Бөлім:
|
Мектеп: Пәні:
қазақ әдебиеті
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып:
5
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Ы.Алтынсарин
«Атымтай Жомарт». Жомарттық – қайырымдылық
тамшысы
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары
|
5.1.3.1-көркем
шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын
ашу;
5.1.4.1.Көркем
шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа
айту.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар: көркем шығармадағы кейіпкерлер
портретін анықтау, көркем шығармалардан алған үзінділерді мәнерлеп
оқу.
Көпшілігі:
Кейіпкердің образға
қызмет етіп тұрған маңызды әрекеттерін талдайды, шығармадағы
үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа
айту.
Кейбір
оқушылар:
Жинақталған
ақпараттар негізінде кейіпкерге қатысты өз пікірін білдіру, көркем
шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу,
өз көзқарасын дәлелдеуде үзінділерді орынды қолдану, мәнерлеп оқу,
жатқа айту.
|
Бағалау
критерийі
|
-
Кейіпкерлер
портретін жасайды, мінездеме
береді;
-
Кейіпкерлерді шынайы
өмірмен салыстырып бағалайды;
-
Өз көзқарасын
дәлелді жеткізеді, баға береді;
-
Көркем шығармалардан шағын
көлемді үзінділерді мәнерлеп оқып, жатқа
айтады.
|
Ойлау
дағдыларының деңгейі
|
Қолдану,
талдау
|
Құндылықтарға
баулу
|
Зайырлы қоғам
және жоғары
руханият(3-құндылық)
|
Тілдік
мақсаттар
|
Портрет, бейне,
образ, мінез
|
Пәнаралық
байланыс
|
Әдебиет,
тарих
|
Алдыңғы
білім
|
«Атымтай Жомарт»
әңгімесі
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі.
Қызығушылықты
ояту. Оқушылар өздері білетін
адамгершілік туралы мақал-мәтелдерді
айтады.
-
Балалар, Ыбырай Алтынсаринның
қандай әңгімелерімен
таныстық?
-
Ыбырай әңгімелеріндегі
тәлім-тәрбие, адами қасиеттерді
топтастырайықшы.
Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты айқындалады.
|
Оқушылар назарын сабаққа
аудару. Оқушылар өздері білетін
адамгершілік туралы мақал-мәтелдерді
айтады.
|
ҚБ
|
Слайд
|
Сабақтың
ортасы
|
Мағынаны
тану.
Ой
шақыру.
Мінез дегеніміз
не?
Мінездің қандай
түрлері бар?
Кеіпкер, образ,
бейне, портрет ұғымдары жайлы не
білесіздер?
Тапсырма. Топтық жұмыс.
Кестемен жұмыс.
Әңгіме
тақырыбы
|
«Атымтай
Жомарт»
|
«Қыпшақ
Сейтқұл»
|
Әңгімедегі
құндылықтар
|
|
|
Тақырыпқа сай қандай
мақал-мәтел, нақыл сөздерді келтіре
аласыз?
|
|
|
Өз көзқарасыңыз.
Әңгімеден қандай тұжырым шығаруға
болады?
|
|
|
Дескриптор:
-
Әңгіменің негізгі идеясын
ескере отырып құндылықтарды
анықтайды;
-
Өз көзқарасын дәлелді
жеткізеді;
-
Көркемдегіш құралдардың
қолданылуын түсіндіреді.
ҚБ
Тапсырма. ЖЖ. Кейіпкерлерге
портреттік мінездеме беріңіз:
Дескриптор:
ҚБ
Тапсырма. Жеке
жұмыс. «Концептуалдық кестемен»
жұмыс. .
Бүгінгінің Атымтай
Жомарты
|
Қыпшақ Сейтқұлдың
жолын
жалғастырушылар
|
Кәсібінен нәсіп
тапқандар
|
кімдер?
|
|
|
|
Дескриптор:
ҚБ
|
Тапсырманы жұппен
орындайды.
Жеке
жұмыс
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
http://massaget.kz/okushyilarga/uy_tapsyirmasyi/22428/
|
Сабақтың
соңы
2
минут
|
Рефлексия.
Бүгінгі тақырып бойынша қандай
ой түйдім?
|
|
Үй
жұмысы
|
Атымтай Жомарт сияқты қандай
кейіпкерлерді білесіздер? (Көркем шығарма.
Зерттеу.)
|
|
Сабақта саралау
тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті
оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер
қоямын?
|
Оқушылардың материалды
қаншалықты игергенін қалай
бағалаймын?
|
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
|
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл
ма?
Барлық оқушылар ОМ жетті
ме?
Егер жоқ болса,
неге?
Сабақтағы саралау дұрыс өтті
ме?
Сабақтағы кезеңдер сақталды
ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге?
|
|
Жалпы
бағалау
Қандай
екі
аспект
жақсы
өтті? (оқыту мен білім беру туралы
ойланыңыз)
1:
2:
Сабақты жақсартуға не себеп
болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы
ойланыңыз)
1:
2:
Сабақ барысында сыныптың
жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі
сабақтарда неге назар аудару қажет?
|