Материалдар / "Абай жолы" романы. "Қайтқанда" бөлімі. ҚМЖ
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

"Абай жолы" романы. "Қайтқанда" бөлімі. ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
Жас мамандарға көмек ретінде ұсынылады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Қараша 2024
75
0 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім: Ғасырлық туынды


Мұғалімнің аты-жөні: Қабылова К.Т.


Күні:16 .01.2024


Сынып: 11А

35

Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы:

М. Әуезов «Абай жолы» роман эпопеясы (1-кітап). «Қайтқанда» бөлімі


Сабақ негізделген оқу мақсаттары

11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;

11.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау;

Сабақ мақсаты:


Оқушылардың барлығы: Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсетеді; Шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтайды;

Оқушылардың көпшілігі: Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсетеді;

Оқушылардың кейбірі: Шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтайды;

Сабақтың жоспары

Сабақтың кезеңі, уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Баға-

лау

Ресурс-

тар

Басы

Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық жағдай орнату.

«Эмблема» әдісі арқылы топтарға бөлінеді.

Қызығушылығын арттыру.

«Quizziz» қосымшасы арқылы сұрақтарға жауап беріңдер.

  1. 1.«Абай жолы» романы неше тарау,неше тараудан тұрады?

  2. 2. «Абай жолы» романының бірінші кітабы қай жылы жазылған?

  3. 3.1- кітап неше тараудан тұрады?

  4. 4.Абай Семейден неше жасында қайтып келді?

  5. 5.Роман – эпопея қанша тілге аударылған?

  6. 6.Қаладан Абайды кімдер алып қайтты?

  7. 7. «Телғара» деген атты Абайға кімдер қойды?

  8. 8.Барлас қай ақынның прототипі?

  9. Дескрипторы:

  10. Сұрақтарға жауап береді.

  11. ҚБ.2 ұпай

Амандасу. Сабаққа дайындық жасайды.Сұрақтарға жауап береді.

2 ұпай


Ортасы


1-тапсырма.


«Қайтқанда» тарауының

1-бөлімі бойынша шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысына «Цицерон» тәсілімен талдау жасау.

7 6

Полилиния 1 5

4


3


2

1

Жұп өзара жазғандарын оқи отыра, тарау мазмұнын еске түсіреді.


  1. Есембай жырасындағы бала Абайдың қылығы

  2. Елге деген сағыныш

  3. Әке сынағы

  4. Сағына қауышқан Абай мен аналары

  5. Абай «емі»

  6. Үлкендер жиынына алғаш қатысқан Абай

  7. Сотқар Оспанның әрекеті.

Дескриптор:

  • әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысына талдау жасайды.

  • ҚБ. 2 ұпай


Топтық жұмыс арқылы роман бөлімдеріне талдау жасайды?














































































Әдебиетші ғалым Серік Қирабаев: «Құнанбайды тек ұнамсыз жағынан ғана көру көбірек байқалып жүр. Шындығында, Құнанбай өз заманының ең ақылды, көреген, қайырымды, батыр адамдардың бірі болған».

Мұхтар Әуезов: «Құнанбайдың кім болғанын білмесек, Абайдың кім екенін білу қиын»

Абай «Арғы атасы қажы еді» деген өлеңінде:

Ол сыпатты қазақтан

Дүниеге ешкім келмепті, -

дейді әкесі туралы










































1-топ.


«Қайтқанда» бөлімі бойынша Қодар мен Қамқа оқиғасын жұпта талқылайды, ойларын FILA кестесімен жұмыс арқылы қорытындылайды.

F/ Дерек/ – Қодар мен Қамқа оқиғасына қатысты деректер жинау;

I /Пікір/– болған оқиғаның адамгершілік сипаты, шындыққа қатысы туралы өзінің ой- пікірі;

L /Сұрақ/– шығармадағы мәселені ашатын сұрақтар;

A /Іс-әрекет/– кейіпкерлердің іс- әрекетіне баға беріңдер.



Дерек

Пікір

Сұрақ

Іс-әрекет






дескрипторы:

деректер жинайды;

Сұрақтар құрастырады;

Кейіпкерлерлің әрекетіне баға береді,

ҚБ. 4 ұпай


2-топ.

«Сегіз қырлы ой» тәсілі бойынша (Гарднер бойынша көп қырлы зияттың 8 жолы)


Сан

Қандай сандарға назар аударсақ болады

Сөз

Қайдан келді әсері қандай? Кімнен шықты?

Адамдар

Кімдер қатысты

Көңіл - күй

Қандай сезімдер басым болды?

Табиғат

Қоршаған ортаның қандай әсері болды?

Әрекет

Адамдар немен шұғылданады

Дыбыстар

Ауыл әйелдері дыбыс шығара алды ма?

Көзқарас

Қандай суреттер бейнеленген?


Дескрипторы:

шығарма мақмұын игереді;

талдау жасайды.

ҚБ. 4 ұпай

3- топ. «Тарсия» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап беріңдер.

  1. Қодар отырған қыстаққа кім қоныстанды?

  2. Қодар мен Қамқа туралы өсекті жайған кім?

  3. Қарашоқы кімнің жері еді?

  4. Жексен мен жетпіс неліктен қыстауларынан айрылды?

  5. Құнанбай қарашоқыны кімге алып бермекші болды?

  6. Бөжейге дүре соққызған кім?

  7. Бөжейге араша түскен кім?

  8. Бөжейге ара түсіп, үстіне құлаған кім?

  9. Бөжекеңді көргенде сәлемің түзу болсын деген кім?

Дескрипторы:

Сұрақтарға жауап береді;

Өзіндік пікір қалыптастырады.

Қб.4 ұпай


4- топ. Төмендегі ұлы адамдар-дың ұлағатты сөздерін эпопея-дағы Құнанбай бейнесімен салыстыртып, үндестіріп көріңіз.


«Қат-қабатта» бөлімінде көрсетілген кейіпкер бейнесімен салыстырады, кесте толтырады:


Өмірдегі Құнанбай қандай?



«Қат-қабатта» тарауындағы Құнанбай бейнесі қандай?



Менің түйгенім




дескрипторы:

Құнанбай әрекетіне баға береді;

Өз пікірін білдіреді.

ҚБ. 4 ұпай


ЖЖ. «Кейіпкерді таны» әдісі арқылы кейіпкерлерге сипаттама береді.


Дескрипторы:

Кейіпкер әрекеті арқылы заман көрінісіне баға береді;

Кейіпкер әрекетіне қазіргі заман тұрғысынан баға береді;

ҚБ. 2 ұпай


2 ұпай














































4 ұпай















































































































2 ұпай

http://adebiportal.kz/kz/news/view/19268
























































































































Соңы

кері байланыс.»Сұрақ – жауап» әдісі


4-тарауды оқып, талдау жасау.





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!