|
Бөлім: Абайды оқы, таңырқа |
Мектеп: |
||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: А. Құнанбайұлының "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңінің тілі. |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.3.1. шығармадағы көркем ауыстыруларды анықтау (троптарды:метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, итота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау. |
||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: шығарманы көркемдік ерекшелігіне талдайды; |
||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін анықтап, талдайды; |
|||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді. |
|||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі ІІ. Қызығушылықты ояту. «Бұрыштар» тәсілі. Оқушыларға теориялық ережелер беріледі. Сыныптың 3 бұрышына ЭПИТЕТ, ТЕҢЕУ, МЕТАФОРА деп жазып қоямыз.Олар сол ереженің қандай көркемдегіш тәсілге тән екенін анықтауы тиіс. Эпитет Теңеу Метафора Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушыларға теориялық ережелер беріледі. Сыныптың 3 бұрышына ЭПИТЕТ, ТЕҢЕУ, МЕТАФОРА деп жазып қоямыз.Олар сол ереженің қандай көркемдегіш тәсілге тән екенін анықтауы тиіс. |
ҚБ
|
6-сынып қазақ әдебиеті Тапсырма қағаздары |
|||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІІ. Мағынаны тану. Жүрегін шырақ етіп жандырған кім? Жырымен жан сусының қандырған кім? Өзіне - өзі орнатып ескерткішті Мұра қып, кейінгіге қалдырған кім? Абай қазақ халқының рухани көсемі, барша мақтан ететін ойшыл да сыршыл данышпанымыз. Ұлы ақын өзі өмір сүрген қоғам келеңсіздіктерін көріп өскендіктен, солардың бәріне де қарсы болып, ел бірлігін аңсады, мәдениетті елдердің қатарына жетуді, азат ел болуды арман етті.Бүгінде ақын арманы орындалды. Биыл тәуелсіздігіміздің 30 жылдығын тойлағалы отырмыз, еліміз қабілетті 50 елдің қатарында. Бүгін біз ұлы ақынның жазушылық еңбегінің орта тұсында туған үлкен әрі мол, әрі көркемдік жағынан келісті, зор шығармаларының бірі - «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңінің көркемдік ерекшелігімен танысамыз. Оқушыларға «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңінің үзінісі таратылады. Оқушылар жұппен үзінділерді оқып, өлеңнің жалпы көркемдік сипатын анықтайды.
«Пирамидалық талқылау» арқылы топтар мәтіннің ішінен көркемдегіш құралдарды тауып, мағынасын анықтайды. Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Үзіндіні оқы, соңғы үш жолының мағынасын аш. «Бұл сөзді тасыр ұқпас, талапты ұғар, Көңілінің көзі ашық, сергек үшін» деген тұжырымды қолдап пікіріңді жаз. Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін, Жоқ-барды, ертегіні термек үшін. Көкірегі сезімді, тілі орамды, Жаздым үлгі жастарға бермек үшін. Бұл сөзді тасыр ұқпас, талапты ұғар, Көңілінің көзі ашық, сергек үшін. Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. «Тұжырым картасы» арқылы оқушылар өлеңнің көркемдік қуатына тұжырым жасап, автор стиліне баға береді.
Дескриптор:
|
Шығармадан көркемдегіш құралдың 4 түрін анықтайды; Үзінді арқылы дәлелдейді; Ережесін еске түсіреді.
Өлең үзіндісін оқып, соңғы үш жолының мағынасын ашады; Ойын дәлелдейді; Берілген тұжырымды қолдап, өз пікірін жазады.
Оқушылар «Тұжырым картасы» арқылы оқушылар поэманың көркемдік қуатына тұжырым жасап, автор стиліне баға береді. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
А. Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңі https://bilim-all.kz/olen/531-Men-zhazbaimyn-olendi-ermek-ushin
|
|||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия
«Аяқталмаған сөйлем»
әдісі ................. қызықты болды.
......................... қиын
болды.
......................... екенін
түсіндім.
Мен...............................
