Тақырыбы
|
Адамның көпұлтты
қоғамдағы өзара
әрекеттесуі
|
Сабақтың мақсаты
|
Оқушыларға этникалық қауымдастықтар ,әлуметтік
қауымдастық ,этнос сөздерін түсіндіріп көпұлтты қоғам жайлы
мағлұмат беру арқылы танымдық білім беру.
Қазақстанға өзге ұлттардың келу себебін,татуластықтарын
меңгереді,
|
Күтілетін нәтиже
|
Оқушылардың құқықтық білімге өз бетінше тұжырым
жасауға.логикалық ойлау қабілетін артыру ,ойын еркін айтып жеткізе
білуге дағдыландыру.
|
Пән аралық байланыс
|
Әдебиет пен өзін-өзі тану
|
Көрнекілік
|
Акт.слайд,музыка,маркер;кима
қағаз
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
миға шабуыл «ғажайып сандар», «сөз маржан»,«күн
көзін ашу».
|
Сабақ барысы
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
2мин
|
1.Оқушылармен сәлемдесу
2.Оқушыларды түгендеп,
3.сабаққа назарын
аудару.
4.тыныштық сәт
|
Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын
сайлайды.
|
Білу
Миға шабуыл
5мин
|
«Ғажайып сандар»
1.отбасы дегеніміз?
2.отбасы түрлері?
3.неке дегеніміз?
4.нуклеарлық отбасы дегеніміз?
5.отбасы мерекесі қай күні
тойланады?
6.Некеге арыз беру жас мөлшері қанша
жас?
7.Отбасы және неке заңы ҚР конституциясының
нешінші бабында жазылған?
|
Топ
мүшелері кезектесіп жауап береді. Оқушылар еске түсіреді,
талдайды.
|
Түсіну
4мин
|
«Сөз маржаны»
Өлең оқу бірлікке,ынтымаққа ,татулыққа байланысты
.
Өлең мағынасын ашу арқылы жаңа сабаққа
ену.
Нәсілдерге нәсіл болған нұрлы
күн,
Ынтымақтың шертсем деймін бір
жырын
Татулығын жырға қосам
ұлтардың
Мақтан қылып ұлыстардың
білрігін.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға қосып пікірлесіп
тақырыпты ашады..
|
Қолдану
12мин
|
Топпен жұмыс,топқа тапсырма,зерттеу жұмысы
беріледі.
1-«бірлік» топ
Этнос сөзінің шығу
тарихы?
2-«ынтымақ»топ
Қазақстандағы ұлт
өкілдері?
3-«татулық» топ
Өзге ұлттардың қазақстанға қоныстану
себебі?
4-«достық»топ
Қазақстандағы ұлт аралық келісім және ұлттық
бірлік?
|
Берілген тапсырманы уақытылы орындау, өзара пікір
алмасады.
|
Дәйек сөз
3минут
|
Бірлік болмай – тірлік
болмас!
|
Оқушылар топпен айту
|
Талдау
10минут
|
Мұғалім сиы: «Бақытты отбасы
»
аңыз әңгіме
Топпен ән : Көк тудың
желбірегені
|
Тыңдайды,пікірлеседі,
ән
салады.
|
Жинақтау
|
Т
оп бойынша
тақырыпты жинақтау үшін сұрақтар беремін
« Күн көзін ашу»
1
1.Қазақстанда тұратын ұлтардың
саны қанша?
2.Әлемде қанша ұлттар
бар?
3.Қазақстан мен салыстыратын
әлемдік мемлекеттерді ата
4.Этнос сөзі қай тілден
аударылған?
|
Әр
топ қойылған сұрақтарға жауап береді.
|
Бағалау
|
Сабаққа белсенді қатысып отырған оқушылар
бағаланады.
Бағалау парақшасын толтыртамын
|
Өзін-өзі бағалау
|
Кері байланыс
|
Екі
жұлдыз біртілек
|
Тілектерін жазады
|