Күні: 12.10.18жСынып: 5 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | 5.1D Адам .Жер.Ғалам |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.2.6.2 мұхиттарды зерттеу тарихын сипаттау |
Сабақтың мақсаттары | Мұхиттардың зерттелу тарихын білу Мұхиттардың салыстырмалы көрсеткішін ажырату.Ұлы географиялық ашылулардың маңыздылығын дәлелдеу |
Бағалау критерийлері | Мұхиттардың зерттелу тарихын біледі.Мұхиттардың салыстырмалы көрсеткішін ажыратады.Ұлы географиялық ашылулардың маңыздылығын дәлелдейді
|
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология:- мұхиттар,гидросфера, өзен, теңіз,эхолот,Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Мұхиттардың зерттелу мақсаттары..............................?Мұхиттарды зерттеудегі сәтсіздіктер................................? |
Құндылықтарға баулу | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс | Биология ,математика |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басыЫнтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
| Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Психологиялық ахуал туғызу. Топқа бөліну Тірек сөздер арқылы /солтүстік мұзды мұхиты,үнді мұхиты, тынық мұхиты, атлант мұхиты /Миға шабуыл әдісі арқылы сұрақтар қою Осы тірек сөздер туралы не білесіздер? Бұрын соңды бұл сөздерді естідіңіздер ме қайдан естідіңіздер?Жақсы ендеше Интертақтаға назар аударайық Бейнефильм көрсету «Мұхиттар қалай пайда болды?»Миға шабуыл әдісі арқылы сұрақтар қою Бейнефильмнен не көрдіңіздер қандай ойтүйін жасайсыңыздар? Тақырып ашылады, оқу мақсаттарымен танысу. |
Шаттық шебері
|
Сабақтың ортасы
| ТЖ мәтінмен жұмысҚосмша ресурстар үлестіру1топ Тынық мұхиты2топ Атлант мұхиты 3топ Үнді мұхиты4топ Солтүстік мұзды мұхитыӘуелі жеке сосын жұппен, содан соң топпен біріге отырып талдайды. «А,В,С» әдісі А-сұрақ қояды. В-жауап береді. С айтқан жауаптарды бақылайды, толық болмаса толықтырады. Оқушылар топта үшеуден отырады. А — сұрақ қоюшы, В – жауап беруші, С — бақылаушы рөлін атқарады. Бақылаушы қажетті жерлерін түртіп алып, әңгіме соңында қорытынды береді.Веер әдісі арқылы топ арасында қарым қатынас орнату ҚБ екі жұлдыз бір тілек арқылы және мұғалім қолдауыЖЖ ТапсырмаСипатына қарай мұхиттардың атауларын жазыңыз.
Мұхиттардың ішіндегі ауданы және көлемі жағынан ең үлкені, ең тереңі –..................;
Солтүстіктен оңтүстікке дейін 92 млн. км созылып жатқан ұзын мұхит, батыс жарты шарда орналасқан - .................;
75 млн. км жерді алып жатыр, көп бөлігі оңтүстік жарты шарда орналасқан -..................;Ауданы, көлемі жағынан ең кішкентайы, солтүстік жарты шарда орналасқан -.................. .ТЖ тапсырма: Картаны пайдаланып, мұхиттарды сипаттаңыз.1 топ – Тынық мұхиты
2 топ – Атлант мұхиты3 топ – Үнді мұхиты4 топ – Солтүстік Мұзды мұхитДескриптор білім алушы:мұхиттың атауын жазады;
мұхиттың географиялық орнын жазады;мұхиттың ауданын жазады;
зерттеушілерін жазады;шекаралас мұхиттар, бұғаздар мен материктерді жазады.ДЖ тапсырма «Ең ерекше» кестесін толтыру
|
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс |
Қызықты тапсырма
| «Алфавит» Оқушылар әрқайсысы алфавиттің бір-бір әрпін алып, бүгінгі оқыған мәтіндерінен өздеріне түскен әріпке сәйкес тақырыптарды айтып шығады. |
Оқулық, дәптерлер. |
Сабақтың соңы
| Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді «Бессаусақ» салынған суреттер арқылы бағалау. |
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
| Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбие) |
Қолдау көрсету.Қабілеті жоғары оқушылар берілген есептер мен тапсырмаларды орындай алавды |
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
| Математикаі сабағындаОқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |