|
Бөлім: Абайды оқы, таңырқа |
Мектеп: |
||||||
|
Күні : |
Мұғалім: |
||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
"Ғылым таппай мақтанба" өлеңінің көркемдік ерекшелігі. |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.3.1. шығармалардағы көркем ауыстыруларды анықтау. 6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу. |
||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы: өлеңді мәнерлеп оқу, көркемдік ерекшелігіне талдау. Көпшілігі: өлеңдегі көркемдеуіш тәсілдерді талдап, қолданылу ерекшелігін түсіндіру; Кейбіреулері: өлеңнен көркемдеуіш тәсілдерді анықтау, әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа деген дайындығын қадағалау.
1. Абай «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінде қандай өсиет айтады? 2. Ақын қандай нәрседен қашық, қандай нәрсеге асық болуға шақырады? 3. Неден жиреніп, неден ғибрат алу керек? 4. Ғалым болу үшін не істеу керек? Ғылымның құндылығы неде? 5. Өлең қандай тақырыпқа жазылған? Абай жастарды қандай болуға шақырады? Өлеңде қандай адамдарға мінездеме берілген? 6.Абай айтқан бес жаман мінез неліктен дұшпандарың болып саналады? 7. Адам баласына керек қасиеттерді неге «асыл іс» деп атаған? 8. Неліктен «Болмасаң да ұқсап бақ, бір ғалымды көрсеңіз» деген? 9. Неге мал мен дүние ғылымға көңіл бөлгенде ғана келеді? (оқушылар жауабы тыңдалады). Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа деген дайындығын қадағалау.
«Ыстық орындық» әдісі арқылы өткен тақырыпты пысықтау сұрақтарын қою.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ «Түстер»
|
6-сынып қазақ әдебиеті |
|||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. 1-тапсырма. «Алтын микрофон» ойынын ойнату арқылы жыр жолдарынан көркемдегіш құралдарды тауып, қолданылу ерекшелігін анықтаңыз.(интервью алу арқылы жүргізіледі).
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. «Идеялар тақтасы». Абай өлеңдерінен нақыл сөздерге айналған жолдарды теріп жазып, «Идеялар тақтасына» жазыңдар.
Дескриптор:
ҚБ 3- тапсырма. Берілген өлең жолдары арқылы автордың айтпақ ойы мен көзқарасын анықтаңыз. Бес нәрседен қашық бол, Бес нәрсеге асық бол, Адам болам десеңіз. Тілеуің, өмірің алдыңда, Оған қайғы жесеңіз. Өсек, өтірік, мақтаншақ, Еріншек, бекер мал шашпақ – Бес дұшпаның, білсеңіз. Талап, еңбек, терең ой, Қанағат, рақым, ойлап қой – Бес асыл іс, көнсеңіз. Жамандық көрсең нәфрәтлі, Суытып көңіл тыйсаңыз. Жақсылық көрсең ғибрәтлі, Оны ойға жисаңыз... Дескриптор:
ҚБ Бекіту. Адамгершілік, білім, жақсы мінез, асыл іс сөздерін байланыстырып, өлең мазмұнынан алған әсерін сипаттап жазу. «Менің түсінгенім...» |
«Алтын микрофон» ойынын ойнату арқылы жыр жолдарынан көркемдегіш құралдарды тауып, қолданылу ерекшелігін анықтаңыз. Өлеңнің ерекшелігін анықтайды; өлеңдегі әсерге бөлеген жолдарды табады; ойын дәлелдейді, қорғайды; сұхбат береді.
Абай өлеңдерінен нақыл сөздерге айналған жолдарды теріп жазыңдар.
Берілген өлең жолдары арқылы автордың айтпақ ойы мен көзқарасын анықтаңыз.
