Мақсаты
Күтілетін
нәтиже
Сабақтың
жабыдығы
Түрі
|
1.Білімділік
мақсаты: Оқушыларды Қ.Сәтбаевтың өмірі жайлы әңгімемен
таныстыру;Дамытушылық
мақсаты
2.Дамытушылық
мақсаты: оқушыларды ізденуге, ойлауға жетелеу; көркем сөйлеу
іскерлігін арттыру, танымын, елестету, сезіну қабілетін
дамыту;
3.Тәрбиелік: Туған
жерге, елге деген сүйіспеншілігін арттыру, бала Қаныш бойындағы
қасиеттерін бойларына
сіңіру.
Түйінді идеялар
Ғалым, геолог, саяхатшы, академик, тілші,
әдебиетші.
Оқыту нәтижелері
Әңгімедегі кейіпкердің өмірімен, шығармашылы, жасаған еңбектері
және алған марапаттауларымен таныс
болады.
Дереккөздер Оқулық,
ресурстар, қосымша
ақпараттар.
Қолданылған
модульдер
Сыни тұрғысынан
ойлауға үйрету
Оқыту үшін бағалау
және оқуды бағалау
Диологтік
оқыту
АКТ
Дарынды және талантты
балаларды оқыту
|
Психологиялық
ахуал
|
1. Ұйымдастыру: 2 мин
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Амандасу
Мұғалімнің әрекеті:
Күндей жадырап,
Айдай арайлап.
Жұлдыздай жарқырап,
Судай мөлдір таза көңілмен
Бүгінгі күнімізді бастайық.
Оқушылардың әрекеті
Шаттық шеңбері
Балалар шаттық шеңберін құрып, бір - бірлеріне жылы лебіздерін
білдіреді.
Қайырла таң Жер – Ана,
Қайырла таң, көк аспан.
Қайырла таң, достар,
Қайырла таң Апайлар!
2. 2 мин 1 - модуль. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Топқа бөлу.
Қима қағаздарды құрастыру арқылы мақал шығарып алады. Сол бойынша 3
- топқа бөлінеді.
3. 2 мин Сыныптың білім деңгейін анықтау. Сабақтың ережесін шығару.
Сабақтың бағалау критерийлерімен таныстыру.
II. «Миға шабуыл» 5 мин Үй тапсырмасын сұрау: 1 - модуль. Оқыту мен
оқудағы жаңа тәсілдер.(Диалог арқылы оқыту)
Сұрақ – жауап.
1. Мұғалім картадан қандай елдерді көрсетті?
2. «Сибирь» деген кезде Тұрар неге елең ете қалды? Сахалин аралын
неге сұрады деп ойлайсың?
3. Әңгіме соңында жазушы қоңырау сылдыры неге ұқсап кетті деп
жазады?
4. Тұрар бейнесін көз алдыңа елестетіп, сипаттап айтып бере аласың
ба?
5. Тұрардың фамилиясы неліктен Қырғызбаев болып өзгергенін білесің
бе?
III. Өткенді пысықтау:
«Сәйкестендіру» Парақшамен жұмыс топпен орындау 2 – модуль Сыни
тұрғыдан ойлау
Портрет – көркем шығармада кездесетін адамның сыртқы түрін, кескін
- келбетін, жүріс - тұрысын суреттеуді...... дейді.
Монолог – кейіпкерлердің ішкі сезімін білдіру үшін өзімен - өзі
сөйлескен сөзін айтады
Мінездеу дегеніміз адамның сыртқы келбеті, жүріс - тұрысымен бірге
ішкі жан - дүниесін, мінезін, жақсы - жаман қылықтарын суреттеу
Лирика – көркем әдебиет жанрының бірі. Басты ерекшелігі – адамның
көңіл күйін, сезімін, ішкі сырын сөзбен бейнелеп көрсетеді.
Әдеби ертегі – кейбір ертегінің шығарушы авторы белгілі
болғандықтан, оны..... деп атайды
Автор көзқарасы – шығармада суреттеліп отырған кейіпкерге, оқиғаға,
өмір құбылысына автордың беретін бағасы, оның өз ойы мен
пікірі.
Оқиғаның шиеленісуі дегеніміз адамдар арасындағы қарым -
қатынастың, қимыл - әрекеттің, яғни тартыстың қиындауы.
Айтыс – халық ауыз әдебиетінің бір түрі. Айтыс дегеніміз екі
ақынның арасындағы сөз жарысы. Айтыстың бірнеше түрі болады
Теңеу – екі нәрсенің ортақ сипатын, белгілерін табу, ұқсату
IV Жаңа сабақ
1«Қызығушылықты ояту» «Кім тапқыр?» Ойын шарты бойынша көрсетілген
бағыт бойынша екі әріп тастай отырып, оқу сол кезде бүгінгі
сабақтың тақырыбы шығады.
2. Сабақтың мақсатын анықтау: 10 мин.
Сабақтың тақырыбын хабарлау. Күннің жадын жазу.
Жазушы Әнуар Жапаровтың « Қазына көтерген бала» әңгімесін оқып,
ғалымның өзіне тән бір ерекшелігімен танысасыңдар.
Мұғалімнің ақпарат беруі:
Қаныш Сәтбаев – 1899 - 1964 жылы) Баян ауыл ауданы, Павлодар облысы
қазақ және Кеңес Одағының геологы, қоғам қайраткері, Қазақ КСР
Ғылым академиясын ұйымдастырушы және оның тұңғыш президенті, Қазақ
КСР академиясының академигі, Кеңес Одағының және Қазақстанның
металлогения мектебінің негізін қалаушы, Ол Жезқазған, Қарағанды,
Алтай жер аймақтарын зерттеп, көптеген кен орындарын
ашқан. Маңғыстау,
Мұғалжар, Торғай өңірлерінің табиғи байлықтарын
анықтады.
Қаныш
Сәтбаев – қазақтың аса
көрнекті геолог-ғалым әрі қоғам қайраткері. Ол Жезқазған,
Қарағанды, Алтай жер аймақтарын ашқан.
Қаныш
Имантайұлы Сәтбаев (1899 жылы,
Баянауыл
ауданы,
Павлодар
облысы -
31 қаңтар,
1964 жылы,
Мәскеу) - қазақ
және Кеңес
Одағының геологы, қоғам
қайраткері, Қазақ КСР Ғылым
академиясын ұйымдастырушы және оның
тұңғыш президенті
Жазушы Әнуар
Жапаровтың төмендегі «Қазына
көтерген бала»әңгімесін оқып, ғалымның өзіне тән бір ерекшелігімен
танысамыз.
2. Оқулықпен жұмыс.
Мәтінді түсініп, жалғастырып оқу. Әр азат жолды жеке түсіндіріп
айту.
Рөлге бөліп
оқу.
3.
Сөздік
жұмыс.
Геолог – жер құрылысы мен
қабатын және ондағы пайдалы қазбаларды табумен айналысатын
ғалым.
Қосымша
деректер
-Қ.Сәтбаевтың туғанына
100 жыл толуына орай шығарылған
монета
- Қ.Сәтбаев атындағы
ғаламшар
- Қ.Сәтбаев атындағы
канал (Ертіс-Қарағанды каналы)
- Ақсу қаласындағы
ескерткіш мүсін
ҮІ.Түсінгендерін
тексеру:
-
Әңгімедегі Қаныш деп
отырған бала кім?
-
Ол туралы не білесің?
Балалар қапшықтың ішінде не бар деп
ойлады?
-
Қаныштың ұстазы
кім?
-
Ол суретті көргенде
қандай ойда болды?
-
2. Қаныш қандай бала
болғанын мәтінге және кестеге сүйеніп
жаз.
ЕКІ ЖАҚТЫ
КҮНДЕЛІК
-
Қаныш қандай бала болған?
|
Дәлел
|
|
|
ҮІІ. Қорыту. Әңгіме неліктен«Қазына
көтерген бала» деп аталған? Қаныштың салған суретін көз алдыңа
елестету арқылы салып көр.
|