Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар: мәтінді түсініп оқып, мәтін
бойынша сұрақтар құрастыру, сөздік қор мен сөздік құрам
туралы мәлімет алу;
Көпшілігі: мәтін бойынша проблемалық
сұрақтар құрастыру,
сөздік қор мен сөздік
құрам ерекшеліктерін
түсіну;
Кейбір
оқушылар:
перифразаның түрлі тәсілдерін
қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар
құрастыру , сөздік
қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп
қолдану.
|
Сабақтың
басы
Сабақтың
ортасы:
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды ахуал
қалыптастыру.
ОҚЫЛЫМ АЛДЫ. Қызығушылықты
ояту.
Жұптық жұмыс. «Сұрақтар
шеңбері» әдісі. Оқушылар ішкі және сыртқы
шеңберлерде бір-біріне қарама-қарсы қарап тұрады. Мұғалім ұсынған
тақырыптар бойынша өз пікірлерін білдіреді. 30 секунд сыртқы
шеңберде тұрған оқушы өз пікірін, 30 секунд ішкі шеңберде тұрған
оқушы өз пікірін білдіреді. Әңгіме аяқталғаннан кейін ішкі
шеңбердегі оқушылар сағат тілімен жылжып, жұбын
өзгертеді.
Ұсынылатын
тақырыптар:
1. Кәсіп дегенді қалай
түсінесіңдер?
2. Кәсіпті қандай мақсатта
меңгереміз?
3. Кәсіпкер деген
кім?
4. Кәсіпкерлікпен айналысу
үшін не қажет?
5. Қазіргі кезде елімізде
кәсіпкерлік қалай дамытылып жатыр?
- Мыстың пайдасы бар
ма?
- Мыс өндіру ата кәсібіміз
бе?
Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау
критерийлерін анықтайды.
ІІ. ОҚЫЛЫМ
ТАПСЫРМАСЫ
1-оқылым тапсырмасын оқып
танысады.
Тапсырма:
1.Мәтін мазмұнын
меңгеру керек.
2.Мәтінге негіз болып
тұрған тірек сөздерді жаздыру. Тірек сөздерді жұпта, топта, кейін
сыныпта талқылап, ортақ нұсқасын шығару керек. Әрбір тірек сөздерді
атағанда, неге тірек сөз болып тұрғанын дәлелдеулері
керек.
3.Мәтін мазмұны бойынша
оқушылар бір сұрақтан әзірлеп, мазмұн бойынша алған білімдерін
тексереді.
Бастапқы сұрақ түрлерін қою
үшін төмендегідей сұрақ шаблонын
ұсынуға
болады:
1. Мәтін не
туралы?
2. Мәтінге қандай тақырып қоюға
болады?
3. Мәтінді неше бөлікке бөлер
едің?
4. Мәтіндегі тірек сөздерді тап.
т.б,.
2-тапсырма: Сұрақ қоюды «Блум
таксономиясы» бойынша әзірлету, үйрету
керек.
|
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
|
|
*перифразаның түрлі
тәсілдерін қолданады;
*мәтін бойынша сұрақтар
құрастырады;
|
Білім
алушы
-мәтінді
оқиды;
-тақырып
қояды;
-мәтіндегі тірек сөздерді
табады;
-мәтін бойынша
перифразаларды қатыстырып сұрақ
құрастырады.
|
|
|
ОҚЫЛЫМНАН
КЕЙІН.
4-ТАПСЫРМА. Деңгейлік тапсырманы
орындаңдар.
1-деңгей. Мәтіндегі сөздік қорға енетін сөздерді теріп
жазыңдар.
2-деңгей.
Мәтіндегі негізгі ойды анықтап, ақпаратты
өздеріңе таныс ақпараттармен байланыстыра
талдаңдар.
3-деңгей.
Қазақ халқының металл өндіру мен өңдеуді ерте
заманнан кәсіп еткенін дәлелдеп, «Төрт сөйлем» әдісімен пікір,
дәлел, мысал, қорытынды, жазыңдар.
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
|
|
*перифразаның түрлі
тәсілдерін қолданады;
*мәтін бойынша сұрақтар
құрастырады;
*сөздік қор және сөздік құрам
ерекшеліктерін түсініп қолданады.
|
Білім
алушы
- Мәтіндегі сөздік қорға енетін сөздерді теріп
жазады;
-
Мәтіндегі негізгі ойды
анықтап, ақпаратты өздеріңе таныс ақпараттармен байланыстыра
талдайды;
- пікір, дәлел, мысал, қорытынды,
жазады.
|
|
|
|
Оқушылар ішкі және
сыртқы шеңберлерде бір-біріне қарама-қарсы қарап тұрады. Мұғалім
ұсынған тақырыптар бойынша өз пікірлерін білдіреді. 30 секунд
сыртқы шеңберде тұрған оқушы өз пікірін, 30 секунд ішкі шеңберде
тұрған оқушы өз пікірін білдіреді.
1-оқылым тапсырмасын оқып
танысады.
Мәтінді
оқиды;
Тақырып
қояды;
Мәтіндегі тірек сөздерді
табады;
Мәтін
бойынша перифразаларды қатыстырып
сұрақ құрастырады.
Деңгейлік тапсырмаларды
орындайды.
Мәтіндегі сөздік қорға енетін
сөздерді теріп жазады;
Мәтіндегі негізгі ойды
анықтап, ақпаратты өздеріңе таныс ақпараттармен байланыстыра
талдайды;
пікір, дәлел, мысал,
қорытынды, жазады.
|
ҚБ
«Түстер»
ҚБ
«Түстер»
ҚБ
«Түстер»
|
8-сынып «Қазақ тілі»
оқулығы
Ғ. Мүсірепов «Оянған
өлке»
|