Материалдар / Әдебиеттік оқу пәнінен ашық сабақ "Оқыған жетер мұратқа" 4 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Әдебиеттік оқу пәнінен ашық сабақ "Оқыған жетер мұратқа" 4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Бастауыш сынып мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
30 Сәуір 2020
4345
5 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мектеп: Әсет Бейсеуов атындағы орта мектеп КММ

Пәні: әдебиеттіқ оқу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мамандықтар әлемі

Сабақ тақырыбы: Оқыған жетер мұратқа

Күні: 13.12 2019 ж.

Мұғалімнің есімі: Аманкосова Қ

Сынып 4 «Д»

Қатысқандар саны: 28


Қатыспағандар саны:

Сабаққа негізделген оқу мақсаты:


4.3.1.1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру

4.2.6.1 кейіпкерлердің іс-әрекетін мәтіннен тауып, салыстырып бағалау.

Сабақ мақсаттары:


Барлық оқушылар: оқылған шығармадағы оқиға жүйесін

анықтап, оны бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып, жоспар құрады. Кейіпкерлердің іс-әрекетін мәтіннен тауып, салыстырып бағалайды.

Оқушылардың басым бөлігі: ақындардың қиял-арманы қандай сөздерінен байқалатынын анықтайды

Кейбір оқушылар: екі өлеңді салыстырып, айырмашылығын тауып, өз сөзімен жеткізеді

Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже деп те атайды)

-шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оқиды. -оны бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып, жоспар құрайды.

- кейіпкерлердің іс-әрекетін жазады.

-іс-әрекетіне баға береді.


Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер мен фразалар

Өнер-білім



Талқылауға арналған сұрақтар:

Өнер – білім не үшін керек?

Босқа жүру дегенді қалай түсінесің?

Білімнің арқасында қандай нәтижеге жетеміз деп ойлайсың?


Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік ел» жалпы қоғамдық құндылығы:

. Тіл мен мәдениет

.Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет

.Ынтымақтастық

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулаы,сыни тұрғысынан ойлай білу,ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралық байланыстар

Көркем еңбек, дене шынықтыру

АКТ қолдану дағдылары


Ресурстар

М.Жұмабаев С.Торайғыровтың суреттері

Алдыңғы оқу/Бастапқы білім

3-сынып «Үйрен білім жастықта» Мағжан Жұмабаев

4-сынып «Кедей» Сұлтанмахмұт Торайғыров

Саралау: Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?

М.Жұмабаевтың «Қарағым» өлеңін, С.Торайғыровтың «Шәкірт ойы» өлеңдерін салыстыру


Бағалау: Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Бірін-бірі бағалайды,мұғалімнің кері байланысы,ынталандырушы бағалау.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Басталуы

1 минут










  1. минут


Жағымды ынтымақтастықты орнату Балалар,айналамызда көңіл – күйі көтеріңкі,жақсы адамдардың болғанын бәріміз ұнатамыз.Ендеше қол ұстасып,бір – бірімізге жақсы көңіл-күй мен саулық тілейік.

Кел,балалар,күлейік!

Күлкіменен түлейік!

Күлкі – көңіл ажары!

Күліп өмір сүрейік!

Қәзір қай сабақ?

Әдебиеттіқ оқу

Бұл сабақта біздер нені үйренеміз?

Мәнерлеп оқуды,оқығанымызды,көргенімізді талқылауды,сұрақтарға жауап беруді, үйренеміз.

Ой тамаша!

Үйге қандай тапсырма берілді

Өрмекші мен шыбын тақырыбына жоспар құрау

Бүгінгі сабақтағы мақсатымыз не?

Мәтіндердің негізгі ойын түсінемін.

Шығармашылық жұмыстар жасайды.


Ортасы







8 минут
















4 минут






8 минут
















5 минут












4 минут

1-тапсырма Өнер – білім не үшін керек?

«Ой қозғау» әдісі

-Балалар суретте не көріп тұрсыздар?

-Шахмат ойынының қандай пайдасы бар?

-Балалар екінші суретте ше?

-Үшінші суретте шомылу (Спорттың бір түрі)

Дескриптор:

- Өнердің не үшін керек екенін айтады.

- білімнің не үшін керек екенін анықтайды.

2-тапсырма

«Ой толғаныс» әдісі (Авторлар туралы өз ойын білдіру)

Мағжан Жұмабаев (1893-1938) – ақын, жазушы, аудармашы. солтүстік Қазақстан облысы Булаев ауданы «сасықкөл» деген жерде дүниеге келген. Бала кезінен өте зерек болып, 4 жасынан хат таныған. мағжан «түркістан», «көкшетау», «Қазақ тілі», «Өнер-білім қайтсе табылар?», т.б. өлеңдер, «Батыр Баян» атты поэма жазған.

Сұлтанмахмұт Торайғыров (1893-1920) – ақын. Қазіргі солтүстік Қазақстан облысының Уәлиханов ауданында дүниеге келген. Қысқа ғұмырында ақын қазақ әдебиетінің алтын қорына бағалы мұра қалдырды. «Оқу», «Айт», «Оқып жүрген жастарға», «Бір адамға», т.б. өлеңдері бар.

Дескриптор:

-Авторлар туралы өз ойын білдіреді

-Сұрақтарға жауап береді


3 – тапсырма

«Аялдама» әдісі

Түсініп оқу

М.Жұмабаевтың «Қарағым» өлеңі,

Дескриптор:

-өлеңді түсініп оқиды.

-өлең бойынша өз ойын айтады.

-ақын балаларды неден сақтандырғаны туралы айтады.

1. Ақын балаларды неден сақтандырады?

2. Ақынның «тоқтамай істей білсең батып терге» дегенін қалай түсінесің

Дескриптор:

Оқушылар ақындардың өлеңдерін түсініп тізбектей, зерделеп оқуды іске асырады.

Өз түсінгендерін айта алады

Сұрақтарға жауап береді

«Аялдама» әдісі

Түсініп оқу

С.Торайғыров «Шәкірт ойы» өлеңін түсініп оқу

Өлеңдегі қараңғылық деген – не?

Өлеңдегі кейіпкерді ата.

Өлең неліктен «Шәкірт ойы» деп аталған?

Дескриптор:

Оқушылар ақындардың өлеңдерін түсініп тізбектей, зерделеп оқуды іске асырады.

Өз түсінгендерін айта алады

Сұрақтарға жауап береді

4-тапсырма

«Білгенге маржан » әдісі

Жаңа сөздермен таныстыру

Сөздікпен жұмыс:

Қарманған қарап қалмас – бұл жерде: «оқысаң, өнерлі, білімді боласың» деген мағынада

Кемеңгер – данышпан, ақылды

Шәкірт – білім алушы, оқушы

Надандық – бұл жерде: білімсіздік

5-тапсырма

Топтық жұмыс

-«Босқа жүру» дегенді қалай түсінесіңдер?

1-топ Қимыл-қозғалыс,ым-ишарамен сахналап бейнелейді.

2-топ Эссе түрінде жазады.

3-топ Себептерін топтастыру сызбасы түрінде ұсынып,түсіндіреді

4-топ Өлеңнің әр бөлігіне ат қойып,жоспар құрып салыстыу

Талқылауға арналған сұрақтар:

Босқа жүру дегенді қалай түсінесің?

Өнер – білім не үшін керек?

Білімнің арқасында қандай нәтижеге жетеміз деп ойлайсың?


6-тапсырма: Ж ж «Түйінді ойы» әдісі

Өлеңдерден қандай ортақ ой түйдіңдер?

Дескриптор:

-өлеңдерден қандай ортақ ой түйгенін айтады.





Аяқталуы

6 минут




Үйге тапсырма

1 минут

Кері байланыс

«Интервию» әдісі




Ұнаған өлеңді жаттау.

Қосымша ақпарат

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?




Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім?Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?

1.

2.





Тексерілді:



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!