Материалдар / Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау 9-сынып 1-тоқсанға толық қысқа мерзімді жоспарлар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау 9-сынып 1-тоқсанға толық қысқа мерзімді жоспарлар

Материал туралы қысқаша түсінік
Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау пәні 9-сынып 1-тоқсанға толық қысқа мерзімді жоспарлар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Қараша 2024
142
0 рет жүктелген
1900 ₸
Бүгін алсаңыз
+95 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +95 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау 9-сынып 1-тоқсан 1-сабақ

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі: Денсаулық


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы:9

Оқушының аты-жөні:


Сабақ тақырыбы

Дене гигиенасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.1.1.1 өз бетімен денесінің, шашының тазалығын қадағалап, қажетті гигиеналық рәсімдерді орындай білу;

Сабақ мақсаты:

Өз бетімен денесінің, шашының тазалығын қадағалап, қажетті гигиеналық рәсімдерді орындай біледі.

Сабақтың барысы


Сабақтың

кезеңдері

Педагог іс-әрекеттері

Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлемдесу.

Психологиялық сәт.

Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру.

-Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу үшін мына тапсырмаларды орындайық.

  1. Моншаға бару үшін қажетті заттарды дөңгелектеңіз.

   

   



  1. Тістерді тазалау үшін қандай заттар қажет екенін жаз.

(тіс пастасы, тіс щеткасы)

Оқушыға “Дене гигиенасы”,”өз денеңдi күту” деген екенін түсіндіру. Кiшкентай кездерiңде “қолыңды жу”, “тiсiңдi тазала”,”шашыңды тара” деп ата - аналарың талай айтып және орындатып үйреткен сияқты, терiге күтiм жасаудың да үлкен мәне бар. Өйткенi адам терiсi денесiнiң бүкiл сыртын жауып, организмге сырттан болатын зиянды әсерлерден қорғайды. Аптап ыстықта да, азынаған аязда да дененiң қалыпты температурасын сақтап тұрады. Ауадағы толып жатқан кеселдi микробтарды денеге дарытпайды.

Терi мен шаштың тазалығын сақтау үшiн оны сабындап жылы сумен жуып тұруы керек және киiмнiң таза болуын қадағалап отыру қажет. Өйткенi адамның бетi - қолы, мойны, дененiң басқа да ашық жерлерi тез кiрлейдi. Ал кiр дене ауруға оңай шалдығады.

Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу.



Өзін-өзі бағалау



Суреттер



Сабақтың ортасы







Оқушыға тіс тазалығын сақтау туралы ролик көрсету.

Ауыз қуысына да күнделiктi күтiм керек. Мысалы, ауру тiс көптеген кеселдi қоздырады. Микробтар организмге бұзылған эмаль, тiсте пайда болған саңылаулар арқылы өтедi. Таңертең және ұйқыға жатар уақытта тiстi тiс пастасымен тазалап жуып, тамақтанған соң ауызды жылы сумен шайған дұрыс.

Практикалық жұмыс.

Тіс тазалау.

Оқушыға тіс тазалау құралдарын, түрлерін көрсету, атай білу. Мысалы

  Жаңа сөздермен жұмыс –Тіс щеткасы не үшін керек? Тіс тазалауға жаттығулар жасату.

Рефлексия: Тісімізді не үшін тазалаймыз? Қалай тазалаймыз, немен тазалаймыз. Құралдарын атап бер.

Оқушы тыңдайды,бақылайды,өз

Ойын айтады.

Оқушы хабарлайды.

Оқушы:

1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау.

2. Мазасы кетсе дереу мұғалімге хабарлау.

Қима пішіннен сүлгі құрастырады.

Тазалайтын заттарын атайды.

Білу жуынатын зат түрлері.

Түсіну тіс щетка түрлерін салыстыра білу.

Қолдану 3.Практикалық жұмыс: жуынатын заттардың суретін салу.

Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену.

Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау

Қарындаш, түрлі-түсті қарындаш,қағаздар.









Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу:

- Бұл сурет сәтті болды ма?

- немен жұмыс істеу қажет?

- Қандай түстер қолдандың?

-Сен қандай заттар қолданасың жуынғанда?