Адамгершілік, білім, жақсы мінез, асыл іс сөздерін байланыстырып, өлең мазмұнынан алған әсерін сипаттап жазу. |
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
|
"Ғылым таппай мақтанба" өлеңі |
|||
|
Сабақтың соңы |
Үйге тапсырма. Өлеңді жаттау. Кері байланыс «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет. |
|
|
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 9 Ғылым таппай мақтанба өлеңінің көркемдік ерекшелігі..docx
|
Бөлім: Абайды оқы, таңырқа |
Мектеп: |
||||||
|
Күні : |
Мұғалім: |
||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
"Ғылым таппай мақтанба" өлеңінің көркемдік ерекшелігі. |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.3.1. шығармалардағы көркем ауыстыруларды анықтау. 6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу. |
||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы: өлеңді мәнерлеп оқу, көркемдік ерекшелігіне талдау. Көпшілігі: өлеңдегі көркемдеуіш тәсілдерді талдап, қолданылу ерекшелігін түсіндіру; Кейбіреулері: өлеңнен көркемдеуіш тәсілдерді анықтау, әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа деген дайындығын қадағалау.
1. Абай «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінде қандай өсиет айтады? 2. Ақын қандай нәрседен қашық, қандай нәрсеге асық болуға шақырады? 3. Неден жиреніп, неден ғибрат алу керек? 4. Ғалым болу үшін не істеу керек? Ғылымның құндылығы неде? 5. Өлең қандай тақырыпқа жазылған? Абай жастарды қандай болуға шақырады? Өлеңде қандай адамдарға мінездеме берілген? 6.Абай айтқан бес жаман мінез неліктен дұшпандарың болып саналады? 7. Адам баласына керек қасиеттерді неге «асыл іс» деп атаған? 8. Неліктен «Болмасаң да ұқсап бақ, бір ғалымды көрсеңіз» деген? 9. Неге мал мен дүние ғылымға көңіл бөлгенде ғана келеді? (оқушылар жауабы тыңдалады). Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа деген дайындығын қадағалау.
«Ыстық орындық» әдісі арқылы өткен тақырыпты пысықтау сұрақтарын қою.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ «Түстер»
|
6-сынып қазақ әдебиеті |
|||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. 1-тапсырма. «Алтын микрофон» ойынын ойнату арқылы жыр жолдарынан көркемдегіш құралдарды тауып, қолданылу ерекшелігін анықтаңыз.(интервью алу арқылы жүргізіледі).
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. «Идеялар тақтасы». Абай өлеңдерінен нақыл сөздерге айналған жолдарды теріп жазып, «Идеялар тақтасына» жазыңдар.
Дескриптор:
ҚБ 3- тапсырма. Берілген өлең жолдары арқылы автордың айтпақ ойы мен көзқарасын анықтаңыз. Бес нәрседен қашық бол, Бес нәрсеге асық бол, Адам болам десеңіз. Тілеуің, өмірің алдыңда, Оған қайғы жесеңіз. Өсек, өтірік, мақтаншақ, Еріншек, бекер мал шашпақ – Бес дұшпаның, білсеңіз. Талап, еңбек, терең ой, Қанағат, рақым, ойлап қой – Бес асыл іс, көнсеңіз. Жамандық көрсең нәфрәтлі, Суытып көңіл тыйсаңыз. Жақсылық көрсең ғибрәтлі, Оны ойға жисаңыз... Дескриптор:
ҚБ Бекіту. Адамгершілік, білім, жақсы мінез, асыл іс сөздерін байланыстырып, өлең мазмұнынан алған әсерін сипаттап жазу. «Менің түсінгенім...» |
«Алтын микрофон» ойынын ойнату арқылы жыр жолдарынан көркемдегіш құралдарды тауып, қолданылу ерекшелігін анықтаңыз. Өлеңнің ерекшелігін анықтайды; өлеңдегі әсерге бөлеген жолдарды табады; ойын дәлелдейді, қорғайды; сұхбат береді.
Абай өлеңдерінен нақыл сөздерге айналған жолдарды теріп жазыңдар.
Берілген өлең жолдары арқылы автордың айтпақ ойы мен көзқарасын анықтаңыз.
Адамгершілік, білім, жақсы мінез, асыл іс сөздерін байланыстырып, өлең мазмұнынан алған әсерін сипаттап жазу. |
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
|
"Ғылым таппай мақтанба" өлеңі |
|||
|
Сабақтың соңы |
Үйге тапсырма. Өлеңді жаттау. Кері байланыс «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет. |
|
|
|
|||
шағым қалдыра аласыз


















