Пәні: Математика
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: Жиынды және оның элементтерін
белгілеу.
Сабақтың
тақырыбы: € және €/ белгілері
(Жиын)
|
Мектеп: Қажымұқан атындағы ж о
м
Мұғалімнің
есімі: Жандарбек
В
Күні: 12.12.2017ж
|
СЫНЫП: 2а
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспаған оқушылар
саны:
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
2.4.1.3. Жиын мен
оның элементтерін диаграммада белгілеу, элементтердің жиынға
тиістілігін анықтау.
2.5.2.2. Жиынды
белгілеу үшін латын əліпбиінің бас əріптерін, оның элементтерін
белгілеу үшін кіші əріптерді, элементтің жиынға тиістілігін жəне
тиісті еместігін белгілеуге арналған
∈
жəне∉ белгілерін
пайдалану.
|
Сабақ
нәтижесі:
|
Оқушылардың барлығы мынаны
орындай алады: ұсынылған жиындарды
элементтермен толықтырады, жиындар мен оның элементтерін
диаграммада белгілейді.
Оқушылардың көбісі мынаны
орындай алады: элементтің жиынға тиесілілігін
анықтайды, «элемент жиынға тиісті/тиісті емес» түріндегі терминді
сөз қорына енгізеді.
Оқушылардың кейбіреуі
мынаны орындай алады:
тиісті жəне тиісті емес
элементтері бар жиындарды өздігінен іріктейді, бос жиындарды
құрады.
|
Бағалау
критерийі
|
Жиынды және оның элементтерін
белгілеуді біледі.
Элементтің жиынға тиістілігін
анықтайды.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Оқушыларды
өлкеміздің жануарларын қорғауға, оларға қамқорлық жасауға
баулу
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Таныстырылым
|
Пәнаралық
байланыс
|
Қазақ тілі, ағылшын
тілі, жаратылыстану
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар: Венн диаграммасында
шеңберлерді белгілеу үшін
пайдаланылуы
мүмкін критерийлерді ұсына,
диаграмманы құруға қажетті деректерді жинай және жүйелей
алады.
Пəндік лексика
жəне терминология.
Жиын,, жиынға тиісті/тиісті
емес элементтер
Сабақта
диалог/жазу үшін пайдаланылатын сөйлемдер.
Талқылау.
Екі жиынға ортақ болатын
элементтер.
Жазу.
∈ жəне∉
белгілерін
пайдалану.
|
Бастапқы
білім
|
Шамалармен амалдар
орындауды, өлшем бірліктерін салыстыруды, түрлендіруді
біледі.
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы
:
|
Ресурстар
|
Басталуы
4
минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Оқушылардың көңіл күйлерін
анықтап, сабақты бастау.
Өткенді пысықтау. "Таңда да
таста" әдісі
Оқушылар өткен
сабақтарға байланысты жеке жеке парақтарға сұрақтар жазады. Осыдан
кейін шеңберге тұрып жазған қолдарындағы парақты мыжғылап, қарама
қарсы беттегі оқушыларға лақтырады. Қағазды алған оқушы сол сұраққа
жауап береді.
|
парақшалар
|
Ортасы
7
минут
5
минут
1минут
2
минут
7
минут
6
минут
3
минут
|
Білу және
түсіну
Оқушылар оқулықтағы негізгі
тақырыппен
танысады.
«Жариялау»
әдісі
(Екі топтан екі оқушы шығып,
бүгінгі жаңа сабақты таныстырылым арқылы
түсіндіреді.)
(М,К) Латын әліпбиімен
таныстыру
Қолдану
Дәптермен
жұмыс.
(Ө, Қ) 1-тапсырма. Жабайы
жануарлар және үй жануарлары жиынын анықтау. Қоршап сызу. Жиынды
әліпбидің бас әрпімен, оның элементтерін кіші әріптермен белгілеу.
Жиындардың атауын және элементтерін кестеге
жазу.
(Ұ,Қ) 2-тапсырма. "Артығын
тап!" ойыны
Берілген жиындар дұрыс
құрастырылмаған. Жиынның артық элементін
тап.
Сергіту сәті
"Фигуралар"
(Т,Қ)
3-тапсырма
Дескриптор:
-
Әр жиынға атау
береді.
-
Бейнеленген жиын
элементтерін сөзбен жазады.
-
Әр жиынға тиісті
емес бір элемент ойлап тауып
жазады.
-
Жиын ойластырып,
оған тиісті нысандарды
атайды.
(Ө, Қ) 4-тапсырма. Берілген
жиынға тиісті және тиісті емес элементтерді
жазу.
Бағалау критерийі арқылы өз
өзін бағалау.
(Ұ,Ж, Қ) 5-тапсырма "Кім
жылдам?" ойыны
Жиынан тек азайту амалына
берілген мысалдарды ғана
шығару.
Тапсырмалар орындау
соңында кері байланыс орнату. Оқушылардың тапсырманы орындау
деңгейіне сай бағалап отыру.
|
Оқулық,
Таныстыры
лым.
Латын
әліпбиі
Жұмыс
дәптері
Таныстыры
лым
Фигуралар
қиындылары
Флипчард,
маркерлер
Жұмыс
дәптері
секундамер
|
|
Қызықты қосымша
тапсырма:
|
.
Кеспе
қағаз
|
Аяқталуы
4
минут
1
минут
|
Синтез
«Рефлексиялық
шеңбер»
Оқушылар шеңберге тұрып,
төмендегі сұрақтарға жауап
береді.
-
Сабақ барысында
көңіл-күйіңіз қандай болды?
Неліктен?
-
Бүгін не білдіңіз?
Сіз үшін не жаңалық болды?
-
Сабаққа қатысуыңызды
қалай бағалайсыз?
-
Сабақта қандай
қиындықтар туындады?
-
Сабақ аяқталғанда
көңіл-күйіңіз қандай?
Неліктен?
"Үкілер" кері
байланысы
|
Шеңбер
құру
|
Үйге
тапсырма: 4-тапсырма .
|
Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
С деңгейлі
оқушыларға
дәптермен жұмыс жасауда,
топтық жұмыста, көмек көрсету. Қабілеті жоғарырақ
оқушыларға"
қызықты тапсырманы "
орындату.
|
"Жетістік жолағы", күлегештер,
"Үкілер" кері байланысы
|
Қазақ тілі, ағылшын
тілі, жаратылыстану;
таныстырылым
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал
қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен
берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім жəне неліктен?
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|