Материалдар / А. Байтұрсынов "Егіннің бастары" өлеңі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

А. Байтұрсынов "Егіннің бастары" өлеңі

Материал туралы қысқаша түсінік
Жас мамандарға әдістемелік көмек ретінде ұсынып отырмын.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
30 Қазан 2018
946
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Сабақ:қазақ әдебиеті

Мектеп: №264

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Кубесова Жанымкул

Сынып: 5

Қатысқандар: 25

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы:

А. Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы . Ахмет атаға хат.


Осы сабақта қол жеткізіетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

(5 А/И 4)

Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап , авторға хат , өлең жазу.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы орындай алады:мысалдан алған әсерін айтады, авторға хат жаза алады.


Оқушылардың көпшілігі орындай алады: хат , өлең жазу құрылымын сақтай отырып, өз әсерін жазады, жекелеген кейіпкер іс-әрекетін бағалап , саралай алады.


Кейбір оқушылар орындай алады: хат , өлең жазу құрылымын сақтай отырып, бейнелі сөздерді нақты қолдана алады, өз пікірін дәлелдей алады.


Бағалау критерийі

-хат, өлең жазудың құрылымын сақтайды

-бейнелі сөздерді орынды қолданады

-кейіпкерлер іс-әрекетін бағалайды



Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:


Диалог құруға, шығарма жазуға арналғаг пайдалы тіркестер:егін басы,жас бала,дәнге толу, сарша тамыз

Талқылауға арналған сұрақтар:1. Досыңның тәкаппар мінезін байқасаң , не істер едің?

2. Қазақ халқы «Алтын-күміс тас екен , арпа-бидай ас екен»деп, неге бидайды алтыннан қымбат қойған?

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: бидай, тәкаппарлық , шекірею , бүгілу , кекірею , иілу , қалып , пісім, тағзым, қожа

Құндылықтарға баулу

Оқушы бойында ұлтжандылық, елжандылық, өмір бойы білім алуға , үйренуге дайын болу құндылықтарын сіңіріп, түрлі көзқарастарды талдай отырып, өзгенің пікірімен салыстыру арқылы өз ойын ашық жеткізу дағдысын қалыптастыру.

Пәнаралық байланыс

Бейнелеу , тарих , орыс әдебиеті .

Тақырып бойынша алдыңғы білім

А. Байтұрсынұлының шығармашылығымен , шығарманың мазмұнымен таныс .

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы


2 мин.








3 мин.

















Сабақтың ортасы


5 мин.













Топтық жұмыс

10 мин.

















Жұптық жұмыс

5 мин.













Жеке жұмыс

10 мин.


Психологиялық ахуалды қалыптастыру

«Жүректен жүрекке» атты шаттық шеңберін құрғызу. Егістік даласындағы бидайдың бастары секілді тербеліп тұрып, бір-біріне зат есімдер арқылы жылы сөздер айту.


-Балалар , Ахмет Байтұрсынұлы өз шығармаларында қандай мінез-құлықтарды үлгі етеді ?

Оқушылардың жауабы бойынша «Адамгершілік» , «Мейірімділік» , «Кішіпейілділік» деп , 3 шағын топқа біріктіру .


Үй тапсырмасын сұрау .



«Сұрақ ілмегі» әдісі арқылы оқушының үй тапсырмасын қаншалықты меңгергенін білу.

Шығарманың мазмұнын еске түсіру.

I топ. Бала әкесіне қандай сұрақ қойды ?

II топ. Әкесі қалай жауап берді ?

IIIтоп. Шығарманың түйінді пікірі қандай ?


Қ Б.«Шапалақ» арқылы .



Мысалдағы айтылған ойға байланысты мақал-мәтелдердің жалғасын тауып, мағынасын ашу.

1.Бидайдың кеудесін көтергені ...( дақылының жоқтығы )

Жігіттің кеудесін көтергені ...( ақылының жоқтығы)

2. Өзгеге деген ...( өседі )

Өзіме деген ...( өшеді )

3. Жақсымын деп мақтанба ...(халық айтпай)

Батырмын деп мақтанба ...(барып қайтпай)

ҚБ. Мұғалімнің қолдау сөздері .(Жарайсың! Керемет!)


«Құпия хат» әдісі арқылы

мысал өлеңнен алған әсерін сипаттап, авторға хат жазу.

I топ. Авторға баланың атынан хат.

II топ.Авторға егіншінің атынан хат.

IIIтоп. Авторға оқырманның атынан хат.


Дескриптор


1.Тірек сөздерді орынды пайдаланады 1

2. Шығармадан алған әсерін жүйелі жеткізеді 1

3.Көркемдегіш құралдарды тиімді қолданады 1

4.Түйінді пікір жазады 1

5. Орфографиялық норманы сақтайды 1



«Қос құты» әдісі арқылы


өлең мен мысал өлеңді салыстыру


Picture 2 Picture 3


«Сырлы сөздер» әдісі бойынша 2 шумақ өлең шығарады.


Тақтадан үш суретті көрсетіп қою.

Жайқалған егін.


Әке мен бала.

Көкке қараған бидай.

Сараланған тапсырма: «Буриме» әдісі арқылы.


Дескриптор :


1.Сурет бойынша 2 шумақ өлең құрастырады . 1

2.Өлең құрылысын сақтайды . 1

3. Көркемдегіш сөздерді қолданады . 1


Shape1

«Буриме»

----------------------- үлгілі

-------------------- тәртіпті

-------------------- болады

--------------------- саналы









Shape2

«Акроним» әдісі

Е – Еріншек болмасан егерде,

Г – гүлдей жайнайсын жарқырап.

І -- ілгері басып жұмысың,

Н – назарда үнемі боласын.












Shape3

------------------- тәкәппар

------------------- адам бар

------------------- ешқашан

---------------- болмандар







Shape4

----------------- жайқалған

------------------- жайнаған

------------------- әрдайым

------------------- көзайым



















Түрлі түсті қағаздар.



















Интербелсенді тақта














































Суреттер

Сабақтың соңы

3 мин.


2 мин.


Үй тапсырмасы

«Кішіпейілділік-кісінің көркі» тақырыбына эссе жазу.

Кері байланыс «ҚАҚ» әдісі бойынша кері байланыс






Қосымша ақпарат



Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай текеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




Рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сай келетін сұрақтарға жауап беріңіз

Сабақ оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?


Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?


Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?


Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?


Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не себеп болар еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістігі/қиыншылықтары туралы нені анықтадым , келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!