Пәні: Әдебиеттік
оқу
|
Мектеп: №22 орта
мектеп
|
СЫНЫП: 3 «А»
|
Қатысқан оқушылар
саны:
Қатыспаған оқушылар
саны: 0
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Тұмарбекова
Д.Ж
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
19-сабақ
Абайдың
қарасөзі
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
3.1.4.1 – сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, нақыл
сөздерді, вербальды емес тілдік құралдарды
қолдану.
|
Сабақ
нәтижесі:
|
Оқушылардың барлығы мынаны
орындай алады: шығармадағы мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді
табады.
көбісі мынаны орындай
алады:.
негізгі ойды анықтайды.
Оқушылардың
кейбіреуі мынаны орындай алады:
шығарма бойынша вербальды емес тілдік құралдарды
қолдана алады.
|
Тілдік
мақсат
|
Негізгі терминдер
мен сөз тіркестер:
Қарасөз
Сабақта диалог үшін
қолданылатын тіл:
|
Жетістік
критерийі
|
шығармадағы мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді
табады.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Сөз құдіретін түсіну, сезіну
|
АКТ
қолдану
|
Imektep
сайты
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, қазақ
тілі.
|
Алдыңғы
білім
|
Ш. Құдайбердіұлы. «Адамдық –
борышың»
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы
:
|
Ресурстар
|
Басталуы
5
минут
|
Сәлемдесу.
Психологиялық
ахуал қалыптастыру:
Сыныпты қалыпқа
келтіру.
Ойсергек:
Бір, екі,
үш
Сынып іші тып-тыныш.
Жалқаулықты тастаймыз, Сабақты біз
бастаймыз.
«Даналық ағашы»
әдісі арқылы үй жұмысын
сұрау.
|
|
Жаңа
білім
10
минут
|
Ойқозғау. Сабақтың тақырыбын айту. Бағалау критерийімен
таныстыру.
1-тапсырма. Берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы тіркестер тауып
жаз. Әр бағанға ат қой.
Білімсіз
–
Өнерсіз
–
Жалқау
–
Сараң – Өтірікші –
Әдепсіз –
Білу (оқушы әдістер мен жұмыстың орындалу ретін
біледі).
Мағынаны
ажырату.
Тақырыпты
болжау.
Мақсатқа сәйкес
оқушыларға бағалау критерийін
шығарту.
|
Оқулық,
мәтіндер.
|
Ортасы
10
минут
|
Түсіну.
«Галереяны шарлау»
әдісі.
Оқылым.
2-тапсырма. Мәтінді түсініп оқы. Мәтіндегі түсініксіз сөздерді
галереядан іздейді (надандық, еріншектік,
залымдық).
Абайдың отыз
сегізінші қарасөзінен
Хисабына –
б ұ л же рд е: қатарына, есебіне деген мағынада. Автор туралы
мәліметті тереңдету.
Жеке жұмыс.
3-тапсырма. Абай ата атаған жат қылықтарды санамалап
айт. Оларға қандай ортақ ат берер едің? Оларды көрсете аласың ба
(ым-ишара арқылы көрсету)?
Қолдану.
|
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
Би
билеу
|
|
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
10
минут
|
Топтық
жұмыс.
4-тапсырма. Абай атаның сөзі неліктен осы бөлімде берілген деп
ойлайсың? Түсіндіріп
көріңдер.
Жұптық
жұмыс.
5-тапсырма. Абай ата сөзін кесте түрінде қысқаша дәптеріңе
түсір.
Бағалау. «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау. Қызыл түс пен сары түсті
көтергендер не үшін көтергендерін түсіндіріп, ұсыныс, ескертулерін
айтады.
|
|
Бағалау
5
минут
Кері
байланыс
3
минут
|
Үй
тапсырмасы. 6-тапсырма. Абай Құнанбаевтың шығармашылығы туралы сөйлеудің жобасын
жаса.
Тақырыбы:
Жоспары:
Көрнекіліктер:
Кері
байланыс. Ауызша.
Рефлексия.
Абай ата атаған жат
қылықтарды санамалап айт. Оларға қандай ортақ атау берер
едің?
Кері
байланыс
«Алмаағашы»
әдісі
Жасыл түсті
алма – бүгін бәрін жақсы орындадым
деп ойлаймын, менің көңіл күйім
көтеріңкі. Сары түсті
алма – мен тапсырманы орындай
алмадым, көңіл күйім
жоқ.
|
|
Үйге
тапсырма:
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен
жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен
берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз
жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|