.

Қабілеті жоғары оқушылар «топ спикері» болып, өздерінің көшбасшылық, зерттеушілік қабілеттерін арттырады.

Шәкәрім мен Абай өлеңдерін тыңдап, ой түйіндейді;

Өлеңдер мазмұны бойынша ой қорытындылайды.





















Шәкәрім мен Абай ұстанымындағы ұқсастық пен айырмашылықты Венн диаграммасы арқылы көрсетіңдер.







Көркемдегіш құралдарға шығармадан мысал келтіреді;

Өзіндік пікір білдіреді.








Бүгінгі тақырыпты «Төрт сөйлем» тәсілімен қорытындылайды.

Тақырып бойынша топтың қорытынды тұжырымын айтады.













Тамаша жауап!

Жақсы жауап!

Төмен жауап





Тамаша жауап!

Жақсы жауап!

Төмен жауап









Тамаша жауап!

Жақсы жауап!

Төмен жауап


«Жастарға» өлеңі, үлестірме қағаздар,




http://mp3prima.net/mp3poisk/%D0%AF%D1%81%D1%81%D0%B0%D1%83%D0

Яссауи тобы «Бұл ән бұрынғы әннен өзгерек..»

Бұл ән бұрынғы әннен өзгерек...

http://www.kazmuz.kz/index.php?id=6203&lang=rus

Сабақтың соңы


Кері байланыс: «Стикерлер»

Оқушылар стикерлерге жеке ойларын жазып тақтаға апарып іледі:

  • Мен нені үйрендім?

  • Маған не жеңіл болды?

  • Маған не қиын болып көрінді?

  • Менің келесі сабақта нені білгім келеді?

Стикерлер


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
14.11.2024
317
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі