Тексерілді: Күні: Сыныбы: 8
«В»
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Аласа таулы
өлкелер
|
Жалпы
мақсат:
|
Оқушыларды Қазақстан
аумағындағы аласа таулы өлкелермен және олардың ерекшеліктерімен
таныстыру.
|
Сілтеме:
|
Қазақстанның физикалық
географиясы 8 сынып. Ә.Бейсенова.
Қ.Карпеков
Алматы
«Атамұра»2016
|
Оқушылар үшін оқу
нәтижелері:
|
Оқушылар аласа таулардың
географиялық орнын, жер бедерін, табиғаты, пайдалы қазбалары туралы
біледі
|
|
|
Сабақта қолданылатын
материалдар:
|
Казақстанның физикалық
картасы. Кескін карта. Кеспе қағаздар, интербелсенді тақта,
мультимедиа, оқулық.
|
Оқыту
әдістері:
|
Топпен жұмыс, жұппен жұмыс
(пікір алмасу), жеке жұмыс. «АӘБВ» әдісі,
бағалау
парақшасы.
|
Табыс
критерийі
|
Жекелеген
оқушылар
|
Кейбір
оқушылар
|
Барлық
оқушылар
|
|
«Таулы өлкенің табиғаты»
туралы эссе жаза алады.
|
Аласа таулардың жер бедері мен
пішіндерін түсіндіре алады
|
Аласа таулардың географиялық
орнымен биік нүктелерін картадан тауып көрсете
алады
|
|
Мұғалімнің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
І. Оқушыларға психологиялық
ахуал туғызу.
|
Оқушылармен амандасып, бүгінгі
сабаққа сәттілік тілеу. Оқушыларды топқа
бөлу
|
Топқа
бөлінеді.
|
ІІ. Өткен тақырыптарды еске
түсіру.
|
Жеке
жұмыс
Жұмбақ
сұрақ:
Картадан географиялық
нысандарды көрсету.
1. Еліміздегі теңіз атымен
аталған ойпат
2. Тамақ атымен аталатын
құм
4. Құс атымен аталатын
үстірт
5. Көл атымен аталатын
жазық
6. Ұлт атымен аталатын
жазықтар
7. Дене мүшесінің атымен
аталатын құм
8. Бояу атымен аталатын
құм
9. Ғалым атымен аталатын
төбешік
10. Біздің облысымыздағы
құм
|
Қойылған сұрақтардың нақты
жауабын тауып картадан көрсетеді.
|
ІІІ. Жаңа
тақырып
|
Ой
шақыру.
1. Тау дегеніміз
не?
2. Биіктігіне қарай таулар
нешеге бөлінеді?
3. Қандай тауларды
білеміз?
Топтық
жұмыс.
І топ: Сарыарқаның
географиялық орны, жер бедері, табиғаты туралы
әңгімелеу
ІІ топ: Мұғалжар тауының
географиялық географиялық орны жер бедері.
ІІІ топ: Маңғыстау тауының
географиялық орны, жер бедері туралы
әңгімелеу
|
Сұрақтарға жауап
береді.
Топтарға таратылған
мәліметтермен танысып, постер қорғайды. Басқа топтың оқушылары
мұқият тыңдап, түсініп алады.
|
ІV. Сабақты
бекіту.
|
Жұптық
жұмыс
Сандар
сөйлейді:
1565 м
-
657м
-
556м
-
- 132м
-
1936 ж
-
1992ж 2 наурыз
-
2724, 9
-
3000км
-
1394 км
-
12 балл
–
Топтық
жұмыс
4 тапсырма.Оқулықты және
картаны пайдалана отырып кестені
толтыру:
Таулы
өлке
|
Оған кіретін тау
жоталары
|
Ең биік нүктесінің
аты,биіктігі
|
Сарыарқа
Мұғалжар
Маңғыстау
|
|
|
|
Жұппен жұмыс жасай отырып,
сандардың қандай нысандарға тиісті екенін
анықтайды
Тапсырманы дәптерге
орындайды.
Кестені толтыру арқылы
тау жоталары мен олардың биік нүктесін
анықтайды.
|
Ү.Қорытындылау
|
«АӘБВ»
әдісі.
Өткен тақырып бойынша
қойылған тест сұрақтарына АӘБВ парақшаларын көтеру арқылы жауап
беру.
|
Қойылған сұрақтарға АӘБВ
парақшаларын көтеру арқылы дұрыс жауапты
таңдайды.
|
VІ. Үйге тапсырма
беру.
|
«Табиғаты көркем, таулы өлкем»
эссе жазып келу
|
Күнделіктеріне жазып
алады.
|
VI.
Бағалау
|
Бағалау
парақшасы
оқушы
|
Жұмбақ
сұрақ
|
постер
|
Сандар
сөйлейді
|
Кесте
толтыру
|
АӘБВ
|
ұпай
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 ұпай –
«5»
3-4 ұпай –
«4»
1-2 ұпай –
«3»
|
Әр топ басшысы бағалау
парақшасын кезең-кезеңімен толтырып отырады, соңында ұпайларды
санайды.
|
VII.
Рефлексия
|
«Қосу, алу, қызықты»
әдісі.
+
|
-
|
қ
|
Сабақ барысында жаңа ақпарат
алдым.
|
Маған
ұнамады.
|
Сабақтың қызықты, жағымды
жағы.
|
|
Кестені
толтырады.
|