Пән: дүниетану
Мектеп:№126 «Айнатас»
негізгі
Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі: 3А Саяхат орта
мектебі
Мұғалімнің
аты-жөні: Дабылова Н.
Күні:
Сынып:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Алғашқы
адам.
|
Оқу
мақсаты
|
1.3.1.1 көрнекі
материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы
әңгімелеу.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар: Алғашқы адамдардың қандай
болғанын біледі.
Көптеген
оқушылар: Алғашқы адамдардың қалай
тіршілік жасағанын
көрсетеді.
Кейбір
оқушылар: Ежелгі адамдардың тіршілік
еткен жерлерін картадан
көрсетеді
|
Бағалау
критерийлері
|
-
Алғашқы адамдар
туралы көрнекі материалдарды
зерделейді.
-
Ежелгі адамдардың
өмірі туралы әңгімелейді.
-
Зерттеу арқылы
ежелгі адамдардың өмірін
әңгімелейді.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Терімшілік, аңшылық,
ежелгі адам, қоныстану.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Өткенді ұмытпау,
келешекке сеніммен қарау.
|
Пән аралық
байланыстар
|
Көркем еңбек,
жаратылыстану.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Интербелсенді тақта,
слайд.
|
Бастапқы
білім
|
Алғашқы адамдар
туралы білді.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5-7мин
|
Жақсы көңіл-күй
сыйлау
Шаттық
шеңбері
Арайланып таң
атты
Алтын сәуле таратты
.
Жер бетінде
тыныштық,
Келбетінде күн
ысытық.
Қайырлы таң
балалар!
Қайырлы таң
достарым!
«Түрлі түсті
қағаздар» әдісі арқылы оқушыларға көк, жасыл,
қызыл қағаздар таратып беріп, үш топқа
бөлемін.
«Тас
ғасыры»
«Қола
дәуірі»
«ХХІ
ғасыр»
«Стоп-кадр»
әдісі . Оқушыларға алғашқы адамдар
туралы мултьфилм көрсетіледі. Оқушылар материалдарды зерделей
отырып бүгінгі тақырыпты
ашады.
|
Жасыл, қызыл, көк
қағаздар
|
Сабақтың
ортасы
20-28мин
Сергіту
сәті
|
Топтық жұмыс. 1
тапсырма.
«Көремін-естимін-сеземін» әдісі (белсенді
оқу).
Өздеріңе берілген
бұтақтар, кептірілген шөптер және ермексаздан алғашқы адамдардың
үйлерін жаса.
Бағалау
критерийлері
|
Дескриптор
|
1)Алғашқы адамдар
туралы көрнекі материалдарды
зерделейді.
|
*алғашқы адамдардың
баспанасын жасайды.
*баспана жасау
жолдарын ойлап табады.
|
«Бас
бармақ» әдісі арқылы
бағалаймын
Алғашқы адамдарды
ғылыми зерттеу бойынша 2 млн. жыл бұрын пайда болған. Алғашқы
адамдар Шығыс Африкада пайда болған. Ағылшын ғалымы Ч. Дарвин өз
зерттеулерінде адамды маймылдан пайда болды деп тұжырым
жасады.
Ал сендер қалай
ойлайсындар?
Адамдар маймылдан
жаратылған ба?
Онда неге қазіргі
кезде маймылдар адамға айналып
кетпейді?
Оқулықпен жұмыс:
2 тапсырма
Суретке қарап ежелгі
адамдарды және қазіргі адамдарды
салыстыр.
« Венн
диаграммасы» әдісі
Ұқсастығы
Ерекшелігі
Бағалау
критерийлері
|
Дескриптор
|
2) Ежелгі адамдардың өмірі
туралы әңгімелейді
|
*алғашқы адамдар мен
қазіргі адамдардың ерешелігін зерттеп,
салыстырады.
*алғашқы адаммен қазіргі
адамдарды салыстырады
|
(ҚБ)
«Жұлдызша» әдісі арқылы
бағалаймын
Оларға бірлесе аң
аулау жеңіл болғандықтан,
топтасып
өмір сүрді. Ал
әйелдер терімшілік пен айналысты. Ғалымдардың зерттеуінше адамдар
көшіп-қонып отырған Олар ең бірінші кезде тамақты шикідей
жеген.
Жеке жұмыс. 3
тапсырма.«Суреттер сөйлейді»
әдісі
1)Өзің білетін Жер
шары бөліктерін ата.
2)Оларды картадан
көрсет.
3)Картадан Африканы
тап.
Бағалау
критерийлері
|
Дескриптор
|
4)Зерттеу арқылы
ежелгі адамдардың өмірін
әңгімелейді.
|
*өзі білетін жер шары
бөліктерін атайды.
*оларды картадан
көрсете алады.
*картадан Африканы таба
алады.
|
(ҚБ) «Көңіл-күй» әдісі арқылы
бағалаймын
-
Бір орында тұрып
жүру.
-
Ежелгі адамдар
секілді еңкейіп жүру, қазіргі адамдар сияқты тік
жүру.
-
«Жеміс жина»
қолдарымызды көтеріп, жемістерді
тереміз
|
Бұтақтар,
кептірілген ағаштар,
ермексаз
Оқулық
48-бет
Карта
|
Сабақтың
соңы
5мин
|
Кері байланыс «Ай»
әдісі
-Толық ай – сабақты
толық түсідім
-Жарты ай- мен
жартылай түсіндім
-Жаңа ай менің
түсінбегенім басым болды
|
Саралау
оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай
тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
Саралау тапсырмасы
бойынша үлгерімі төмен оқушыларға алғашқы адаммен қазіргі адамды
салыстыруды ұсынамын.
Қабілеті жоғары
оқушыларға оқулықпен жұмысты
беремін
|
Әрбір тапсырманы
дескриптор арқылы бағалап
отырамын.
|
Сергіту
сәті
Бұтақтар,
кептірілген ағаш, ермексаз
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
Сабақ өз мақсатына
жетті.
Оқушылар алғашқы
адамдар туралы білді. Олардың топтасып өмір сүретіні, қалай
тіршілік жасағаны, еңбек құралдары туралы білді. Топтық жұмыс өте
қызықты өтті. Картадан алғашқы адамдар пайда болған жер Африканы
тапты. Сабақ қызықты өтті. Келесі сабақта АКТ көбірек қолдану керек
екенін түсіндім.
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы
өткені аспектісі (оқыту туралы да оқу туралы
ойланыңыз)?
1: «Көремін-естимін-сеземін»
әдісі арқылы орындалған топтық жұмыс оқушылардың шығармашылық
тұрғысынан ойлауды дамытуға тиімді
болды.
2: «Суреттер сөйлейді» әдісі
арқылы дарынды оқушылармен жеке жұмыс жұмыс істеу тиімді
болды.
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1: Ресурстардың жеткілікті болуы
тапсырманы тиімді орындауға септігін
тигізді.
2: Тапсырмалардың алғашқы және
қазіргі адамдармен байланысты болуы тиімді болды, есте сақтап
қалуына тиімді болды
Сабақ барысында
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
Сыныптың өте
белсенді екендігі көрінді.
Тапсырмаларды әліде
көп беріп отыру қажет.
|