Материалдар / А.Байтұрсынов Егіннің бастары 5 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

А.Байтұрсынов Егіннің бастары 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Егіннің бастары мысал өлеңін талдауға арналған сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Қараша 2024
80
0 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ тақырыбы А.Байтұрсынов «Егіннің бастары»

Бөлім:

Адамгершілік – асыл қасиет

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты


Күні :


Сынып: 5 А

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

А.Байтұрсынов «Егіннің бастары»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.2.1.Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау;

5.1.3.1.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;

Сабақ мақсаты:

Әдеби шығармада көтерілген мәселені анықтай алады;

Көркем шығарманың идеясын таба алады;

Көркем шығарма кейіпкерлерінің іс-әрекеті арқылы образын аша алады;

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


1. Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау.

2.Жұмыс жасау ережені еске түсіру.

3.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Психологиялық тренинг. «Өзіме және көршіме»

Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.


2.Үй тапсырмасын пысықтау

«Фотогалерея» әдісі бойынша білім алушыларға тұлғалар суреті көрсетіледі, Ахмет Байтұрсыновпен байланысты суреттер, автордың шығармалары көрсетіледі. Оқушылар сол суретте көрген тұлға туралы немесе сол көркем шығарма туралы не біледі, сонымен бөлісуі керек.





Қ ызығушылықты ояту. Миға шабуыл

Достар, бұл суретте не бейнеленген? Қандай жұмбақ ой жатыр? Суретті сөйлетіп көрейікші.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.


Оқушылар өзіне қандай жақсы мінез керек екендігін айтып, көршісіне қандай жақсы мінез сыйлайтындығын айтады.






Білім алушылар мұғалімнің көрсеткен суреттерін А.Байтұрсынов өмірі мен шығармашылығымен байланыстырып, мәлімет айтады.





Білім алушылар суретте бидай, егістік көріп тұрғанын айтады. Бүгінгі сабақ тақырыбы «Егіннің бастары» шығармасы туралы екендігін болжайды.















А.Байтұрсынов өмірі мен шығармашылығына қатысты суреттер.

Сабақтың ортасы




































































bilimland.kz/

« Егіннің бастары» видеосын көріп, көркем шығарма мазмұнымен танысады.


ТОПТЫҚ ЖҰМЫС

1-тапсырма

«Атордан хат» әдісімен

Оқушылар өзара жұптасып «Атордан хат» әдісі арқылы тапсырма орындайды.

1 -конверт шығарманың негізгі идеясын үш сөйлеммен айтып беріңіз.

2-конверт

Шығарма идеясын мақал-мәтелдермен түйіндеңіздер.

3-конверт

Мысал өлеңге басқа қандай атау берсек болады?

Дескриптор:

  • Өлеңде көтерілген мәселені анықтайды,

  • Өлеңнің идеясын табады;


ЖҰПТЫҚ ЖҰМЫС

3-тапсырма тақырыпқа байланысты берілген мақал-мәтелдердің мағынасын ашып, жұбымызбен баяндайық.


Бидайдың кеудесін көтергені – дақылының жоқтығы,

Жігіттің кеудесін көтергені – ақылының жоқтығы.


Жақсымын деп мақтанба халық айтпай,

Батырмын деп мақтанба халық айтпай.

Дескриптор :

Білім алушылар мақал мәтел мағынасын түсіндіреді;


ЖЕКЕ ЖҰМЫС


Төменде берілген бидай дәндеріне мысал өлеңдегі кейіпкерлерді орналастырайық.


Мысалы:Әкесі, баласы, егістіктегі бидай дәндері, тәкаппар адамдар, қарапайым адамдар.


2-тапсырма

Мысал өлеңдегі кейіпкерлердің портретін айтып, мінездеме беріңдер, кейіпкерлердің іс-әрекеті мен сөйлеген сөздері арқылы олардың образын ашыңдар.


Дескриптор:

  • Мысал кейіпкерлерін жинақтайды;

  • Оларға мінездеме береді;

  • Кеіпкерлер образын аша ашады;

«Егіннің бастары» видеосын көріп, көркем шығарма мазмұнымен танысады.






Мұғалім жұптасқан оқушыларға хат ұсынады, жұптар хат ішіндегі тапсырманы орындайды.
















Оқушылар бидай дәндеріне мысал өлеңдегі кейіпкерлерді орналастырады.

















Мысал кейіпкерлерін жинақтайды;

Оларға мінездеме береді;

Кеіпкерлер образын аша ашады;




Оқушылар мақал-мәтелдердің мағынасын ашады. Жұптарымен бірге түсіндіреді.













«Екі жұлды, бір тілек» әдісі арқылы мұғалім топтарды бағалайды.жеңімпаз топты ерекше атап өтеді.









«Комментарий жасау» әдісі























«Монеталар» арқылы бағалау

https://bilimland.kz/kk/courses/audiochrestomathy/5-synyp/poehziya/lesson/2-axmet-bai-tursynuly-eginning-bastary



А.Байтұрсынов суретімен әсемделген конверттер.















Бидай дәндері

Сабақтың соңы


Сабақты бекіту

ЖЕКЕ ЖҰМЫС

4-тапсырма

«СИНКВЕЙН»

1 зат есім

2 етістік

3 сын есім

4 сөзден тұратын сөйлем

5 сол атаудың синонимі

Мысалы

Бидай

Өседі, жайқалады

Мол, құнарлы, тойымды.

Арпа-бидай ас екен.

Дәнді дақыл


П едагог үздік, ерекше сипаттама берген оқушыларды атап өтеді. Қолпаштау сөздері арқылы мадақтап отырады.





Бағалау

Үй тапсырмасы

«Егіннің бастары» өлеңінен үзінді жаттау

Кері байланыс

«Зерде»








Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!