Тарақ, тіс щеткасы суретін салады. Жұмысты аяқтау













стикер















Қысқа мерзімді жоспар 2-сабақ

Бөлімі: Денсаулық


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы:9

Оқушының аты-жөні:


Сабақ тақырыбы

Дене гигинесы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.1.1.2 қажетті гигиеналық талаптарды орындай білу; заттар мен жеке гигиена өнімдерін таңдауға және пайдалануға, оларды дұрыс сақтауға;

Сабақ мақсаты:

Қажетті гигиеналық талаптарды орындай біледі, заттар мен жеке гигиена өнімдерін таңдауға және пайдалануға, оларды дұрыс сақтауға үйренеді.

Сабақтың барысы


Сабақтың

кезеңдері

Педагог іс-әрекеттері

Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлемдесу.

Психологиялық сәт.

Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру.

-Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу үшін мына сұрақтарға жауап беруіміз керек.

- Жеке гигиена дегеніміз не?

- Жеке гигиена – бұл адам денсаулығы.

- Жеке гигиенаның қандай ережелерін білесіз?

- Тістеріңізді тазалаңыз, шашыңызды тараңыз, бетіңізді жуыңыз.

- Жеке гигиенаның қандай ережесін ең маңызды деп санайсыз?

- Күн сайын тістеріңізді жуыңыз, тазалаңыз, тырнақтарыңызды кесіңіз.

Тапсырма

  1. Жеке гигиенаға қатысты ұғымдардың астын сыз:

  • Шынықтыру

  • Еңбек пен демалысты ауыстыру

  • Моншаға бару

  • Таңертеңгі дәретхана

  • Пәтерді жинау

  • Киімді жуу

  • Шаш қию

Әңгімелесу (презентация слайдтарын қолдану арқылы)

Гигиена – бұл адамдардың денсаулығын сақтау және нығайту туралы ғылым. Оның негізгі міндеті – аурулардың алдын алу, адам денсаулығын және оның ұзақ өмір сүруін (ұзақ өмір сүруін) сақтау.

Жеке гигиена – бұл гигиеналық ережелердің жиынтығы, олардың орындалуы адам денсаулығын сақтауға және нығайтуға көмектеседі. Гигиена адамдарға арналған жалпы ережелерді қамтиды: тіс және ауыз қуысының гигиенасы, зиянды әдеттерден бас тарту (алкоголь, темекі шегу, есірткі), денеге және шашқа күтім жасау, шынықтыру, дұрыс тамақтану, спортпен шұғылдану.

Жұмбақ

Ол бізге келгенде,

Онда ол барлығын ертегіге апарады.

Ал күн шығады –

Ол бірден кетеді.

- Бұл не? (ұйқы)

- Дұрыс, ұйықта. Оған ерекше назар аудару керек. Ұйқы – демалыстың негізгі және таптырмас түрі. Бұл денсаулықты сақтауға ықпал етеді. Ұйқының тұрақты болмауы және ұйқысыздық (ұйқының болмауы) адам ағзасының қорғанысының әлсіреуіне әкеледі. Бірақ ұзақ ұйықтау да зиянды. Ұйқының ұзақтығы 8-9 сағатты құрауы керек.

Дене және тері күтімі

- Адамның денсаулығы, әртүрлі ауруларға төзімділігі терінің күйіне байланысты. Оның негізгі міндеті – адам ағзасын қорғау.

Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу.


Өзін-өзі бағалау


Менің Отаным-Қазақстан оқулығы



Сабақтың ортасы






- Теріні таза ұстау үшін не істеу керек?

- Жуу керек.

- Дұрыс.

- Душта, ваннада немесе ваннада аптасына кемінде 1 рет сабынмен және шүберекпен үнемі жуу керек. Душтан кейін киімді ауыстыру міндетті болып табылады!

Қол терісіне күтім жасау . Тырнақ астындағы микробтар көп – 95%.

 Дәретханадан кейін және тамақтанар алдында қолды сабынмен жуу қажет. Сондай-ақ, күн сайын аяғыңызды сабынмен жуып, шұлықты жиі ауыстырып отыру керек.

Дене шынықтыру минуты

  • Ауыз қуысы мен тістерге күтім жасау

- Сіз тістеріңізге қалай күтім жасайсыз?

- Мен таңертең және кешке тісімді жуамын, аузымды жуамын.

- Ауыз қуысы мен тістерге күнделікті күтім жасау – бұл міндетті талап. Ауру тістер микробтардың адам ағзасына енуіне ықпал етеді. Таңертең және кешке тістеріңізді пастамен мұқият тазалау керек. Жылына 2 рет күлімсіреуіңізді тексеру үшін тіс дәрігеріне қаралу керек.

Практикалық жұмыс.

Моншаға бару үшін қажетті заттарды тізімдеңіз.

(Сабын, шүберек, киім, сүлгі, сусабын, тәпішке.)

Рефлексия: Денемізді не үшін тазалаймыз? Қалай тазалаймыз, немен тазалаймыз. Құралдарын атап бер.

Оқушы тыңдайды,бақылайды,өз

Ойын айтады.



Оқушы хабарлайды.

Оқушы:

1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау.

2. Мазасы кетсе дереу мұғалімге хабарлау.





Қима пішіннен киім құрастырады.

Тазалайтын заттарын атайды.

Білу Тұрғын үй түрлері.

Түсіну Киім түрлерін салыстыра білу.

Қолдану 3.Практикалық жұмыс: геометриялық пішіннен үй құрастыра алу,киіз үйдің суретін салу.

Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену.

Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау

Қарындаш, түрлі-түсті қарындаш,қағаздар.








Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу:

- Бұл сурет сәтті болды ма?

- немен жұмыс істеу қажет?

- Қандай түстер қолдандың?


Жуынатын заттардың суретін салады. Жұмысты аяқтау











стикер















Қысқа мерзімді жоспар 3-сабақ

Бөлімі: Денсаулық


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы:9

Оқушының аты-жөні:


Сабақ тақырыбы

Медициналық көмек

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.1.2.1 медициналық мекемелерге медициналық көмек көрсету үшін хабарласу ережесін білу, үйде дәрігер шақыру;

Сабақ мақсаты:

Медициналық мекемелерге медициналық көмек көрсету үшін хабарласу ережесін біліп, үйде дәрігер шақыруды біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңдері

Педагог іс-әрекеттері

Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлемдесу.

Психологиялық сәт.

Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру.

-Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу

Сіз қандай медициналық мекемелерді білесіз?

/Мен дәріхананы, емхананы, аурухананы білемін. Медициналық мекемелер – емхана, аурухана, дәріхана./

-Сіздің ойыңызша, медициналық мекемелер не үшін қажет?

/Менің ойымша, олар ондағы адамдарға көмек көрсетеді./

- Емхана не үшін қажет? /

Менің ойымша, емханаға дәрігердің қабылдауына бару керек, себебі олар ауырып жатыр. Меніңше, емханаға дәрігердің қабылдауына барады./

- Аурухана не үшін қажет?

Менің ойымша, емделу үшін аурухана қажет. Меніңше, ауруханада ұзақ уақыт (апта, ай) емделіп жатқан көрінеді./

- Дәріхана не үшін қажет?

/Менің ойымша, дәрі-дәрмек сатып алу үшін дәріхана қажет. Менің ойымша, дәріханада дәрі-дәрмек сатылады./

-дұрыс. Жарайсың.

- Енді дәріханада не көргенімізді еске түсірейік?

Бұл жағдайда мұғалім сөйлемді тудырады, ал оқушы мәтін шығуы үшін оны аяқтауы керек.

 Оқушы келесі қысқаша әңгіме құрастырды:

Қалада көптеген дәріханалар бар.

Экскурсияға дәріханаға бардық.

Дәріханада витрина бар.

Дәріханада біз дәрі-дәрмекті көрдік.

Дәріханада касса бар.

Дәрі-дәрмек рецепт бойынша сатылады.

- Ал енді емханада не көргенімізді еске түсірейік? -Мұғалім сөйлемді тудырады, ал оқушы оны мәтін шығатындай етіп аяқтауы керек.

Ұсыныстар

Сөздік

Содан кейін біз бардық ..... ……

Онда біз көрдік .......

Емханада ....... бар.

Көрдік .......

Емханада .... бар.

емхана, ересектер

кестесі

гардероб

тіркеу бөлімі

дәліз

Оқушы келесі қысқаша әңгіме құрастырды: Дәптермен жұмыс

Содан кейін біз ересектер емханасына бардық.

Онда біз кестені көрдік.

Емханада гардероб бар.

Біз тіркеу кеңсесін көрдік.

Емханада дәліз бар.

Көзге арналған физикалық минут.

Алдымен солға, сосын оңға және керісінше көз қимылдарын жасай отырып, тура және кері санаңыз.

 

Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу.



Өзін-өзі бағалау



Суреттер





Сабақтың ортасы







Практикалық жұмыс.

Медициналық көмек көрсетуге қажетті заттарды атау.

Оқушыларға медициналық мекемелерге 103 номерін теру арқылы шақратыны түсіндіру Мысалы: - Қалай хабарласамыз? Қандай сұрақтарға жауап береміз?

–  Жаңа сөздермен жұмыс – 103 номеріне қандай жағдайда хабарласамыз? Жауап беруге жаттығулар жасату.

Рефлексия: Алғашқы медициналық көмек деген не? Қалай ауцырған адамға көмек беретініңді айтып бер.

Оқушы тыңдайды,

бақылайды, өз ойын айтады.

Оқушы хабарлайды.

Оқушы:

1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау.

2. Мазасы кетсе дереу мұғалімге хабарлау.

Қима пішіннен дәрігер киімін құрастырады.

Дәрігердің емдейтін заттарын атайды.

Білу медициналық көмек

Түсіну мекеме түрлерін салыстыра білу.

Қолдану 3.Практикалық жұмыс: медициналық құралдар суретін салу.

Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену.

Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау

Қарындаш, түрлі-түсті қарындаш,қағаздар.









Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу:

- Бұл сурет сәтті болды ма?

- немен жұмыс істеу қажет?

- Қандай түстер қолдандың?

-Сен қандай үйде тұрасың?

Медициналық құралдар суретін салады. Жұмысты аяқтау













стикер























































Қысқа мерзімді жоспар 4-сабақ

Бөлімі: Денсаулық


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы:9

Оқушының аты-жөні:


Сабақ тақырыбы

Медициналық көмек

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.1.2.1 медициналық мекемелерге медициналық көмек көрсету үшін хабарласу ережесін білу, үйде дәрігер шақыру;

Сабақ мақсаты:

Медициналық мекемелерге медициналық көмек көрсету үшін хабарласу ережесін біліп, үйде дәрігер шақыруды біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңдері

Педагог іс-әрекеттері

Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлемдесу.

Психологиялық сәт.

Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру.

-Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу

 Оқушы келесі қысқаша әңгіме құрастырды:

- Ал енді кестеге қарап, сөйлем құрастырайық

-Мұғалім сөйлемді тудырады, ал оқушы оны мәтін шығатындай етіп аяқтауы керек.

Оқушы келесі қысқаша әңгіме құрастырды:

Дәптермен жұмыс

Дәптерге құрастырған сөйлемдерді жазады. 

Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу.


Өзін-өзі бағалау


Суреттер





Сабақтың ортасы






Дене шынықтыру минуты.

Солға оңға бұрылыңыз

Еңкейіңіз, еңкейіңіз

Қолды жоғары, қолды бүйірге

Ал орнында секіру, иә секіру

Ал енді серпілуге жүгірейік


Практикалық жұмыс.

«Фиксики. Термометр» мультфильмін қарау. Термометр-градусник құрылысы, оны кім тапқан, ойлап шығарғаны туралы түсінік беріледі. Үй аптечкасында болатын дәрілер мен құрылғыларды көрсету.

Слайд арқылы термометр түрлері туралы айтылады. Онымен қалай өлшейді, қандай жағдайда өлшейді. Үй аптечкасының қай жерде сақталатыны, балалардың қолы жетпейтін жерде тұруы керектігі айтылады. Алғашқы көмекті қалай көрсету керектігі айтылады. Көрсетіледі. Мектеп медбикесімен бірге дәрігер бөлмесіндегі құралдар таныстырылады.

Проблемалық сұрақтар: Адам өзін әлсіз сезінгенде, мазасы кеткенде дене қызуы көтеріледі, қатты тоңады, дәрігерге жолықпас бұрын немесе дәрігер келгенше не істеу керек?

дене қызуын өлшейді. Егер дәрігер көмек көрсетсе, оны қалай атайды? (дәрігерлік) Егер біз өзімізге, жақындарымызға, досымызға дәрігерлік көмек көрсете алсақ, оны қандай көмекке жатқызамыз? (дәрігерге дейінгі алғашқы көмек).

Термометр – адамның дене қызуын өлшейтін құрал. Ол не үшін керек? Адам ауырып тұрғанын сезгенде, біріншіден, дене температурасын өлшейді. Дене температурасы – адам организмінің жылылық жағдайы.

Дене температурасын өлшеу - адам ауырғанда бірінші жасайтын әрекеті, Дене қызуының көтерілуіне бірнеше себептер болады. Дене қызуының жоғары болу - адам организмінде аурудың жүріп жатқанын, асқынып жатқанын көрсетеді. Мысалы, тамақ ауырып, іскен кезде дене қызуы көтеріледі. Дұрыс өлшенген және уақытылы өлшеніп, қағазға дене қызуының тұрақтылығы, төмендеуі, көтерілуін анықтау арқылы дұрыс ем жасау жолдары қарастырылады. Кей жағдайда денесін немесе басын қолымызбен ұстап дене қызуы бар деу көбіне қателік туғызып жатады. Ең нақты температураны көрсететін құрал - термометр

Ал осы термометрді ойлап тапқан кім? Қай уақытта тапқан екен? Тарихқа көз жүгіртейік. Әр түрлі термометрді қалай пайдалану керек? Оның ішіндегі сұйықтық – сынаптың зияны туралы айтылады. (сынып қалған кезде).

Медициналық көмек көрсету үшін қажетті заттарға мыналар жатады:


1. Бинттер және таңғыштар – жараларды жабу үшін.

2. Пластырь – кішкене жараларды жабу үшін.

3. Антибактериалды кремдер – инфекциялардың алдын алу үшін.

4. Ауыруды басатын дәрілер – мысалы, парацетамол немесе ибупрофен.

5. Басқа да дәрілер – аллергия, асқазан проблемалары және т.б. үшін.

6. Термометр – дене температурасын өлшеу үшін.

7. Қолтық асты жастықшалар – тыныс алу қиындықтары бар адамдар үшін.

8. Шұғыл алғашқы көмек құралдары – ауыр жарақаттар үшін.

9. Медициналық қолғалықтар – инфекцияның таралуын болдырмау үшін.

10. Дезинфекциялық сұйықтықтар – қолды жуатын немесе жараларды өңдейтін.

Суреттерді бояп, аттарын жаз.

Рефлексия: Алғашқы медициналық көмек деген не? Қалай ауырған адамға көмек беретініңді айтып бер.

Оқушы тыңдайды,

бақылайды, өз ойын айтады.

Оқушы хабарлайды.

Оқушы:

1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау.

2. Мазасы кетсе дереу мұғалімге хабарлау.

Қима пішіннен дәрігер киімін құрастырады.

Дәрігердің емдейтін заттарын атайды.

Білу медициналық көмек

Түсіну мекеме түрлерін салыстыра білу.

Қолдану 3.Практикалық жұмыс: медициналық құралдар суретін салу.

Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену.

Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау

Қарындаш, түрлі-түсті қарындаш,қағаздар.








Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу:

- Бұл сурет сәтті болды ма?

- немен жұмыс істеу қажет?

- Қандай түстер қолдандың?

-Сен қандай үйде тұрасың?

Медициналық құралдар суретін салады. Жұмысты аяқтау











стикер























































Қысқа мерзімді жоспар 5-сабақ

Бөлімі: Киім, аяқ киім.


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы:9

Оқушының аты-жөні:


Сабақ тақырыбы

Киім, аяқ киім және бас киім түрлері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.2.1.1дүкенге шығып,өз өлшеміңіз бойынша

киім мен аяқ киім тауып, киім мен аяқ киім

сатып алуды білу ; киіміңіздің өлшемін ,сатып алу кезінде киімдегі ақаулар туралы білу;

Сабақ мақсаты:

Дүкенге шығып,өз өлшеміңіз бойынша киім мен аяқ киім тауып, киім мен аяқ киім сатып алуды біледі ; киіміңіздің өлшемін, сатып алу кезінде киімдегі ақаулар туралы біледі.

Сабақтың барысы


Сабақтың

кезеңдері

Педагог іс-әрекеттері

Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлемдесу.

Психологиялық сәт.

Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру.

-Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу үшін мын ребусты шешуіміз керек.

  • Тапсырма.

М  І  К  И          С   Б   А   И  М  К  І      Қ  А  Я  І  К  М  И

4   3  1  2            3   2    1   2    4  1   3      3   1  2  3   1  4   2

Яғни, «Киім, бас киім, аяқ киім түрлері» тақырыбымен танысамыз. 

Оқушымен «Киім, бас киім, аяқ киім түрлері» туралы әңгімелесу. Киімдерді күтіп кию туралы әңгімелеу.

Әр киімді жыл мезгілі ауысуына қарай қолданысы туралы түсіндіру.

Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу.


Өзін-өзі бағалау


суреттер

Сабақтың ортасы






Оқушыға киім түрлерінен иллюстрация жасау.

Маусымға сай киімдерді атаңдар.