сезіндім Сабақ менің өміріме..... берді. Менің............. жасағым келді. |
|
|||||||||
|
Үй тапсырмасы Өлең құрылысына талдау |
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 4 А. Құнанбайұлының Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін өлеңінің тілі..docx
|
Бөлім: Абайды оқы, таңырқа |
Мектеп: |
||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: А. Құнанбайұлының "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңінің тілі. |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.3.1. шығармадағы көркем ауыстыруларды анықтау (троптарды:метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, итота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау. |
||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: шығарманы көркемдік ерекшелігіне талдайды; |
||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін анықтап, талдайды; |
|||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді. |
|||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі ІІ. Қызығушылықты ояту. «Бұрыштар» тәсілі. Оқушыларға теориялық ережелер беріледі. Сыныптың 3 бұрышына ЭПИТЕТ, ТЕҢЕУ, МЕТАФОРА деп жазып қоямыз.Олар сол ереженің қандай көркемдегіш тәсілге тән екенін анықтауы тиіс. Эпитет Теңеу Метафора Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушыларға теориялық ережелер беріледі. Сыныптың 3 бұрышына ЭПИТЕТ, ТЕҢЕУ, МЕТАФОРА деп жазып қоямыз.Олар сол ереженің қандай көркемдегіш тәсілге тән екенін анықтауы тиіс. |
ҚБ
|
6-сынып қазақ әдебиеті Тапсырма қағаздары |
|||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІІ. Мағынаны тану. Жүрегін шырақ етіп жандырған кім? Жырымен жан сусының қандырған кім? Өзіне - өзі орнатып ескерткішті Мұра қып, кейінгіге қалдырған кім? Абай қазақ халқының рухани көсемі, барша мақтан ететін ойшыл да сыршыл данышпанымыз. Ұлы ақын өзі өмір сүрген қоғам келеңсіздіктерін көріп өскендіктен, солардың бәріне де қарсы болып, ел бірлігін аңсады, мәдениетті елдердің қатарына жетуді, азат ел болуды арман етті.Бүгінде ақын арманы орындалды. Биыл тәуелсіздігіміздің 30 жылдығын тойлағалы отырмыз, еліміз қабілетті 50 елдің қатарында. Бүгін біз ұлы ақынның жазушылық еңбегінің орта тұсында туған үлкен әрі мол, әрі көркемдік жағынан келісті, зор шығармаларының бірі - «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңінің көркемдік ерекшелігімен танысамыз. Оқушыларға «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңінің үзінісі таратылады. Оқушылар жұппен үзінділерді оқып, өлеңнің жалпы көркемдік сипатын анықтайды.
«Пирамидалық талқылау» арқылы топтар мәтіннің ішінен көркемдегіш құралдарды тауып, мағынасын анықтайды. Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Үзіндіні оқы, соңғы үш жолының мағынасын аш. «Бұл сөзді тасыр ұқпас, талапты ұғар, Көңілінің көзі ашық, сергек үшін» деген тұжырымды қолдап пікіріңді жаз. Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін, Жоқ-барды, ертегіні термек үшін. Көкірегі сезімді, тілі орамды, Жаздым үлгі жастарға бермек үшін. Бұл сөзді тасыр ұқпас, талапты ұғар, Көңілінің көзі ашық, сергек үшін. Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. «Тұжырым картасы» арқылы оқушылар өлеңнің көркемдік қуатына тұжырым жасап, автор стиліне баға береді.
Дескриптор:
|
Шығармадан көркемдегіш құралдың 4 түрін анықтайды; Үзінді арқылы дәлелдейді; Ережесін еске түсіреді.
Өлең үзіндісін оқып, соңғы үш жолының мағынасын ашады; Ойын дәлелдейді; Берілген тұжырымды қолдап, өз пікірін жазады.
Оқушылар «Тұжырым картасы» арқылы оқушылар поэманың көркемдік қуатына тұжырым жасап, автор стиліне баға береді. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
А. Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңі https://bilim-all.kz/olen/531-Men-zhazbaimyn-olendi-ermek-ushin
|
|||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия
«Аяқталмаған сөйлем»
әдісі ................. қызықты болды.
......................... қиын
болды.
......................... екенін
түсіндім.
Мен...............................
сезіндім Сабақ менің өміріме..... берді. Менің............. жасағым келді. |
|
|||||||||
|
Үй тапсырмасы Өлең құрылысына талдау |
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз



