Материалдар / Aғзалардың қоректену типтері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Aғзалардың қоректену типтері

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұстаздарға
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Сәуір 2020
1340
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардағы бөлім:

6.3А Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер

Мектеп: «МДШО бар М.Сеңгірбаев атындағы орта мектеп» МКМ

Мерзімі:

Мұғалімніңаты-жөні: Пиязбаева А.Б

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Aғзалардың қоректену типтері


Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.4.2.3 ағзалардың қоректену типтерін ажырату

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

ағзалардың қоректену типтерін ажырата алады

Басым оқушылар: ағзалардың автотрофты, гетеротрофты миксотрофты қоректену типтерін сипаттай алады;

Кейбір оқушылар: ағзалардың қоректену типтеріндегі ерекшеліктерді сипаттап,дәлелдер келтіре алады.

Бағалау критерийлері:

1. Ағзалардың қоректену типтерін анықтайды;

2. Автотрофты және гетеротрофты,миксотропты қоректену типтеріне тән ерекшеліктерді сипаттайды;







Тілдік мақсаттар


Пәнге тән лексика мен терминология:

Қоректену, крахмал, нәруыз, қант, май, тұтынушылар, өндірушілер, автотрофтар, гетеротрофтар, миксотрофтар.

Талқылауға арналған сөз- тіркестері:

  • Өсімдіктер автотрофтар болып табылады,өйткені…

  • Жануарлар гетеротрофтарболыптабылады, өйткені ...

Өсімдіктерге…және…фотосинтез үшінқажет.

Құндылықтарды дарыту


Мәңгілік ел құндылықтары зайырлы қоғам мен жоғары руханият бағдарламасы бойынша өмір бойы білім алу,құрмет,ынтымақтасық, ашықтыққа баулу.

Пәнаралық байланыстар

Биология


Бастапқы білім


Оқушылар 5 – ші сынып. Тірі ағзалардың қасиеттері.

Сабақбарысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс –әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


0-5


























3

Ұйымдастыу.

Психологиялық ахуал орнату: «Эмоция» жатығуы.

«Шаршадым – «УҺ!» дедім.

Ренжідім – «ТуҺ!» дедім.

Қорқтым - «Ой!» дедім.

Өкіндім – «Ах!» дедім.

Шарасыз – «Ех!» дедім.

Таңырқап – «О!» дедім.

Кейідім – «И!» дедім.

Біліп ап – «Е!» дедім.

Қуанып – «Ха-ха-ха!» дедім.» - өлең жолдарының желісі негізінде оқушылардың көңіл- күйлерін көтеріп, жағымды психологиялық ахуал орнатамын.


Әр түрлі тустегі шарлар арқылы оқушыларды 4 топқа бөлу.

Топқа бөлу:

1 топ. Автотрофтар

2 топ. Гетеретрофтар

3 топ. Сапрофиттер

Алдынғы біліммен байланыс:

«Шекілдеуік» тапсырмасы (Ж): Шекілдеуік салынатын етіп оралған қағаздағы бүктелген кеспеқағаздарды алып биологиялық терминдерді түсіндіреді. Жауап беріп болған соң кеспеқағазды қайтадан орамаға салуына назарларын аудару арқылы тазалыққа тәрбиеленеді.

Кеспеқағаздарда жазылған биологиялық терминдер: жасуша, қабықша , цитоплазма, микроскоп, ядро, вакуоль

Дескриптор: Биологиялық терминді мағынасын түсінеді.

Сұраққа нақты және толық жауап береді

Ауызша мадақтау арқылы бағалаймын: «Керемет!», «Жарайсын!», «Мен сенімен мақтанамын!»,»Тамаша!»

«Эмоция» жатығуы.




















Шекілдеуік салатын орама пішіндес қағаз, қимақағаздар.





Сабақтың ортасы

7-12














3 мин









7 мин





















5 мин











Сабақтың соңы:

34-37







38-40м




Жаңа сабаққа кіріспе: Проблемалық сұрақ Фотосуреттерге қарап, осы үш ағзаның қандай ортақ қасиеті бар? Қалай ойлайсыңдар? Ағзалардың қоректенуі туралы білімімізді толықтырып , нақтылау үшін, мәтінді оқып шығамыз.Қызығушылықты ояту.


Жұптық жұмыс:


Терминдер сөйлейді.

Оқушыларға теминдер беріледі, оқушылар трминдерге анықтама беріп оны айтылуын үйренеді.

Эндемик

Автотрофтар

Гетеротрофтар

Сапрофиттер

Паразит

Жыртқыштар


Топтық жұмыс.

5*5*1 әдісі

Әр топқа мәтін беріледі, сол мәтінен оқушылар 5 сөйлем ( негізгі ойды білдіретін) 5 тірек сөз, 5 сөзден 1 тірек сөзді жазуды тапсырылады.

1 топ. Ағзалардың қоректену типтері

2 топ. Қоректену типтеріне қарай тірі ағзалардың түрлері

3 топ. Автотровты және гетеретрофты, миксотропты

қоректену типтері

Дескрипторлар:

1.Мәтін бойынша ағзаларды қоректену типтеріне қарай жіктейді.

2.Қоректену типтеріне қарай тірі ағзалардың түрлерін анықтайды

3.Автотрофты және гетеротрофты,миксотропты қоректену типтерінің басты ерекшеліктерін атайды


ҚБ.Топтар бірін-бірі бағалайды.


Жеке жұмыс:

« Тв бинго» ойыны




ҚБ. «Бағдаршам».




Кері байланыс

Мұғалім сабақ мақсатарына қайта оралып, сабақ мақсаттарына жету деңгейін талқылайды.

Кері байланыс «БББ» әдісі

Б -білемін

Б – білдім

Б – білгім келеді.

Үйге тапсырма:Ағзалардың қоректену типтері.Тақырып соңындағы 1-2 тапсырманы орындау.

Рефлексия: « Нысана » әдісі.

Слайд 2




Суреттер







Оқулық


Слайд








Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы


Сабақ барысында оқу материалы ақпаратты қабылдаудың түрлі типтерін ескере отырып қолданылады (мәтін, сызба, сурет). Сабақта топтық жұмыс арқылы саралау жүреді Топтық жұмыстың 2-тапсырмасындағы тірі ағзалардаң қоректену типінің ерекшеліктерін дәлелдеу сұрақтары беріледі. Топтағы жоғары деңгейдегі оқушылар өз білімдерін дәлелдейді.

Критерийлер арқылы топтар бірін –бірін бағалайды және «от шашу», «екі жұлдыз бір ұсыныс» әдісі арқылы бағаланады.

Сыныпта қозғалыс барысында қауіпсіздік ережелерін сақтау.










Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!