Алгоритм типтері.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Алгоритм типтері.

Материал туралы қысқаша түсінік
Білімді қалыптастыру: Оқушыларға сызықты, тармақталған, циклдік алгоритм турлері, көмекші алгоритм жайлы түсінік айту.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақтың тақырыбы: Алгоритм типтері.

Сабақтың мақсаты:Білімді қалыптастыру: Оқушыларға сызықты, тармақталған, циклдік алгоритм турлері, көмекші алгоритм жайлы түсінік айту.

Тәрбиелік: еңбекке баулу, мамандыққа бағдарлау, табиғат пен өнердегі сұлулықты түсінуге, адамгершілік, патриоттық, ұлттық келісім ұғымдарын дұрыс қабылдауға, үлкенге сый – кішіге жол көрсетуге тәрбиелеу.

Дамытушылық: жеке тұлғаны, танымдық қызығушылықты, еріктілікті, жалпы қабілеттілікті, сезімді дамыту.

Сабақтың көрнекілігі: компьютер, видеопроектор, дидактикалық материалдар, суреттер,плакаттар

Сабақтың барысы

І.Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Алгоритм құрылымы:

Сызықтық не/се тізбекті алгоритм;

Тармақталу алгоритмі;

Күрделі тармақталу;

Күрделі шарттарды пайдалану;

Циклдік алгоритм;

1. Сызықтық не/се тізбекті алгоритм тізбектеле орналасқан командалардан, ал блок-схемалары бір сызық бойына орналасқан тізбекті блоктардан тұрады.

Әрекеттердің тізбектей орындалуын сипаттайтын алгоритм – сызықтық алгоритм деп аталады.

Амалдардың бірінен кейін бірінің реттеліп орындалу тәртібін табиғи атқарылу дейді.



МShape1

соңы

x, Z

Z = t + cos t - tg t

t: = ax2 + b



басы

a, b, x, енгізу



ысалы: Z = ax2 + b + cos(ax2 + b) - tg(ax2 + b). 1

алг Z функциясын есептеу

(нақ a, b, x, Z)

арг a, b, x 2

нәт Z

басы

a, b, x, енгізу

t: = ax2 + b 3

Z = t + cos t - tg t

x, Z шығару 4

соңы

2–блок - a, b, x мәндерін пернетақтадан

программаға енгізу блогы. 5

3-блок - t -ның, 4-блок Z функциясының мәнін

есептейді, 5-блок – х айнымалысының және

Z функциясының нәтижесін басып шығарады. 6



2. Тармақталу алгоритмі

Есептегі белгілі бір шарттың орындалуына не орындалмауына байланысты командалар тізбегінің бірнеше тармақтарға бөлінетін тобына қолданылады. Тармақталу алгоритмінде арифметикалық теңсіздік(теңдік) түрінде берілген логикалық шарт тексеріледі. Екі шарт жеке тармақтарда орындалып, соңынан қайта бірігеді. Мұндай алгоритмдерде шартты тексеру тармақталу командасы деп аталады. Алгоритмдік тілде өрнектегенде егер, онда, әйтпесе, бітті түйінді сөздері пайдаланылады.

Орындалу тәсілі: «таңдау»(толымды және «аттап өту»(толымсыз) болып екіге бөлінеді. Толымды түрі:

Shape2

шарт

Толымсыз түрі

Shape3 Shape4



Shape6 Shape5 ия жоқ

Shape9 Shape8 Shape7

серия







егер шарт егер шарт

онда 1-серия онда серия

әйтпесе 2-серия бітті

бітті

Алгоритмді атқару үшін алдымен тармақталу командасының шарты орындалады. Шарт орындалғанда онда және әйтпесе түйінді сөздерінің арасында 1-серия командалары орындалады. Ал, шарт орындалмаған кезде әйтпесе және бітті түйінді сөздерінің ортасында 2-серия командылары орындалады. Схемада міндетті түрде шарт көрсетіледі.

Мысалы:







Shape10

соңы

x, y

x ≥ 0

x енгізу

басы



1



жоқ иә 2





3



5. Циклдік алгоритмдер.

Көптеген алгоритмдерде белгілі бір әрекеттер тізбегі бірнеше рет қайталанып орындалып отырады. (метематикалық есеп шығару кезінде – айнемелы мәнінің өзгеруіне байланысты қайталап есептеуге тура келеді). Осы есептеу процесі бөліктерінің қайталанып орындалуын цикл деп атайды, ал алгоритм тобы циклдік алгоритмдерге жатады.

Алгоритм тілінді жазылуы: әзірше(әзір), цикл басы(цб), цикл соңы(цс) түйінді сөздері қолданылады.

әзірше сөзінен кейін қойылатын шарт, ал цикл басы мен цикл соңы түйінді сөздері арасындағы цикл аздап оңға ығыстырылып жазылады.

Shape11

шарт

Shape12 жоқShape13

әзір шарт

Shape14 ия

цб

Shape15

серия

серия

Shape17 Shape16 ц



Қайталану санының алдын ала белгілі және белгісіз болуына байланысты екі түрге бөдінеді:

белгілі – арифметикалық, ал белгісіз – қадамдық (итерациялық) деп аталады..

Тапсырмалар орындау

1 тапсырма (топтық жұмыс)

І топ «Монитор» Тармақталған алгоритм бойынша мысал келтіру

ІІ топ «Пернетақта» Циклдік алгоритм бойынша мысал келтіру

ІІІ топ «Жүйелі блок» Сызықтық алгоритм бойынша мысал келтіру

Тапсырма №2 Алгоритмді блок схема түрінде жазу.

І топ «Монитор» Екі А және В сандары берілсін. Екі санның үлкенін табу программасы мен блок-схемасын құру.

ІІ топ «Пернетақта» 5- тен 1-ге дейінгі сандардың қосындысын есептейтін блок схема құру керек.

ІІІ топ «Жүйелі блок» Екі санның қосындасын табатын блок схема құру керек

3 Тапсырма.Компьютермен жұмыс

Алдыңғы тапсырмада құрылған есептің блок-схемасы бойынша паскаль программалау тіліне аудару.

Тапсырма №4 Арифметикалық өрнектерді жазу.



Сабақты бекіту

Күрделі шарттарды пайдалану.

Циклдік алгоритм;

Арифметикалық цикл;

Итерациялық(қадамдақ) цикл.

Әр құрылымына жеке мысал келтіру.

Бағалау.

Үйге тапсырма. Алгоритмдер және оның орындаушылары.

Алгоритмнің түрлері

Рефлексия





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.11.2018
553
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі