Адамның асқорыту жолдарының құрылысы.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Адамның асқорыту жолдарының құрылысы.

Материал туралы қысқаша түсінік
Мектеп мұғалімдеріне қажет. Жаңартылған білім бағдарламасы бойынша жасалған.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың таралуы: 8.1D Қоректену Мектеп: №181 ЖББМ


Күні: Мұғалімінің аты жөні: Жумагулова Камал Ерлановна


Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Адамның асқорыту жолдарының құрылысы. Асқорыту бездері. Асқорыту мүшелерінің қызметі. Тамақтану гигиенасы. Асқорыту мүшелерінің жұқпалы аурулары және олардың алдын алу. Тағамнан уланудың алдын алу. Алғашқы жәрдем шаралары. Ішек құрт ауруларының алдын алу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.2.3 адамның ас қорыту жүйесінің құрылысы мен қызметтері арасындағы өзара байланысты түсіндіру

8.1.2.4 асқорыту жолы ауруларының себептерін және астан улану себебін анықтау


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар үшін: асқорыту мүшелерін және қызметін біледі. Тамақтану гигиенасы, тағамнан уланудың алдын алу себептерін анықтай алады.

Оқушылардың көпшілігі үшін: асқорыту мүшелерінің бөлімдерін ажыратады және оларға сипаттама бере алады.

Кейбір оқушылар үшін: асқорыту мүшелерінің жұқпалы ауруларын біледі. Алғашқы жәрдем шараларын көрсете алады. Ішек құрт ауруларының алдын алу шараларын біледі.


Бағалау критерийлері

  • Асқорыту мүшелерін ажырата алады, салыстырады.

  • Қызметі мен өзара байланысып тұрған мүшелер жүйесінің ерекшеліктерін сипаттайды.

  • Тамақтану гигиенасы мен тағамнан уланудың алдын алу себептерін анықтай алады.

  • Жұқпалы ауру түрлерін ажырата біледі және алғашқы жәрдем керсете алады.


Тілдік мақсаттар


Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған сұрақ:

  1. Біз не үшін тамақтанамыз?

  2. Асқорыту жүйесі не үшін қажет?

  3. Асқорыту жүйесінің маңызы қандай?

  4. Ас қорыту жүйесінің қызметі қалай жүзеге асады?


Пәнге тән лексика мен терминология: ауыз қуысы, сілекей бездері, тамақ, тіл, жұтқыншақ, өңеш, бауыр, ұлтабар, асқазан, тоқ ішек, аш ішек, ұйқы безі.




Құндылықтарға баулу


«Ұлттық, қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жахандық тұрғыдан қатысуы.

Пәнаралық байланыс

Химия, физика

Алдыңғы білім


8.1.2.1 омыртқасыздар, күйіс қайыратын жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесінің құрылысын салыстыру



Сабақ жоспары

Сабақтың барасы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу

түрлері



Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлемдесу


«Ауа райы әдісі» арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.

Мұғалімнің айтқаны бойынша оқушылар оңға немесе солға бұрылу арқылы ауа райы құбылысын бір бірінің арқасына қолмен сипаттайды.


Топқа бөлу: түрлі-түсті жұлдызшалар арқылы топқа бөлінеді топқа бөлінеді.


«Доп лақтыру әдісі» арқылы өткенді еске түсіру.

Оқушылардың деңгейіне байланысты өткен тақырып бойынша допты лақтыру арқылы бір-біріне сұрақтар қойып жуап береді.

Тиімділігі: оқушының ойлау өрісін дамытады, жеке тұлғаның дамуына көмектеседі.

ҚБ жұлдызшалар арқылы балау.

  • Қызыл жақсы жауап бере алдым

  • Жасыл жауап беруім орташа

  • Сары жауап бергеніме көңілім толмады


Тақыпты ашу: « Төрт сурет бір сөз әдісі» арқылы оқушылар өз ойын айтып тақырыпты ашады.


Түрлі-түсті жұлдызшалар








Shape3 Shape2 Shape1

Сабақтың ортасы


Мағынаны ашу. «ДЖИГСО» әдісі мәтінмен жұмыс.

Берілген тақырыпты әр түрлі тәсілмен жұмыс жасалады. Басқа топтарға өкілдері жіберіліп өз жұмысын топта талқылау, идеялармен бөлісу, ынтымақтастықты дамыту.

Тиімділігі: ынтымақта бірлікте жұмыс жасауға, білгенін жолдастарымен бөлісуге, тақырыпты ортаға салып талқылауға, түйінді ойды саралауға жетелейді. Ж, ЖЖ, ТЖ қалыптасады.

Бағалау критерийі

Дескриптер

  • Асқорыту мүшелері мен асқорыту бездері қосылып асқорыту жүйесін құрайтындығын анықтайды.


  • Асқорыту мүшелерінің маңызы мен олардың қызметін анықтайды.

  • Тамақтану гигиенасынмен танысады.

  • Жұқпалы аурулар түрімен анықтайды.


  • Алғашқы жәрдем шараларынмен танысады.


  • Ішек құрт аурулардың алдын алу шараларын анықтайды.

Асқорыту мүшелерін түсініп, ерекшеліктерін біледі




Әр мүшенің айырмашылықтарын айта алады.


Гигиенаның адам үшін маңызын түсінеді.

Олардың түрлері мен ерекшеліктерін ажырата алады.

Алғашқы жәрдем қалай жүретінін түсінеді



Ішек құрт аурулардың адам өміріне қауіптілігін түсінеді

ҚБ смайликтер арқылы бағалау.


«Конветтегі » әдісі Ж жұмыс.

Оқушылардың деңгейіне байланысты 2сұрақтан беріледі.

Тиімділігі оқушының ойлау қабілеті артады, қатемен жұмыс жасалды, бірін –бірі бағалай алады.


Бағалау критерийі

Дискриптер

Берілген сұрақтарды мұқият ойланып түсінеді

Оқушыларда түсінім мен жазылым қалыптасады.


ҚБ бірін-бір әр түрлі фигуралар арқылы бағалау

5-толық жауап берсе

4-орташа жауап берсе

3-жауап толық емес болса


«Пазлдар әдісі» жаңа материалдарды пысықтауға дағдылану, түйінді ойларды бекіту. Әр топқа осы өткен тақырып бойынша қиынды суреттер мен сөздер үлестіріліп беріледі. Сол арқылы мазайка құрайды, өз ойларын тиянақты пысықтайды.

Тиімділігі: Меңгерілген материалды пысықтау мақсатында кезең кезеңімен пысықтауға және өз ойларын толық жеткізуге жетелейді.

Бағалау критерийі

Дискриптер

Өткен тақырып бойынша асқорыту жүйесін, тамақтану гигиенасын, жұқпалы ауруларды алдын алу шараларын анықтай алады және жіктейді.

Ерекшеліктерін,айырмашылықтарын, маңызын түсінеді.


Оқулық

































КонвертShape6 Shape5 Shape4

Сабақтың соңы


Кері байланыс «Бес саусақ әдісі» арқылы бүгінгі сабақта қандай ой түйгендерін жазу. Оқушылар жеке парақ беріледі әр қайсысы өзінің қолының суретін салады. Салған саусақтардың арасына осы сұрақтарға жакп береді.

  1. Бүгін не үйрендім?

  2. Бүгінгі сабақ ұнады ма?

  3. Бүгін көңіл күйім қалай болды?

  4. Басқаларға көмегім тиді ма?

  5. Өзімді қалай сезіндім, маған ұнадыма?

  6. Әр сабақта белсене бола алдым ба?


Саралау – Сіз қандай тәсіл мен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға

Қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау










Сабақ бойынша рефлекция


Сабақмақсаттарынемесеоқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма?

Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?























































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.02.2019
717
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі