Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
"Адамның дене мүшелерінің қызметі " жаратылыстану, 1-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
11- сабақ
-
Бөлім/бөлімше
Жанды табиғат/ 2.3 Адам
Педагогтің аты-жөні
Күні
Сыныбы
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Адамның дене мүшелерінің қызметі
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
1.2.3.1 адам денесінің негізгі мүшелерін және олардың қызметтерін атау
Сабақтың мақсаты
адам дене мүшелерінің қызметімен таныстыру
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңі/ |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
-
Уақыты
Сабақтың басы
«Қозғалыс түрлерін қайтала» ойыны
Төмендегі қозғалыс түрлерін қандай дене мүшелерінің көмегімен атқардың?
-
Көкқұтан сияқты бір аяқпен тұру.
-
Жауынгерше жүру.
-
Кенгуруше секіру.
-
Жұлдызқұрт тәрізді ирелеңдеу.
Осы қозғалыс түрлерін қандай дене мүшелерінің көмегімен атқардыңдар?
Әртүрлі дене жаттықтыру құралдарымен қозғалыс жасау тапсырмасын ұсынуға болады.
«Кім жылдам?» ойнын ойыны
Адам денесі қандай бөліктерден тұрады?
Оқушылар нұсқаулыққа сәйкес қимыл-қозғалыс түрлерін орындайды. Олар қай қозғалыста қандай дене мүшесінің қызметін қолданғанын анықтайды.
Оқушылар тақтадағы адам сұлбасы бойынша дене мүшелерінің атауларын айтады.
Нұсқаулық бойынша қимыл- қозғалысты қаншалықты дұрыс жасағандарын бақылайды.
Секіртпе, доп.
Сабақтың ортасы
Проблемалық сұрақ
« Арманның түсі»
Бірде Арман түс көреді. Түсінде оның дене мүшелері дауласады. Бас бірінші болып былай дейді.
Бас: - Мен бәрін басқарамын, менде көз, ауыз, құлақ, мұрын бар. Мен болмасам, адам ештеңені көрмейді, естімейді, иісті де сезбейді, сөйлей де алмайды, тіпті аштан өлер еді.
Мойын:- Егер мен болмасам, сені ары- бері кім бұрар еді?- деді Мойын.
Осы кезде қызу таласқа Қол араласты:
Қол: - Егер мен болмасам, жүк тасу, тамақ дайындау, кір жуу,үтіктеу, жазу, сурет салу, әртүрлі аспапта ойнау да қиынға соғар еді.
Бір кезде Кеуденің де шыдамы таусылып:
Кеуде: Егер мен болмасам, адам болар ма едің?- деді
Аяқ:- Ал сендер біздің арқамызда мектепке, дүкенге, киноға барасыңдар. Күні бойы жүгіреміз, сонда да рахмет айтпайсыңдар,- деді Аяқ.
- Бұл дауласқан нелер?
-Қалай ойлайсыңдар адамға ең керегі қай дене мүшесі?
Бейнебаян жіберу «Жан жылуы»
Мүмкіндіктері шектеулі адамдар
жайлы бейнежазба көрсетіледі.
-
Оқушылардың өз ойланын ортаға
салуын сұраймыз.
-
Осындай адамдарға қандай
көмектер мен іс-шаралар жүргізіледі?
-Әрине, дене мүшелері.
-
- Әрине барлық дене мүшелері адамға керек.
Мысалы:
1. Мұрынмен дем аламыз. (барлығы дем алады)
2. Аяқпен жүреміз, секіреміз.(көрсетеді)
3.Сонымен, құлақпен не істейміз? (естиміз)
4.Көзбен не істейміз? (көреміз)
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша сыныптастарын бағалау кезінде оқушылардан екі жұлдыз қоюды және бір тілек айтуды сұраңыз.
Дескриптор
Оқушылар дене
мүшелерін ажырата
алады.
Дене мүшелерінің
қызметін біледі.
Дене мүшелерінің суреті
Оқулықпен жұмыс
Балаларға түрлі мамандық иелері бейнеленген суреттер ұсынады.
Оқулықтағы мәліметпен танысады.
Оқулық
-
|
Оқушыларды «Олар адамдардың қажеттілігін қанағаттандырады» деген қорытындыға келуге жетелейді.
|
Сұрақтарға жауап береді. |
|
|
|
Сергіту сәті «Бала, бала, балапан»
«Бақылайық» Сыныпта кімнің епті, икемді қозғалатынын бақылауды тапсырады.
|
Сергіту сәтінде оқушылар қимылдарды жасайды.
Ойынның екінші жартысында кімнің епті қозғалғанын байқайды, айтады. Тірек сөздер: икемді, епті. |
Қорытынды: – Балалар, қалай ойлайсыңдар, адамға қай дене мүшесі ең маңызды, ең керекті? (Оқушы жауабын тыңдау). |
Оқулық |
|
|
|
|
|
|
Зерттейік Оқушыларды төрт топқа бөледі. Әр топқа түрлі тапсырмалар беріледі. 1-топ: Адам сұлбасы мен суретті табады. 2-топ: Геометриялық фигуралардан адам дене мүшелерін құрастырып жапсырады. 3-топ: Спорттық ойындар қандай дене мүшелерімен жасалғанын табу
|
Әр топ өздеріне берілген тапсырманы орындайды. Қорытынды шығарады. |
ҚБ: мұғалім топта белсенділік танытқан оқушыларды «Фигуралар» әдісі арқылы бағалайды. Жұлдызша – «Жарайсың!». Тіктөртбұрыш – «Жақсы!». Үшбұрыш – «Талпын!». |
Геометриялық фигуралар |
|
Дәптермен жұмыс Тапсырмаларды орындауды ұсынады. |
Дәптерде берілген тапсырманы өз бетінше орындайды. Мамандық иелерін атайды, қандай дене мүшесінің |
«Смайл» әдісімен бағалайды. Бірнеше балаға бағалау |
Дәптер, түрлі түсті қарындаштар |
-
-
Мамандық иелерін ата. Олар қай дене мүшесінің көмегімен қимылдарды жасайды? Сызықпен қос.
-
Спорттық ойындарда баланың қандай дене мүшелері қозғалады? Сызық арқылы қос.
көмегімен қимылдар жасағанын айтады. Сызық арқылы қосады.
себебін түсіндіруге мүмкіндік беру.
Қызықты мәлімет
Дененің өз интернет жүйесі болады. Бұл жүйе ақпаратты миға жеткізіп тұрады. Ми кез келген дене мүшелерін қозғалысқа бағыттап отырады.
Қызықты мәліметпен танысады.
Оқулық
Тірек сөздермен жұмыс
Қозғалу, бұрылу, иілу, икемді, епті.
-
Сенің денең қандай қозғалысқа икемді?
-
Епті қозғалу үшін не істеу керек?
-
Біздің денеміз барлық қимылдарға икемді.
-
Белгілі спорттық қимылды қайталау үшін жаттығу керек.
Сабақтың соңы
Рефлексия
«Сөйлемді аяқта» рефлексиясы
-
Мен бүгін ... түсіндім.
-
Маған сабақта ... жасаған қызық болды.
-
Мен досыма ... туралы түсіндіре аламын.
-
Маған ... туралы қайта түсіндіру керек.
Сөйлемді аяқтап, сабақта нені меңгергенін айтады.
ҚБ: дұрыс жауапты оқушылар қол шапалақтау арқылы бағалайды.
-