Күз Қыс                Көктем           Жаз

Плащ                               тон                          жемпір           көйлек

Су етік                                қолғап                      плащ             футболка

Жемпір                               байпақ                      су етік            майка        т.б.


Практикалық жұмыс.

Бас киім және аяқ киім тазалау.

Оқушыларға аяқ-киім түрлерін көрсету, атай білу. Жыл мезгілдерінің аяқ киімін айтқызу. Мысалы күзде жаңбырда етік, жазда күн ыстық болғанда киетін аяқ киімді атау, қыста киетін аяқ киім қалай аталады.т.с.с.

Аяқ киімдердің құрамы: тері, резинка, шүберек…….. атау.

  Жаңа сөздермен жұмыс – щетка не үшінкерек? Киім, аяқ киім тазалауға. Лак, крем аяқ киімге жаңатүр беру үшін, тазалау үшін керек. Майлау, сылаукерек. Аяқ киім күтімі, бауын шешіп, байлауға жаттығулар жасату.

Рефлексия: Аяқкиімді не үшін тазалаймыз? Қалай тазалаймыз, немен тазалаймыз. Құралдарын атап бер.

Оқушы тыңдайды,бақылайды,өз

Ойын айтады.



Оқушы хабарлайды.

Оқушы:

1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау.

2. Мазасы кетсе дереу мұғалімге хабарлау.





Қима пішіннен киім құрастырады.

Тазалайтын заттарын атайды.

Білу киім түрлері.

Түсіну Киім түрлерін салыстыра білу.

Қолдану 3.Практикалық жұмыс: киім суретін салу.

Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену.

Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау

Қарындаш, түрлі-түсті қарындаш,қағаздар.








Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу:

- Бұл сурет сәтті болды ма?

- немен жұмыс істеу қажет?

- Қандай түстер қолдандың?

-Сен қандай үйде тұрасың?

Киімдер суретін салады. Жұмысты аяқтау











стикер





















































Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау 9-сынып 1-тоқсан 6-сабақ

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі: Киім және аяқ киім


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы: 9

Оқушының аты-жөні:


Сабақ тақырыбы

Киім, аяқ киім және бас киім түрлері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.2.1.1дүкенге шығып,өз өлшеміңіз бойынша

киім мен аяқ киім тауып, киім мен аяқ киім

сатып алуды білу ; киіміңіздің өлшемін ,сатып алу кезінде киімдегі ақаулар туралы білу;

Сабақ мақсаты:

Аяқ киім түрлерін, оның қажеттілігін біледі;

бас киімді күту және сақтау ережелерін біледі;

бас киім атауларын біледі;

бас киімді мезгілге және жағдайға қарай таңдай алады.

Сабақтың барысы


Сабақтың

кезеңдері

Педагог іс-әрекеттері

Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлемдесу.

Психологиялық сәт.

Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру.

Сәлемдесу: Сәлемдесейік иіліп

Жылы жүзбен жымиып

Қызығы мол сабақта

Ойнайықта күлейік.

Мұғалім  киім туралы түсінік береді. Киім – адамның денесіне киюге арналған бұйым, жасанды жамылғы түрлері. Киім адамды қоршаған ортаның, табиғаттың түрлі әсерлерінен қорғайды. Оның тұтыну мәнімен бірге ғұрыптық және белгілі бір мақсатқа қызмет ететін маңызы бар. Жақсы киінуге ұмтылатын кісіге жинақылық, тазалық қасиеттер тән болу керек. Үтіктелмеген, дақ түскен, кей жерлері майланып кеткен киімдерді, жағасы мен жеңі кірлеп, қыртыстанған жейдені киюге болмайды. Түймелердің дұрыс және берік қадалуын, киімдегі тесілген, жыртылған жерлерді жамап, тігіп отыруды ұмытпау қажет. Синтетикалық киімді киюдің кажеті жоқ, әсіресе жазды күні. Өйткені адам денесінің терлеуіне байланысты тер киімге сіңбей тері үстінде болып бірнеше жұқпалы ауру тарататыны микробтардың ұясына айналуы мүмкін.
Маусым ауысқан кезде бұйымдарды жуып, тазалап, үтіктеп, күйеден сақтайтын препараттарды сеуіп, келесі маусымға дейін сақтап қояды.


Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу.


Өзін-өзі бағалау


суреттер



Сабақтың ортасы






Тест сұрақтары:

Қыс мезгілінде киетін киім ?

  • Тон

  • Куртка

  • Плащ

Жауында киетін киімді ата ?

