3-бөлім.
Гимнастика арқылы денені басқару
дағдылары
|
Мектеп: №51
гимназия
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Дабылдин Ж.Н.
|
Класс:
9-класс
|
Қатысушылардың
саны:
|
Қатыспағандардың
саны:
|
Сабақтың
тақарыбы
|
Акробатикалық элементтердің
жиынтығын құру
|
Осы сабақ арқылы іске
асатын оқыту мақсаттары.
|
9.3.2.2 нақты дене шынықтыру
сабақтарына арналған қыздыру жаттығуларын құру, түсіндіру және
өткізу, олардың ағзаны қалпына келтіру тиімділігін
бағалау
|
Сабақ
мақсаты:
|
Барлық оқушылар:
дене қыздыру жаттығуларын
орындайды
Көпшілігі:
акробатикаға жаттығуларын құрастырады және
көрсетеді.
Кейбірі: ағзаны қалпына
келтіру тиімділігін
бағалайды.
|
Бағалау критерийлері
|
-
Сабақта, тапсырманы орындау
барысында қауіпсіздік ережені
сақтайды
-
Тапсырманы орындау
барысында аяқты алмастыру, денені дұрыс ұстау қалпын
орындайды.
-
Техникалық тұрғыда дене
дағдыларын дұрыс көрсетеді және іске
асырады.
|
Тілдік мақсаттары:
|
Пәндік лексика
және терминология.
-
Тепе-теңдік,
кеңістікте секіру, ауырлық
-
көлбеу, созылу,
иілу
-
итерілу, жерге қону,
секіру, тіреліп секіру, жанына қарай аударылып
түсу
-
кіру, шығу, бастапқы
позиция, соңғы позиция
гимнастикалық
снарядтар: шведтік қабырға, секірме, гимнастикалық керме,
гимнастикалық ағаш ат, гимнастикалық кіші ағаш ат, гимнастикалық
орындықтар, төсеніш.
|
Құндылықтыр
|
Денсаулық: гимнастикалық жаттығулар
адамның ағзасына жақсы әсер
етеді.
Жауапкершілік:
Акробатикалық жаттығуларды
немесе комбинацияларды орындау барысында өздігінше, сенімді түрде
орындау.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Биология
|
Алдыңғы
білім
|
Сұрақ-жауап арқылы
алдыңғы білімге шолу жасау
|
Жоспар
|
Сабақтың кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3 минут
15 минут
|
Сәлемдесу,
оқушыларды түгендеу, спорттық киімдеріне көңіл аудару, сабақтың
мақсатын хабарлай отырып, негізгі мақсатты
анықтау.
Саптық
жаттығулар.
Оңға бұрыл! Солға
бұрыл!
Кері айнал!
Секіріспен солға! Бағыттаушы, оң иық алда, залдың бойымен алға
адымдап бас!
Жүгіріске дайындалу.
Алаңды айналып жүгіріспен
бас!
Оқушыларды жаттығуға
әзірлеу мақсатында 4-5 айналым жеңіл
жүгірту
Жалпы дамыту
жаттығуларын жасау.
Сұрақтар:
Акробатикалық элементтерді
орындау үшін қандай дене қасиеттерін дамыту қажет? (икемділік,
иілгіштік, күштілік, төзімділік, үйлесімділік,
реттілік)
|
ысқырық
|
Сабақтың ортасы
15 минут
|
Оқушыларды суреттер
арқылы 3 топқа бөлу.
1-топ.
Домалау.
2-топ. Аударылып
түсу.
3-топ. Тіреліп
тұру.
Әр топ өздеріне
берілген суретке байланысты жаттығуларды жеке-жеке
орындайды.
1-тапсырма.
Топта акробатикалық
элементтерді құрастырып, әр топтан бір оқушы көрсетеді, қалған
топтар орындайды.
Дескриптор:
-
акробатикалық
элементтерді құрастырады;
-
әр оқушы шеберлікпен
орындайды
-
тапсырманы орындау
барысында қауіпсіздік ережені
сақтайды.
2-тапсырма.
«Ойлан, жұптас,
бөліс»
Оқушылар өз ойларын
өмірмен байланыстырып дәлелді жауап
береді.
|
Гимнастикалық төсеніш.
|
Сабақтың соңы
7
минут
|
Оқушылар қалыпқа келуге
арналған жаттығуларды жасайды.
Сабаққа
рефлексия.
Бүгін сабақта нені
үйрендіңіздер?
Сабақ кезінде
қауіпсіздік ереже сақталды ма?
|
|