Материалдар / Александрия шамшырағы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Александрия шамшырағы

Материал туралы қысқаша түсінік
Бөлім. Әлемнің жеті кереметі. 6.2.6.1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау,іріктеп оқу, рөлге бөліп оқу 6.4.1.1 тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Мамыр 2023
413
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

С. Адамбеков атындағы жалпы орта білім беретін мектебі

Қысқа мерзімді жоспар

3-бөлім:

Әлемнің жеті кереметі

Педагогтің аты-жөні:

Б.Мырзаханова

Күні:

28.10.2022 жыл

Сыныбы: 6 «А»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Александрия шамшырағы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.2.6.1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау,іріктеп оқу, рөлге бөліп оқу

6.4.1.1 тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу

Сабақтың мақсаты:

Мәтіндегі шамшырақты сипаттайтын мәліметті іріктеп оқиды.

Жалпылама сұрақтарға жауап бере отырып, мәтін мазмұнын ашады.

Оқылым мәтіні негізінде «Т» кестесі бойынша сұбхаттасады.

Тақырып бойынша басқа тілден енген жеке сөздерді теріп жазады.

Мәтінді мұқият оқып,тақырыпқа сай «Т» кестесін толтырады.

Құндылықтар

Мәңгілік Ел құндылықтары. «Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият» құндылығы

Пәнаралық байланыс

тарих, геометрия

Бағалау критерийі:

Оқылым стратегияларын қолданады.

Тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазады.

Алдыңғы оқу

Зевс мүсіні

Пәні : қазақ тілі

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы





Қызығушы-

лықты ояту.


Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

«Әр елдің сәлемдесуі» ширату жаттығуы

Әбір оқушы шеңбер бойымен жүріп, аталған халықтарды айтқанда сол халықтар сияқты сәлемдеседі:

«қазақтар» қолдарын қысады, «жапондықтар» бастарын иеді «италиандықтар» құшақтасады,

«жаңа Гвинеяда» алқымдарын қыдықтайды,

австралийцтер билеп сәлемдеседі.

Үй тапсырмасы

«Кім көп біледі?» әдісі

1.Зевс мүсіні туралы не білдіңіздер?

2.Мүсіннің биіктігі қанша?

3.Ежелгі гректер ең үлкен бақытсыздық,-деп нені меңзеді?

4.Күрделі сөздерді атаңыз

5.Бірге жазылатын сөздер дегенді қалай түсінесіздер?

6.Бөлек жазылатын сөздерге қандай сөздерді жатқызамыз?

7.Дефис арқылы жазылатын сөздерді атаңыз.

Білім алушы амандасады.

Оқу –құралдарын дайындайды.

Бір-бірімен сәлемдесіп жақсы көңіл-күймен сабаққа назар аударады.

Декскритор:

Оқушылар берілген сұрақтарға жауап бере отырып өтілген тақырыптарды

еске түсіреді.

Әр дұрыс жауапқа бір балдан алады.

Маңыздылығы диалогтік қарым-қатынас орнайды.








ҚБ


Оқулық



Суреттер












Сабақтың ортасы

Мағынаны тану








Жаңа сабақ

Сабақтың тақырыбын, мақсатын таныстырамын.

Оқылымалды тапсырмасы

Суретке қарап тақырыпты болжайды

Суреттен қандай бейнені көріп тұрсыздар?

Әлемнің жеті кереметіне бұның қандай қатысы бар ?

Оқылым тапсырмасы.

1-тапсырма.Мәтінді мұқият оқып, негізгі мәліметтерге назар аударыңыз.

Александрия шамшырағы — “Әлемнің жеті кереметінің” бірі саналатын, б.з.б. 280 ж. салынған архитектуралық құрылыс. Александрия шамшырағын Ніл аңғарына таяу, Фарос аралының шығыс бөлігіне Мысыр патшасының (Птоломей әулетінің өкілі) бұйрығымен Книдтік Сострад тұрғызған. Кейінгі ұрпаққа өз атын қалдырғысы келген сәулетші шамшырақтың мәрмәр қабырғасына “Книдтен шыққан Декстифонулы Сострад теңізшілердің амандығы үшін құтқарушы-құдайларға бағыштайды” деп жазған. Бірақ патшаның қаһарынан қорқып жазудың үстін сылап бетіне әміршінің атын жазған. Уақыт өте келе сылақ түсіп қалып, ел сәулетшінің өз атын білді.

Оқылымнан кейін

«Ой түрткі» сұрақтары

1.Александр шамшырағы қандай мақсатта салынған?

2.Неге шамшырақты «Жеті кереметке қосады»?

3. Александр шамшырағы туралы бұрын білетіндерің бар ма?

Нақтылау сұрақтарына жауап беру.ТЖ

Сандар

Мәтінде қандай сандар айтылады?

Сөздер

Мәтінде қандай тірек сөздер бар?

Ақпарат

Бұл ақпараттар не үшін қажет?

Табиғат

Мәтіннің табиғатқа байланысты қандай тұстары бар?

Әрекеттер

Шамшырақ қалай салынды?

Көзқарас

Шамшырақты сипаттаңдар

3-тапсырма. «Таза тақта» әдісі.Ж

Тақырып бойынша басқа тілден енген жеке

сөздерді теріп жаздыртамын.

2-тапсырма.Жақша ішіндегі берілген сөздерді бөлек,бірге не дефис арқылы жазыңыз.

Бөлек жазылатын сөздер: еш уақытта, Хан Тәңірі,

Біріккен сөздер:Сарыарқа,Бурабай,шекара.

Дефис арқылы жазылатын сөздер: киім-кешек,ер-тұрман,жоғары-төмен.











Дескриптор:

Суретке қарап не білетіндерін айтады.









Дескриптор:

Мәтінді мұқият оқиды-1б

Мазмұны не жайында екенін түсіндіреді-1 б

Мәтіндегі басқа тілден енген сөздерді анықтайды-1б

Маңызын

айтады-1б





Дескриптор:

«Ой түрткі» сұрақтарына жауап береді-1б




Дескриптор:

Нақтылау сұрақтарына

жауап береді-1 б




Дескриптор:

Тақырып бойынша басқа тілден енген жеке сөздерді теріп жазады.

ЕҚҚЕО










































armanpv.

kz

Қазақ тілі.

6-сынып

50-51-беттер









Сабақтың соңы

Ой толғау


Рефлексия

Сабақты қорыту:

Бүгінгі сабақтан не түсіндің?

Не білдің? Не қиын болды?

Үйге: 5-тапсырма.51-бет.

Қай баспалдақта тұрсың?

Бүгінгі сабақтан түйгенін ,

не түсінгенін айтады.

5-тапсырма.51-бет






«Тексерілді» ДЖЖО : Р.Сүйінбай Күні: -------------------



Shape1


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!