|
Ұзақ мерзімді жоспардыңтарауы: Мектеп: КММ «Шал ақын ауданының 8.2.Заттардың тасымалдануы қазақ орта мектебі» Күні: Мұғалімнің аты – жөні: Нурмагамбетова Арайлым Каршигиевна Сынып:8 Қатысқандар: 22 Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адамның ішкі ортасы және оның маңызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.3.5. Лимфа жүйесі мен оның қан, ұлпа сұйықтығы мен лимфа арасындағы өзара байланысты сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Адамның ішкі ортасы қан, ұлпа сұйықтығы және лимфа түрлерін біледі Көптеген оқушылар: Қан, лимфа және ұлпа сұйықтығының құрылысы мен қызметінің негізгі ерекшеліктерін ажырата алады. Гомеостаз түрлерін сипаттайды Кейбір оқушылар: Лимфа жүйесі және қан, ұлпа сұйықтығы мен лимфа арасындағы өзара ерекшеліктерін анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қан, ұлпа сұйықтығы, лимфа бір – бірінен ажырата алады және олардың арасындағы байланысы мен атқаратын қызметтерін сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәндік лексика және терминология Гомеостаз, ұлпа сұйықтығы, лимфа, қан, лимфоциттер Негізгі сөздер мен тіркестер: Физиологиялық гомеостаз, лимфа түйіндері, лимфа айналымы Диалог жүргізу /жазу үшін сөздердің пайдалы жағы: Сөйлемді толықтыр: Адам ағзасының ішкі ортасы негізгі үш сұйықтықтан: .............. , ............ ...................., ....................... тұрады. Қанның басты қызметі - .......... ......................... . Лимфа қанмен салыстырғанда едәуір .................. ағады. Ұлпа сұйықтығының ағзадағы орташа мөлшері ................ . |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарын басшылыққа ала отырып, жауапкершілік пен ынтымақтастық, жеке және топпен жұмыс істей білу, оқу, салауатты өмір салтын дұрыс ұстануға баулу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия, медицина |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.1.3.4. Сабақ және тамырдың құрылысы мен қызметтердің өзара байланысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтық барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал: шаттық шеңбер құру арқылы оқушылар бір – біріне сәттілік тілейді «Smart beidg» әдісімен оқушыларды топқа бөлу «Пікір алмасу» әдісі арқылы оқушылар өз топтарында алдыңғы өтілген тақырып бойынша не білетіндерін жазып, соңында постер қорғайды. Бағалау – топтар «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бойынша бағалайды |
Топ аттары жазылған парақшалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10мин 10 мин 5 мин Сабақтың соңы 5 мин |
ДЖИГСО әдісімен топтар өзара мәтінді талдайды, бір-біріне түсіндіреді.Топтық жұмыс: І топ: Адамның ішкі ортасы –қан,ұлпа сұйықтығы, лимфаның түзілетін орны және мөлшері ІІ топ: Гомеостаз және оның түрлері ІІІ топ: Лимфа құрамы және қызметі, лимфа айналымы. IV топ: Қан, ұлпа сұйықтығы және лимфа арасындағы байланыс Мәтін туралы ұғынғандарын бірге отырып постерге түсіреді. Топта оқушы шығып басқа топтарға өз мәтінін постер қорғау арқылы түсіндіреді. Постерді қабырғаға іледі, басқа оқушылар «галереяға саяхат» жасау арқылы танысады. Бағалау – «Қолтаңба қалтыру» бойынша топтар бір – бірін бағалайды.
1 минуттық сергіту сәті – «қыдырып қайтайық» әнге билеу Жұптық жұмыс: «Көршіңмен ақылдас» әдісі Тапсырма №1. Ағзаның ішкі ортасына арналған кестені толтырыңдар
Кері байланыс барлығы дұрыс болса «Қол шапалақтау»
Жеке жұмыс:«Жоғалған сөздердің орнын тап» әдісі. Тапсырма №2. Биологиялық диктант: ........................ – қоршаған ортаның өзгеруіне қарамастан ағзаның өз көрсеткіштерінің тұрақтылығын сақтайтын жалпы қасиеті. Қан – сұйық .................. ұлпасы. Барлық ұлпалар мен мүшелерде болатын, жасушалар арасындағы қуысты толтырып тұратын түссіз және мөлдір сұйықтық - ............. ................. . ............................ ұлпа сұйықтығын қанайналым жүйесіне кері қайтарады. Лимфа ағзаға түскен ................. .................... мен басқа да ..................... заттарды сүзіп қалады. Ада,мда лимфа түйіндері ................. , ................ , ................. , ................, ................. орналасқан. Кері байланыс жұптық бағалау смайликтер арқылы
Жинақтау «Филворд» сабақта кездескен терминдік сөздерді тауып, дәптерге жазу Сабақта жиі кездескен сөздерді көбірек тап
Жауабы: лимфоцит, қан, лимфа, гомеостаз, ұлпа сұйықтығы Кері байланыстоптық бағалау фишка арқылы оқушылар сабақта көп кездескен термин сөздерді анықтайды Рефлексия «Сэндвич» 1.Бүгінгі сабақ маған ұнады, себебі .......................... білдім. 2.Маған ..................................... қиын болып көрінді. 3.Мен енді .................................. үйренгім келеді |
Постер
Интербелсенді тақта АКТ
Интербелсенді тақта
смайликтер
«Филворд» әдісі
«Сэндвич» суретте бейнеленген қағаз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Адамның ішкі ортасы және оның маңызы"
