Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
§ 3. Ақпаратты беру ҚМЖ 5-сынып Информатика
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
§ 3. Ақпаратты беру
(сабақтың тақырыбы)
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|
Күні |
|
|
Сынып 5 а,ә |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
Сабақтың тақырыбы: |
§ 3. Ақпаратты беру |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.2- байланыс араналары, ақпарат көздері және қабылдағыштарының мысалын келтіреді. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|
«Байланыс арнасы» ұғымы туралы анықтама береді. |
||
Көптеген оқушылар: |
||
Ақпараттың түрлерін және осы ақпаратты жіберуді болатын байланыс каналын ажыратады. |
||
Кейбір оқушылар: |
||
Біздің айналамыздағы ақпараттың берілуі мен ақпарат алмасу түрлеріне мысал келтіреді. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі |
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың әрекеттері |
Бағалау |
Ресурстар |
Ұйымдастыру сәті |
2 мин |
Сәлемдесу, оқушылардың дайындығын тексеру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. |
Мұғаліммен амандасып, сабаққа дайындалу. |
Бақылау |
- |
Білімді жаңарту |
5 мин |
Түрлі бейнелер (теледидар, радио, кітап, компьютер және т.б.) бар презентация көрсету. Сұрақтар: Бұл суреттерде қандай ортақ нәрсе бар? Ақпаратты қалай аламыз? |
Сұрақтарға жауап беріп, өз болжамдарын айтады. |
Ауызша сауалнама |
Тұсаукесер |
Жаңа материалды меңгерту |
15 мин |
«Ақпарат», «ақпарат көзі», «ақпаратты қабылдаушы», «байланыс арнасы» ұғымдарына түсінік беру. Өмірден мысалдар. |
Анықтамаларды дәптерге жазып, сұрақтар қойыңыз. |
Бақылау Топтық жұмысты бағалау критерийлері:
|
Тақта, маркерлер Canva слайд |
Біріктіру |
10 мин |
Топтық жұмыс. Оқушылар топқа бөлініп, тапсырмалар карточкалары беріледі. Тапсырмалар: ақпараттың әртүрлі түрлеріне (мәтіндік, графикалық, дыбыстық) ақпарат көздері мен қабылдаушылардың мысалдарын ойлап табу, ақпаратты беру схемасын құрастыру. 1-ойын тапсырмасы: «Телеграф»Мақсаты: Ақпаратты кодтау туралы білімдерін бекіту. Ойынның барысы:
2-ойын тапсырмасы: «Шпиондық шифрлар»Мақсаты: Ақпаратты декодтау дағдыларын дамыту. Ойынның барысы:
Мақсаты: Тасымалдау кезінде ақпараттың бұрмалануын көрсету. Ойынның барысы:
4-ойын тапсырмасы: «Ақпараттық аукцион»Мақсаты: Ақпараттың құндылығын бағалау қабілетін дамыту. Ойынның барысы:
5-ойын тапсырмасы: «Өзіңіздің байланыс арнаңызды құрыңыз»Мақсаты: Түрлі байланыс арналарының жұмыс істеу принциптерін түсіну. Ойынның барысы:
1. Байланыс арнасының моделін құру
2. Өзіндік шифрды әзірлеу
Жеке тапсырмалар:
Жұптық тапсырмалар:
|
Нұсқаулық бойнша жеке, жұптық, топпен тапсырмаларды орындайды, талқылайды, презентация дайындайды. |
Топтық жұмысты бағалау критерийлері (төменде қараңыз)
Дескрипторлар:
Дескрипторлар:
Дескрипторлар:
Дескрипторлар:
Дескрипторлар:
Бағалау критерийлері:
Дескрипторлар: Хабарламаны жіберу процесінің барлық кезеңдері нақты анықталған. Дұрыс қолданылған терминология. Алгоритм логикалық тұрғыдан дәйекті және түсінікті. Алгоритм ықтимал кедергілерді немесе қателерді ескереді. Ұпай: Әрбір критерий үшін ұпай (мысалы, 1-ден 5-ке дейін) беріледі, содан кейін орташа бағаланады.
|
https://almatykitap.kz/catalog/informatika-5-synyp-oushylaryna-arnalan-ouly-15926/ Тапсырма карточкалары, маркерлер
|
Рефлексия |
3 мин |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді: Сіз қандай жаңа нәрсені білдіңіз? Не қызық болды? Қандай қиындықтарға тап болдыңыз? |
Олар өз пікірлерін білдіреді. |
Ауызша сауалнама |
- |
Үйге тапсырма |
|
1.3.тақырыпты оқу |
|
|
|
3. Әртүрлі ақпарат құралдары туралы презентация жасаңыз
-
Тапсырма: Әр топ бір немесе бірнеше сақтау құралдарын (қағаз, диск, флэш-диск, бұлттық қойма) таңдап, оның артықшылықтары мен кемшіліктері туралы презентация дайындайды.
-
Материалдар: Компьютер, презентация бағдарламасы.
-
Бағалау: Ақпараттың толықтығы, баяндау сапасы, сұрақтарға жауап беру қабілеті бағаланады.
4. «Журналистер» рөлдік ойыны
-
Тапсырма: Сыныпты топтарға бөлу, олардың әрқайсысы белгілі бір бұқаралық ақпарат құралдарын (газет, радио, теледидар, интернет-басылым) көрсетеді . Топтарға ақпарат берудің әртүрлі арналарын пайдаланып оқиға туралы жаңалық дайындау тапсырылады .
-
Материалдар: Қағаз, қаламдар, бейнекамера (бар болса).
-
Бағалау: Сюжеттің өзіндік ерекшелігі, БАҚ тілін дұрыс қолдану, топпен жұмыс жасай білуі бағаланады.
5. Инфографика құру
-
Тапсырма: Әр топ ақпаратты жеткізуге байланысты тақырыпты таңдайды және осы ақпаратты анық және анық көрсететін инфографика жасайды .
-
Материалдар: Компьютер, инфографика құруға арналған бағдарлама.
-
Бағалау: Жобалаудың өзіндік ерекшелігі, ақпараттың дұрыстығы, ақпаратты берудің тиімділігі бағаланады.
Жеке тапсырмалар:
-
Байланыс тарихын зерттеу:
-
Дескрипторлар:
-
Өнертабыстың тарихы егжей-тегжейлі сипатталған.
-
Жұмыс принципі нақты көрсетілген.
-
Өнертабыстың қоғамға әсері бағаланады.
-
Қосымша ақпарат көздері пайдаланылды.
-
-
Бағалау: бірінші тапсырма сияқты.
-
-
БАҚ салыстыру:
-
Дескрипторлар:
-
Екі түрлі сақтау құралы таңдалды.
-
Әрбір баспа құралы үшін сипаттамалар (сыйымдылық, жылдамдық, төзімділік және т.б. ) көрсетіледі .
-
Әр критерий бойынша салыстыру жүргізілді.
-
Әрбір ортаның артықшылықтары мен кемшіліктері туралы қорытынды жасалады.
-
-
Бағалау: бірінші тапсырма сияқты.
-
-
Презентация:
-
Дескрипторлар:
-
Презентация құрылымды және логикалық.
-
Көрнекі материалдар (слайдтар, диаграммалар) пайдаланылды.
-
Ақпарат анық және түсінікті түрде берілген.
-
Оқушы сұрақтарға сенімді жауап береді.
-
-
Бағалау: Презентацияның мазмұны, оны құрастыру және көрсету дағдылары бағаланады.
-
-
Эссе:
-
Дескрипторлар:
-
Тақырып толық және терең қамтылған.
-
Аргументтер мен мысалдар қолданылады.
-
Орфография мен пунктуация ережелері сақталады.
-
Эссе логикалық құрылымға ие.
-
-
Бағалау: Эссенің мазмұны, стилі, сауаттылығы бағаланады.
-
Жұптық тапсырмалар:
-
Ойын құру:
-
Дескрипторлар:
-
Ойын ақпаратты беру процесін көрсетеді.
-
Ойын ережелері түсінікті және қызықты.
-
Ойын жақсы теңдестірілген.
-
Ойын жоғары сапада жасалған.
-
-
Бағалау: Идеяның өзіндік ерекшелігі, ойындық қасиеттері мен шеберлігі бағаланады.
-
-
Эксперимент жүргізу:
-
Дескрипторлар:
-
Эксперимент дұрыс орындалды.
-
Эксперимент деректері жиналып, өңделді.
-
Алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасалады.
-
Эксперимент есеп түрінде беріледі.
-
-
Бағалау: Тәжірибенің дұрыстығы, мәліметтердің дұрыстығы және қорытындылардың негізділігі бағаланады.
-
-
Инфографика құру:
-
Дескрипторлар:
-
Инфографика ақпаратты анық және анық жеткізеді.
-
Жарқын және есте қаларлық көрнекі элементтер пайдаланылды.
-
Ақпарат қысқа және дәл берілген.
-
-
Бағалау: Инфографиканың дизайны, мазмұны және тиімділігі бағаланады.
-
-
Пікірталас:
-
Дескрипторлар:
-
Дебатқа қатысушылар өз ұстанымдарын растау үшін дәлелдер келтіреді.
-
Дебатқа қатысушылар қарсыластарын тыңдап, олардың дәлелдеріне қалай жауап беру керектігін біледі.
-
Дебатқа қатысушылар пікірталас ережесін сақтайды.
-
-
Бағалау: Білімнің тереңдігі, өз ұстанымын дәлелдей алуы және сыни тұрғыдан ойлау қабілеті бағаланады.
-
-
Бейне:
-
Дескрипторлар:
-
Бейне ақпаратты тасымалдау процесін көрсетеді.
-
Бейненің құрылымы анық.
-
Бейне қызықты және танымдық.
-
Бейне жақсы өңделген.
-
-
Бағалау: Бейнероликтің креативтілігі, ақпараттық мазмұны және сапасы бағаланады.
-
Ақпараттың түрлерін және осы ақпаратты жіберуді болатын байланыс каналын байланыстыр |
||
Бейне ақпарат |
|
Ғаламтор |
Мәтіндік хабарлама |
Телеграф |
|
Морзе колымен жасырылған хабарлама |
Теледидар |