Сабақ
тақырыбы:
|
Абай Құнанбаев «Ескендір»
поэмасы
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі:
Ақбергенова Ж.Ж.
|
Сынып:
9«Б»
|
Қатысқандар
саны:18
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
|
Сіз оқушылардың сабақ
соңында нені меңгергенін қалайсыз, (тараудың, модульдің мақсаты
болуы мүмкін) көркем туындыны түсініп,
идеялық-тақырыптық негізін, ой астарын түсінуге үйрету, поэманың
тереңіне бойлату, ақынның образ жасау шеберлігін
ұғындыру.
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар:
|
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
|
Кейбір
оқушылар:
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар:
оқушылар өз ойларын қорғай
білуге үйренеді, бір-бірін тыңдайды, толықтыру арқылы мәтін
мазмұнының түсініксіз жерлерін
айқындайды.
|
|
Негізгі сөздер
мен тіркестер:
Қалмақ пен қазақ
арасындағы тартыс,
|
|
Сыныптағы
диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
Талқылауға
арналған тармақтар:
Поэма деген
не?
Поэма (грек. – «туынды») –
орта көлемді эпикалық түрге жататын, өмірде болған не болуға тиісті
күрделі құбылыстар мен келелі оқиғаларды, алуан-алуан тағдыры мен
заман шындығын көлемді, желілі эпикалық не лирикалық сипаттағы
өлеңмен суреттейтін жанр.
|
|
Алдыңғы
оқу
|
-
«Тұлғаны
таны»
-
Жоспар бойынша үй тапсырмасын
қысқаша баяндау.
-
І. Ескендірдің тегі,
патшалығы, жорықтары туралы; бұлаққа
кездесуі;
-
ІІ. Ескендірдің бұйрығы,
күзетшімен тілдесуі
-
ІІІ. Аристотельдің сүйекті
өлшеуі
|
ЖОСПАР
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
Сіз осы тапсырманы
орындауға ниеттенетін уақытты
айқындаңыз
|
1.Сыныптағы әрекеттер
тәртібі
Ұйымдастыру. Сынып оқушыларына жағымды
ахуал туғызу. Сыныпты суреттер арқылы топқа
бөлу.
Кіріспе
Мен оқушыларға оқу
мақсаттарын айтамын.
Оқушылардың бұларды түсінуін
әр тапсырманы орындау кезінде айтып
отырамын.
|
|
Ортасы
/Даму
|
Топтық
тапсырма:
1-топ: «Үшбұрышты
ақпарат»
2-топ: Поэмада
бойынша сурет салу
3-топ: «Екі түрлі
түсіндірме күнделігі»
Жеке
жұмыс.
Поэмадағы Ескендір
образына, оның ел билеу тәсіліне сыни пікір айтыңызы. Қазіргі
заманмен салыстырыңыз.
Қорытындылау: Кері байланыс
парағын толтыру.
Сабақтан қандай әсер
алыңыз?
Сабақ барысында қандай
қиындықтар туындады?
Қай
тапсырма орындауда қызықты
болды?
Біліміңізді қай тапсырманы орындағанда толық
жеткізе алдыңыз?
Абай “Ескендір”поэмасы арқылы әлемдік әдебиетке
үлес қосса,біз осы поэмамен танысып,талдау барысында
бойымызға қандай асыл қасиеттерді
жинадық?
Пендешіліктен
арылуға
Иманды
болуға
Арлы
болуға
Қанағат
етуге
Ашкөзділіктен
сақтануға
Ойланып
ісжасауға
Күлкіге қалмауға
тә рб и е л е й д
і.
|
|
Аяқталуы/Пленарий
|
Сіз оқушылардың
жетістіктер деңгейін сабақ кезінде қалай тексеретін
боласыз?
Үй
тапсырмасы:
-
Поэмадан үзінді
жаттау
-
«Қанағат қарын
тойғызар» ойтолғау жазу.
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқу шыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
|
|
Қазақстан
тарихы,
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары тиімді болды
ма?
Мен берілген уақыт
ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе
табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алды (оқуды да, оқытуды
да)?
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
|