  • Көйлек

  • Кофта

  • Плащ

Бас киімді немен тазалаймыз ?

  • Тіс щеткасымен

  • Арнайы щеткамен

  • Сумен

Аяқ киімді күтуде қандай заттаар қажет ?

  • Аяқ киім щеткасы

  • Аяқ киім кремі

  • Аяқ киім губкасы

 

Суретпен жұмыс: Киімдердің суреттерін су бояумен бояу,балалардың зейінін сабаққа аудару. Суреттер көрсету.

           



Сергіту сәті: 

Бойды бүкпей тік ұста

Еркін тұрып тыныста.

Жай он қолды оң жаққа,

Жай сол қолды сол жаққа.

Қолды айналдыр бұлданбай,

Екі шеңбер сызғандай.

Сәл тынығып байқа да,

Он шақты рет қайтала.

Рефлексия: Аяқкиімді не үшін тазалаймыз? Қалай тазалаймыз, немен тазалаймыз. Құралдарын атап бер.


Оқушы тыңдайды,бақылайды,өз

Ойын айтады.



Оқушы хабарлайды.

Оқушы:

1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау.

2. Мазасы кетсе дереу мұғалімге хабарлау.





Қима пішіннен киім құрастырады.

Тазалайтын заттарын атайды.

Білу Киім түрлері.

Түсіну Киім түрлерін салыстыра білу.

Қолдану 3.Практикалық жұмыс: геометриялық пішіннен киімдер құрастыра алу,киімдер суретін салу.

Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену.

Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау

Қарындаш, түрлі-түсті қарындаш,қағаздар.








Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу:

- Бұл сурет сәтті болды ма?

- немен жұмыс істеу қажет?

- Қандай түстер қолдандың?

-Сен қандай үйде тұрасың?

Киімдер суретін салады. Жұмысты аяқтау











стикер



































Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау 9-сынып 1-тоқсан 7-сабақ

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі: Киім және аяқ киім


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы: 9

Оқушының аты-жөні:


Сабақ тақырыбы

Киім, аяқ киім және бас киім түрлері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.2.1.1дүкенге шығып,өз өлшеміңіз бойынша

киім мен аяқ киім тауып, киім мен аяқ киім

сатып алуды білу ; киіміңіздің өлшемін ,сатып алу кезінде киімдегі ақаулар туралы білу;

Сабақ мақсаты:

Аяқ киім түрлерін, оның қажеттілігін біледі;

бас киімді күту және сақтау ережелерін біледі;

бас киім атауларын біледі;

бас киімді мезгілге және жағдайға қарай таңдай алады.

Сабақтың барысы


Сабақтың

кезеңдері

Педагог іс-әрекеттері

Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлемдесу.

Психологиялық сәт.

Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру.

Сәлемдесу: Сәлемдесейік иіліп

Жылы жүзбен жымиып

Қызығы мол сабақта

Ойнайықта күлейік.

Мұғалім  киім туралы түсінік береді.

Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу.


Өзін-өзі бағалау


суреттер



Сабақтың ортасы






Суретпен жұмыс: Киімдердің суреттерін бояумен бояу,оқушының зейінін сабаққа аудару. Суреттегі киім аттарын атау.

      

Сергіту сәті:

 Қане кімнің бойы ұзын

Паровозы поездің

Жел гулейді, гулейді

Гу – гу - гу

Жапырақтар сарғайды,

Ду - ду - ду

Шыдай алмай жапырақ,

Ах - ах - ах

Түсіп қалды қалтырап,

Пах – пах – пах.


Суретпен дұмыс

Киім дүкеніне барғанда қалай киім таңдайсың? Өз киіміңнің өлшемін белесің бе?Суретке қарап, әңгіме құрастыр.

Рефлексия: Аяқкиімді не үшін тазалаймыз? Қалай тазалаймыз, немен тазалаймыз. Құралдарын атап бер.


Оқушы тыңдайды,бақылайды,өз

Ойын айтады.



Оқушы хабарлайды.

Оқушы:

1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау.

2. Мазасы кетсе дереу мұғалімге хабарлау.





Қима пішіннен киім құрастырады.

Тазалайтын заттарын атайды.

Білу Киім түрлері.

Түсіну Киім түрлерін салыстыра білу.

Қолдану 3.Практикалық жұмыс: геометриялық пішіннен киімдер құрастыра алу,киімдер суретін салу.

Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену.

Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау

Қарындаш, түрлі-түсті қарындаш,қағаздар.








Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу:

- Бұл сурет сәтті болды ма?

- немен жұмыс істеу қажет?

- Қандай түстер қолдандың?

-Сен қандай үйде тұрасың?

Киімдер суретін салады. Жұмысты аяқтау











стикер





Әлеуметтік тұрмыстық бағдарлау 9-сынып 1-тоқсан 8-сабақ

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі: Киім және аяқ киім


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы:9

Оқушының аты-жөні:


Сабақ тақырыбы

Киімді, аяқ киімді күту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.2.2.1 киім, аяқ киімге күнделікті күтім жасай

білу; жасалған материалына байланысты аяқ

киімге күтім жасай білу

Сабақ мақсаты:

киімнің ерекшеліктері мен күтуіне байланысты шартты белгілерді (таңбаны) таңып біледі;

кір жуудың, кептірудің, үтіктеудің ерекшеліктерін біледі;

заттаңбада берілген шартты белгі бойынша киімді жуудың, кептірудің, үтіктеудің ерекшеліктерін анықтай біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңдері

Педагог іс-әрекеттері

Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлемдесу.

Психологиялық сәт.

Оқушының көңіл-күйін сұрау,көңіл-күйін көтеру.

Киімдер ассортиментіне қарай үшке бөлінеді
Сырт киім,

Жеңіл киім,

Іш киім.

Іштен киетін киім денеге жабысып тұрады. Оған басты талап – таза болуы, ылғалды жақсы сіңіруі және еркін жіберуі керек. Күндіз киген іш киіммен түнде ұйықтауға болмайды. Іш киім әдемі, ыңғайлы, мықты болып, қимыл-қозғалысқа кедергі келтірмеуі керек.

Іш киім тігуге келесі мата түрлері қолданады:

  • Тығыздап тоқылған,

  • Біркелкі боялған,

  • Қандай мата болмасын (мақта-мата, зығыр, жібек), барлығы да ағартылуы керек.

Жеңіл киім – іш киімнің сыртынан киілетін барлық киімдер (блузкалар, юбкалар, көйлектер, халаттар, көкірекшелер, қамзолдар).

Сырт киім – жеңіл киімнің сыртынан киетін барлық киімдер (пальто, плащ, куртка, тондар).

Яғни, «Киім, бас киім, аяқ киім түрлері» тақырыбымен танысамыз. 

Суреттерді боя, аттарын жаз.

Сәлемдеседі. Сұрақ-жауап алмасу.


Өзін-өзі бағалау


суреттер



Сабақтың ортасы






Сергіту сәті:   Жданов әдісі бойынша

1.Көзді алақанмен жабу.

2.Көзді жыпылықтату.

3.Төртбұрыш сызу және керісінше – 3 рет

4.Сағат тілі - 3 рет

5.Жылан – 3 рет


Жаңа сөздермен жұмыс

Щетка не үшін керек? Киім, аяқ киім тазалауға. Лак, крем аяқ киімге жаңатүр беру үшін, тазалау үшін керек. Майлау, сылаукерек. Аяқ киім күтімі, бауын шешіп, байлауға жаттығулар жасату.

Рефлексия: Аяқкиімді не үшін тазалаймыз? Қалай тазалаймыз, немен тазалаймыз. Құралдарын атап бер.


Оқушы тыңдайды,бақылайды,өз

Ойын айтады.



Оқушы хабарлайды.

Оқушы:

1. Нашар сезінген кезде міндетті түрде сабақты тоқтату, бұл туралы мұғалімге дереу хабарлау.

2. Мазасы кетсе дереу мұғалімге хабарлау.

Қима пішіннен киім құрастырады.

Тазалайтын заттарын атайды.

Білу Киім түрлері.

Түсіну Киім түрлерін салыстыра білу.

Қолдану 3.Практикалық жұмыс: геометриялық пішіннен үй құрастыра алу,киіз үйдің суретін салу.

Анализ Өз жұмысына анализ жасап үйрену.

Бағалау 5. Өзінің жұмысын аяқталу үлгісін болжау

Қарындаш, түрлі-түсті қарындаш,қағаздар.








Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушымен қорытынды рефлекция жүргізу:

- Бұл сурет сәтті болды ма?

- немен жұмыс істеу қажет?

- Қандай түстер қолдандың?

-Сен қандай үйде тұрасың?

Киімдер суретін салады. Жұмысты аяқтау











стикер























































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!