|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.2А Х –ХІІІғ.басындағы Қазақстан Күні: Мектеп: Мұғалімнің атжөні: Сынып: 6 Қатысқандар:12 Қатыспағандар: 0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Әлем өркениетінің дамуына түрік мәдениеті қандай үлес қосты? |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.4.1.1. -көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын анықтау; 6.2.2.5. –көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты |
-Барлық оқушылар: көшпелілер мен отырықшылар арасындағы байланысты анықтайды (түсіну) -Басым көпшілігі: көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын топтастырады (талдау) -Кейбір оқушылар: Көшпенділер мен отырықшылар арасындағы материалдық мәдениетін анықтап, талдайды (талдау) |
|
Бағалау критерийі |
- Көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара эканомикалық байланыстарын салыстырады (талдау) - Көшпелілер мен отырықшылардың кәсібін, қолөнер өнерін сипаттайды (қолдану) |
|
Тілдік мақсаттар |
Талқылау бойынша: 1.Әлем өркениетінің дамуына түрік мәдениеті қандай үлес қосты ? мәтінімен танысады (оқылым) 2. Көшпелілер мен отырықшылар арасындағы байланысын талдайды.(тыңдалым) 3. Полихромдық стиль, әшекейлеу, оймыштау, құймалы қыш «Алфавит желісі» әдісі арқылы алфавит тәртібімен сөздерді пайдалана отырып, негізгі түйін сөздердің мағынасын жазады. (жазылым ) 4. Оқушылар «Көршіңе айтып бер» әдісі арқылы берілген сурет бойынша әңгіме құрастырады (айтылым) |
|
Құндылықтарға баулу |
-патриотизмге -азаматтық -жауапкершілікке -өз елінің тарихын білуге баулу |
|
Пәнаралық байланыс |
|
|
Алдыңғы білім |
6.2.2.2. Ортағасырлық сәулет өнері «Сұрақты ұстап ал!», «Орнына қой», «Суреттер не болды?» әдістері арқылы алдыңғы білімді қорытындыладым. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, алтын ережемен таныстыру Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Оқушыларды «Брелог» әдісімен 3- топқа бөлемін . 1-топ. Қызыл 2-топ.Көк 3-топ. Сары «Сұрақты ұстап ал!», «Орнына қой», «Суреттер не болды?» әдістері І-топ Ортағасырлардағы сәулет өнерінің ерекшелігі тапсырмасын «Сұрақты ұстап ал!» әдісі арқылы сұрау ІІ-топ «Орнына қой» ортағасырлық қалалардың орналасуын карта арқылы орналастырады. ІІІ-топ Айша-бибі, Бабаджа хатун, Алаша хан, Қарахан кесенелері «Суреттер не болды?» тапсырмасы арқылы оқушыларға сурет көрсетіледі ? Оқушылар суретті түсіндіру қажет. |
Брелог Стейкер Қимақағаз Суреттер Карта Электронды оқулық |
||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
«Суреттер сөйлейді» әдісі Оқушылыр суретте не болып жатқанын және оның себептерін түсіндіреді. Бұдан қандай тақырып шығуы мүмкін деп ойлайсыңдар? . « Джигсо» әдісімен жеке, жұптық, топтық талқылау жасайды , түсіндіреді, кластер жасайды. 1-топ. Х-ХІІІ ғ.ғ. қолөнердің дамуына ықпал еткен себептерді ашып көрсетеді. 2-топ. Металл өңдеу мен ұсталық кәсіпті сипаттайды . 3-топ. Көшпелілердің материалдық мәдениетінің ескерткіштерін анықтап дәлелдейді. «Бір минуттық эссе» Сен бүгін ең бастысы не туралы біле алдың? Сен үшін қандай сұрақтар түсініксіз болып қалды? |
Суреттер,заттар: Киіз үй, бас киім, шапан,тері,жүн, сырға, құмыра, тостаған, қару-жарақ карта
оқулық кластер маркер А4 формат қаламсап |
||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Кері байланыс: 1.Оқушылардың қаншалықты сабақты меңгергенін «Ішкі ауқым және сыртқы ауқым» әдісімен білемін. Оқушылар ішкі ауқым және сыртқы ауқым болып тұрып,ауыса отыра сұраққа жауап береді. |
|
||
|
Саралау– Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау– Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
|
Барлық оқушылар: « Джигсо» әдісі арқылы көшпелілер мен отырықшылар арасындағы байланысты анықтады. -Басым көпшілігі: Кластер толтыру барысында көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын топтастырды -Кейбір оқушылар«Бір минуттық эссе»: көшпенділер мен отырықшылар арасындағы материалдық мәдениетін анықтап, талдады. |
1.«Басбармақ» әдісімен оқушылар бір-бірінің жауабын бағалайды. 2.Күлегештер беру арқылы өзін – өзі бағалайды.
|
Сабақтағы шаралар барысында оқушылардың гигиеналық талаптар,АКТ қолданудың қауіпсіздік ережелері сақталуы тиіс |
||
|
Рефлексия: Сабақтың мақсатты смарт мақсатта қойылып қол жетімді шынайы. Оқушылар бүгінгі сабақтан Әлем өркениетінің дамуына түрік мәдениетінің қосқан үлесін меңгерді. Сыныптағы ахуал топқа бөлгеннен бастап әр түрлі әдіс-тәсілдер оқушыларға тиімді әсер етті, оқушылардың сабаққа деген қызығушылығы артты. Мен жоспарлаған сабақ құрылымым оқушыларға жақсы әсер еткендіктен тиімді болды деп есептеймін. |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әлем өркениетінің дамуына түрік мәдениеті қандай үлес қосты?
