Материалдар / Абай Құнанбайұлының Ғылым таппай мақтанба өлеңін талдау
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Абай Құнанбайұлының Ғылым таппай мақтанба өлеңін талдау

Материал туралы қысқаша түсінік
Келешек ұрпаққа Абай өлеңдерін меңгерту.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Шілде 2020
4668
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ Мектеп №198 жалпы білім беретін мектеп

Күні: 29.04.2020жыл Мұғалімнің аты –жөні: Текесбаева Роза Молдакыновна

Сынып: 6-сынып Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Ғылым таппай мақтанба»

Оқу мақсаттары:

6.Т/А.6.Коммуникативтік жағдаятқа сай ресми сөздер мен тіркестер,дайын тіркестерді орынды қолданып,диалогке қатысу,ойын анық жеткізу.

6.ӘТН.5.қазақ тіліндегі тыныс белгілерінің түрлері мен қызметін( даралаушы) түсінеді,дұрыс қолданады.

Сабақтың мақсаттары:

Оқушылардың барлығы орындай алады:тыныс белгілердің түрлері мен қызметін дұрыс қолданады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: жазба жұмыстарды жүргізуде даралаушы, ерекшелеуші тыныс белгілерді ұтымды қолданады.

Оқушылардың кейбірі орындай алады: Шығармашылық жұмыстарда тыныс белгілерді ажырата алады.

Тілдік мақсаттары

Негізгі сөздер мен тіркестер:даралаушы,ерекшелеуші,

ғылым,білім,өнер,құндылық.

Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер: Менің байқағаным...,Менің ойымша..,Мен..ойлаймын..

Алған ақпаратты топ ортасында еркін талқылайды.

Мәтіндегі тірек сөздер: ғылым,білім,өнер,рухани байлық.

Бағалау критерийлері

Өлеңді оқып тыныс белгілерін ажыратады.

Тақырыптық өлеңдегі даралаушы, ерекшелеуші тыныс белгілердің мақсатын айқындайды.

Тыныс белгілерін дұрыс қойып жазады.

АҚТ қолдануы

Интерактивті тақта,аудиожазба.

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу,түсіну,қолдану.

Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті,дене шынықтыру.

Алдыңғы оқу

Ғылымның пайдасы туралы біледі.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы




5минут

1.Ұйымдастыру кезеңі.Сәлемдесу.

- Сәлеметсіздер ме,оқушылар!

-Здравствуйте,дети!

Hello children! How are you?


Қызығушылықты ояту

Жылы лебізбен тілек айту.

«Сен маған, мен саған» әдісі

Үй тапсырмасын сұрау.

1.Оқушылар бір-біріне допты лақтыру арқылы өткен тақырып бойынша сұрақтар қояды.

Бағалау. Қалыптастырушы.(жарайсың,жақсы,тамаша)

2.Оқушыларды төрт топқа бөлу.

«Ұстаз», «Дәрігер»,«Эономика»,«Заң саласы».











доп

Сабақтың ортасы


5 минут


















8-минут





















5-минут


Мағынаны тану.

Мұғалім:

«Ғылым таппай мақтанба» атты жаңа сабағымызды бастаймыз.


Бүгінгі сабағымыздың мақсаты:

Коммуникативтік жағдаятқа сай ресми сөздер мен тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу,ойын анық жеткізу.

Қазақ тіліндегі тыныс белгілерінің түрлері мен қызметін ( даралаушы ) түсіну,дұрыс қолдану.


Тілдік бағдармен таныстыру.


Тіліміздегі тыныс белгілері сан жағынан онша көп емес, бірақ мағыналары, қолданылатын орындары жағынан алуан түрлі.Қолданылу орнына қарай тыныс белгілері екіге бөлінеді:


Даралаушы тыныс белгілері: нүкте(.),сұрау белгісі(?),леп белгісі(!),көп нүкте(...);


Ерекшелеуші тыныс белгілері:

Үтір(,),нүктелі үтір(;),қос нүкте (:),тырнақша(«»),сызықша(-),үтірлі сызықша(,-).



1-тапсырма. Ой бөлісу әдісі

Топтық жұмыс

«Арман мен ақыл» өлеңі жеке-жеке оқушылар оқиды.

Қалыптастырушы бағалау «Бес бармақ» арқылы бағалау.


Дескриптор.

Өлеңді мәнерлеп оқып,мазмұнын ашады.

  • Тыныс белгілердің түрлерін қолданады.

  • Стильдік ерекшелігін анықтау.









АКТ қолдану






презентация

5-минут







3-минут








5 минут

2-тапсырма. Постер әдісі. Жұптық жұмыс

Тыңдалым.

Абай Құнанбайұлының «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі.


Бағалау: Жұлдызша арқылы бағалау.


Дескриптор.

-Өлеңдегі ақын өсиетін өз сөздерімен баяндайды.

-Сөз тіркескен сөздер арқылы мәнін ашады.

-Ерекшелеуші, даралаушы тыныс белгілерді ажыратады.

Сергіту сәті:тыныс белгілерді қимылмен көрсету.


Ғалым болмай немене,

Балалықты қисаңыз?

Болмасаңда ұқсап бақ,

Бір ғалымды көрсеңіз.


3-тапсырма. Жеке жұмыс (дәптермен, тақтамен жұмыс).


Бағалау Мөр басу арқылы.


Дескриптор.

-Мәтіндегі сөйлемдерді ажыратады.

-Тыныс белгілерін орынды қолданады.

-Синтаксистік талдау жасайды.




аудиожазба

Сабақтың соңы



2-минут












2минут

Кері байланыс.


Ал балалар бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңіз қандай? _Өз ойларыңызды бір ауыз сөзбен түйіндеп,қорытындылайық. Сендердің ойларыңның жалғасын мен түйіндей келе ертеңгі кемел Қазақстанның өркендеуі, көркеюі сіздердің қолдарыңызда!




Рефлексия


«Табыс ағашы» стикерлерге бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазып іледі..


Үйге тапсырма беру.

6-тапсырма,181-бет.Ереже жаттау.


Қосымша ақпарат

Саралау


Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері








Бағалау


АКТ-мен байланыс

Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Бірқатар оқушылардың өз біліміндегі ақаулары үшін алаңдамайтындай жайлы атмосфера тудыру

Оқушылар бірін біріне деген құрмет пен үйренуге ашықтық құндылықтарын дамыта алады

Слайд-презентация пайдаланады


Ойлану

сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?Сыныптағы

Оқу атмосферасы

Қандай болды?

Дефференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?Мен

Жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім

және неліткен?

Төмендегі берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыздар. Сол жақ бағанда беріген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға


Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз(сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:


Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру оқытуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!