Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
|
Мектеп:
Т.Айбергенов атындағы №16
ЖОМ
|
Күні: 9.11.2018
|
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Жаменкенова
А.З.
|
Сынып:
|
6
«Б»
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Абай
лирикасы
|
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу
бағдараламасынан сілтеме)
|
6.1.4.1 Көркем
шығармадан орта көлемді үзінділерді оқу,жатқа
айту.
6.2.4.1. Шығармадағы көркем
ауыстыруларды анықтау.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Қазақ халқының ұлы ақыны Абай Құнанбаев
туралы білімдерін толықтырады;
ұлы ақынның лирикалары
туралы түсінеді; өлеңдерін сатылай
талдайды;
|
Бағалау критерийі
|
|
Құндылықтар
|
Бірін-бірі
құрметтеу, өзара
ынтымақтастық.
|
Жаһандық азаматтыққа
тәрбиелеу
|
Шет
ел әдебиетіндегі еңбек тақырыбы бойынша шолу
жасау.
|
АКТ дағдысын
қолдану
|
Презентация
|
Пәнаралық
байланыс
|
Тарих,музыка
|
Алдыңғы
білім
|
«Абай
Құнанбаев»
|
Сабақ
барысы
|
Жоспарланған
кезеңдері
|
Жоспарланған
іс-әрекеттер
|
Дереккөздер
|
Сабақтың
басы
7
минут
|
Бағалау: «Үш
шапалақ»
1.Абайдың
анасы?
2.Абайдың орысша
білім алған мектебі?
3.Абайдың шын
аты?
4.Шығыс
ақыны?
5.Абайдың
өлеңі?
6.Абайдың
баласы?
|
Слайд
сағат
|
Сабақтың
ортасы
4
минут
7
минут
8
минут
3
минут
6
минут
|
Мұғалімнің
сөзі:
Оқушылардың білімін жаңғырту
мақсатында «лирика дегеніміз не? Лирканың қандай
түрлерін
білесіңдер?» деген сұрақтар қойылады. Абайдың өлеңдері
көбінесе қандай тақырыптарда жазылған? Еңбек, білім, адамгершілік,
жастарды тәрбиелеу, махаббат,
табиғат.
1-қадам.Абай өлеңдерін
жіктеу.(Оқушылардың алдарында Абайдың өлеңдер тізімі жатады.
Оқушылар өздері лирикасын ажыратады
).
Дескриптор:
-Абай лирикасын
жіктейді;
Бағалау: «Үш
шапалақ»
2-қадам. Сатылай
кешенді талдау.
1-қатар «Желсіз түнде жарық
ай»
2-қатар «Өлең -сөздің патшасы, сөз
сарасы»
3-қатар «Айттым сәлем
Қаламқас»
Авторы:
Тақырыбы:
Идеясы:
Шумақ:
Тармақ:
Бунақ:
Буын:
Ұйқас:
Көркемдегіш
құралдар:
Дескриптор:
-өлеңді
оқиды;
-сатылай
талдайды;
Бағалау:
-
Бәрі
тамаша!
-
Сен дұрыс
жолдасы!
-
Ойланып
көр!
3-қадам. Талдаған
жұмыстарын топпен бірігіп,постерге
түсіру,қорғау.
Дескриптор:
-постерге
түсіреді;
-жұмыстарын
қорғайды;
Өзара бағалау. «Комментарий
жасау» әдісі
Сергіту сәті.
«Желсіз түнде жарық ай» өлеңін
орындау.
4-қадам. «Абай »
сөзіне акроөлең
құрастыру.
(Сөз тіркесі,
сөйлем, қанатты сөз, өлең арнау арқылы жазуға
болады.
Дескриптор:
-ойын жүйелі
жеткізеді;
-өлең құрылымын
сақтайды;
Бағалау: «Үш
шапалақ»
|
Слайд
Үлістірмелі
қағаз,
Слайд
видео
|
Сабақтың
аяғы
5
минут
|
Кері
байланыс
«Бес саусақ»
әдісі бойынша оқушылар көздерін
жұмып отырып,әштей сабаққа рефлексия
жасайды.
Бас
бармақ-Алған жаңа
ақпаратым...
Сұқ
саусақ-Мен үшін қызық
болды...
Ортан
терек-Менің қазіргі
көңіл-күйім...
Шылдыр
шүмек-Мен нені
үйрендім?
Кішкене
бөбек-Мұғалімге айтар
ұсынысым..
Үй
тапсырмасы:Үзінді
жаттау.
|
слайд
|
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша
қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай
міндеттер қоямын?
|
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін
қалай бағалаймын?
|
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
|
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл
ма?
Барлық оқушылар ОМ жетті
ме?
Егер жоқ болса,
неге?
Сабақтағы саралау дұрыс өтті
ме?
Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс
не жасалды? Неге?
|
|
Жалпы бағалау
Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту
мен білім беру туралы ойланыңыз)
1:
2:
Сабақты жақсартуға не себеп болатын
еді? (оқыту мен білім беру туралы
ойланыңыз)
1:
2:
Сабақ барысында сыныптың жетістігі
туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда
неге назар аудару қажет?
|
1. Авторы. Абай
Құнанбайүлы
2. Тақырып. Бұл өнер туындысы,әдеби шығарма-белгілі
дәуірдегі қоғамдық шындық.
3. Жанр түрі. Поэзия (өлең) Өлең дегеніміз-белгілі бір
қиыннан қиыстырылып, үйлесімді ырғақпен ұйқасып келетін өрнекті сөз
жүйесі өлшеммен
4. Идеясы. Өлеңді түсіне білуге бағалауға шақырады.
Сөздің асылы — поэзия екенін, жақсы сөз даналықтың айғағы
екенін айтады.
5. Шумақ. Өлең шумақтан тұрады. Шумақ аяқталған
синтаксистік біртұтас ойды
білдіреді.
6. Тармақ. Өлең тармақтан тұрады. Тармақ-өлеңнің
әр жолы.
7. Бунақ. Тармақ бунақтан тұрады. Бунақ-белгілі бір
дауыс ырғағымен бөлінуі.
8. Буын. Өлең буыннан түрады. Буын сөздің қурамындағы
дауысты дыбыстардың санына қарай
анықталады.
9. Теңеу – Өтірік пен өсекті жүндей
сабап
Эпиттет – Іші алтын, сырты күміс сөз
жақсысын.
Метафора
– Мал үшін тілін безеп, жанын жалдап.
«Желсіз түнде жарық ай»
өлеңін сызба бойынша
талдау
1. Авторы Абай
Құнанбаев
2. Тақырып – бұл өлең табиғат туралы. Өлеңде
ақын
табиғат пен махаббатты үндестіре
суреттейді.
3. Жанр түрі –
поэзия(өлең).
4. Идеясы - Адам да табиғат сияқты, табиғат
көрінісі қандай әдемі, нәзік болса, адамның жан дүниесі де сондай
нәзік. Сұлулықты, сезімді құрметтеуге, сезіне білуге
жетелейді.
5. Шумақ
–.
5 бес
шумақты
6.
Тармақ
20 тармақтан
тұрады
7. Бунақ – Бір
бунақты
Буын саны
-
7 - 8
буынды
8.
Ұйқас
Шалыс ұйқас (- а - б - а -
б)
9. Әдеби теориялық
ұғымдар. Троп
1. эпитет - Желсіз түн, жарық ай, қалың ағаш,
құлпырған жасыл жер, терең
сай
2.
Кейіптеу
- су дірілдейді, жапырақтар сыбырласады, тау жаңғырығады, ән
қосады,