Әлем өркениетінің дамуына түрік мәдениеті қандай үлес қосты?
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.2А Х –ХІІІғ.басындағы Қазақстан Күні: Мектеп: Мұғалімнің атжөні: Сынып: 6 Қатысқандар:12 Қатыспағандар: 0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Әлем өркениетінің дамуына түрік мәдениеті қандай үлес қосты? |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.4.1.1. -көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын анықтау; 6.2.2.5. –көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты |
-Барлық оқушылар: көшпелілер мен отырықшылар арасындағы байланысты анықтайды (түсіну) -Басым көпшілігі: көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын топтастырады (талдау) -Кейбір оқушылар: Көшпенділер мен отырықшылар арасындағы материалдық мәдениетін анықтап, талдайды (талдау) |
|
Бағалау критерийі |
- Көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара эканомикалық байланыстарын салыстырады (талдау) - Көшпелілер мен отырықшылардың кәсібін, қолөнер өнерін сипаттайды (қолдану) |
|
Тілдік мақсаттар |
Талқылау бойынша: 1.Әлем өркениетінің дамуына түрік мәдениеті қандай үлес қосты ? мәтінімен танысады (оқылым) 2. Көшпелілер мен отырықшылар арасындағы байланысын талдайды.(тыңдалым) 3. Полихромдық стиль, әшекейлеу, оймыштау, құймалы қыш «Алфавит желісі» әдісі арқылы алфавит тәртібімен сөздерді пайдалана отырып, негізгі түйін сөздердің мағынасын жазады. (жазылым ) 4. Оқушылар «Көршіңе айтып бер» әдісі арқылы берілген сурет бойынша әңгіме құрастырады (айтылым) |
|
Құндылықтарға баулу |
-патриотизмге -азаматтық -жауапкершілікке -өз елінің тарихын білуге баулу |
|
Пәнаралық байланыс |
|
|
Алдыңғы білім |
6.2.2.2. Ортағасырлық сәулет өнері «Сұрақты ұстап ал!», «Орнына қой», «Суреттер не болды?» әдістері арқылы алдыңғы білімді қорытындыладым. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, алтын ережемен таныстыру Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Оқушыларды «Брелог» әдісімен 3- топқа бөлемін . 1-топ. Қызыл 2-топ.Көк 3-топ. Сары «Сұрақты ұстап ал!», «Орнына қой», «Суреттер не болды?» әдістері І-топ Ортағасырлардағы сәулет өнерінің ерекшелігі тапсырмасын «Сұрақты ұстап ал!» әдісі арқылы сұрау ІІ-топ «Орнына қой» ортағасырлық қалалардың орналасуын карта арқылы орналастырады. ІІІ-топ Айша-бибі, Бабаджа хатун, Алаша хан, Қарахан кесенелері «Суреттер не болды?» тапсырмасы арқылы оқушыларға сурет көрсетіледі ? Оқушылар суретті түсіндіру қажет. |
Брелог Стейкер Қимақағаз Суреттер Карта Электронды оқулық |
||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
«Суреттер сөйлейді» әдісі Оқушылыр суретте не болып жатқанын және оның себептерін түсіндіреді. Бұдан қандай тақырып шығуы мүмкін деп ойлайсыңдар? . « Джигсо» әдісімен жеке, жұптық, топтық талқылау жасайды , түсіндіреді, кластер жасайды. 1-топ. Х-ХІІІ ғ.ғ. қолөнердің дамуына ықпал еткен себептерді ашып көрсетеді. 2-топ. Металл өңдеу мен ұсталық кәсіпті сипаттайды . 3-топ. Көшпелілердің материалдық мәдениетінің ескерткіштерін анықтап дәлелдейді. «Бір минуттық эссе» Сен бүгін ең бастысы не туралы біле алдың? Сен үшін қандай сұрақтар түсініксіз болып қалды? |
Суреттер,заттар: Киіз үй, бас киім, шапан,тері,жүн, сырға, құмыра, тостаған, қару-жарақ карта
оқулық кластер маркер А4 формат қаламсап |
||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Кері байланыс: 1.Оқушылардың қаншалықты сабақты меңгергенін «Ішкі ауқым және сыртқы ауқым» әдісімен білемін. Оқушылар ішкі ауқым және сыртқы ауқым болып тұрып,ауыса отыра сұраққа жауап береді. |
|
||
|
Саралау– Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау– Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
|
Барлық оқушылар: « Джигсо» әдісі арқылы көшпелілер мен отырықшылар арасындағы байланысты анықтады. -Басым көпшілігі: Кластер толтыру барысында көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын топтастырды -Кейбір оқушылар«Бір минуттық эссе»: көшпенділер мен отырықшылар арасындағы материалдық мәдениетін анықтап, талдады. |
1.«Басбармақ» әдісімен оқушылар бір-бірінің жауабын бағалайды. 2.Күлегештер беру арқылы өзін – өзі бағалайды.
|
Сабақтағы шаралар барысында оқушылардың гигиеналық талаптар,АКТ қолданудың қауіпсіздік ережелері сақталуы тиіс |
||
|
Рефлексия: Сабақтың мақсатты смарт мақсатта қойылып қол жетімді шынайы. Оқушылар бүгінгі сабақтан Әлем өркениетінің дамуына түрік мәдениетінің қосқан үлесін меңгерді. Сыныптағы ахуал топқа бөлгеннен бастап әр түрлі әдіс-тәсілдер оқушыларға тиімді әсер етті, оқушылардың сабаққа деген қызығушылығы артты. Мен жоспарлаған сабақ құрылымым оқушыларға жақсы әсер еткендіктен тиімді болды деп есептеймін. |
||||
шағым қалдыра аласыз