"Адамның ішкі ортасы және оның маңызы"
|
Ұзақ мерзімді жоспардыңтарауы: Мектеп: КММ «Шал ақын ауданының 8.2.Заттардың тасымалдануы қазақ орта мектебі» Күні: Мұғалімнің аты – жөні: Нурмагамбетова Арайлым Каршигиевна Сынып:8 Қатысқандар: 22 Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адамның ішкі ортасы және оның маңызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.3.5. Лимфа жүйесі мен оның қан, ұлпа сұйықтығы мен лимфа арасындағы өзара байланысты сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Адамның ішкі ортасы қан, ұлпа сұйықтығы және лимфа түрлерін біледі Көптеген оқушылар: Қан, лимфа және ұлпа сұйықтығының құрылысы мен қызметінің негізгі ерекшеліктерін ажырата алады. Гомеостаз түрлерін сипаттайды Кейбір оқушылар: Лимфа жүйесі және қан, ұлпа сұйықтығы мен лимфа арасындағы өзара ерекшеліктерін анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қан, ұлпа сұйықтығы, лимфа бір – бірінен ажырата алады және олардың арасындағы байланысы мен атқаратын қызметтерін сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәндік лексика және терминология Гомеостаз, ұлпа сұйықтығы, лимфа, қан, лимфоциттер Негізгі сөздер мен тіркестер: Физиологиялық гомеостаз, лимфа түйіндері, лимфа айналымы Диалог жүргізу /жазу үшін сөздердің пайдалы жағы: Сөйлемді толықтыр: Адам ағзасының ішкі ортасы негізгі үш сұйықтықтан: .............. , ............ ...................., ....................... тұрады. Қанның басты қызметі - .......... ......................... . Лимфа қанмен салыстырғанда едәуір .................. ағады. Ұлпа сұйықтығының ағзадағы орташа мөлшері ................ . |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарын басшылыққа ала отырып, жауапкершілік пен ынтымақтастық, жеке және топпен жұмыс істей білу, оқу, салауатты өмір салтын дұрыс ұстануға баулу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия, медицина |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.1.3.4. Сабақ және тамырдың құрылысы мен қызметтердің өзара байланысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтық барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал: шаттық шеңбер құру арқылы оқушылар бір – біріне сәттілік тілейді «Smart beidg» әдісімен оқушыларды топқа бөлу «Пікір алмасу» әдісі арқылы оқушылар өз топтарында алдыңғы өтілген тақырып бойынша не білетіндерін жазып, соңында постер қорғайды. Бағалау – топтар «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бойынша бағалайды |
Топ аттары жазылған парақшалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10мин 10 мин 5 мин Сабақтың соңы 5 мин |
ДЖИГСО әдісімен топтар өзара мәтінді талдайды, бір-біріне түсіндіреді.Топтық жұмыс: І топ: Адамның ішкі ортасы –қан,ұлпа сұйықтығы, лимфаның түзілетін орны және мөлшері ІІ топ: Гомеостаз және оның түрлері ІІІ топ: Лимфа құрамы және қызметі, лимфа айналымы. IV топ: Қан, ұлпа сұйықтығы және лимфа арасындағы байланыс Мәтін туралы ұғынғандарын бірге отырып постерге түсіреді. Топта оқушы шығып басқа топтарға өз мәтінін постер қорғау арқылы түсіндіреді. Постерді қабырғаға іледі, басқа оқушылар «галереяға саяхат» жасау арқылы танысады. Бағалау – «Қолтаңба қалтыру» бойынша топтар бір – бірін бағалайды.
1 минуттық сергіту сәті – «қыдырып қайтайық» әнге билеу Жұптық жұмыс: «Көршіңмен ақылдас» әдісі Тапсырма №1. Ағзаның ішкі ортасына арналған кестені толтырыңдар
Кері байланыс барлығы дұрыс болса «Қол шапалақтау»
Жеке жұмыс:«Жоғалған сөздердің орнын тап» әдісі. Тапсырма №2. Биологиялық диктант: ........................ – қоршаған ортаның өзгеруіне қарамастан ағзаның өз көрсеткіштерінің тұрақтылығын сақтайтын жалпы қасиеті. Қан – сұйық .................. ұлпасы. Барлық ұлпалар мен мүшелерде болатын, жасушалар арасындағы қуысты толтырып тұратын түссіз және мөлдір сұйықтық - ............. ................. . ............................ ұлпа сұйықтығын қанайналым жүйесіне кері қайтарады. Лимфа ағзаға түскен ................. .................... мен басқа да ..................... заттарды сүзіп қалады. Ада,мда лимфа түйіндері ................. , ................ , ................. , ................, ................. орналасқан. Кері байланыс жұптық бағалау смайликтер арқылы
Жинақтау «Филворд» сабақта кездескен терминдік сөздерді тауып, дәптерге жазу Сабақта жиі кездескен сөздерді көбірек тап
Жауабы: лимфоцит, қан, лимфа, гомеостаз, ұлпа сұйықтығы Кері байланыстоптық бағалау фишка арқылы оқушылар сабақта көп кездескен термин сөздерді анықтайды Рефлексия «Сэндвич» 1.Бүгінгі сабақ маған ұнады, себебі .......................... білдім. 2.Маған ..................................... қиын болып көрінді. 3.Мен енді .................................. үйренгім келеді |
Постер
Интербелсенді тақта АКТ
Интербелсенді тақта
смайликтер
«Филворд» әдісі
«Сэндвич» суретте бейнеленген қағаз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















