Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
Біздің
өміріміздегі алгоритмдер
|
Мектеп:
А.Жанпейісов атындағы №105
мектеп-лицейі
|
Сыныбы:
|
5 «А»,
«Б»
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Мыржақыпова
Меруерт
|
Күні:
|
10/13.12.2018
ж
|
Қатысқаны:
|
Қатыспағаны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
§14. Алгоритм
түрлері
|
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары:
|
5.3.2.1- Алгоритмнің сызықтық,
тармақталған және циклдік түрлерімен
танысу.
|
Сабақтың
мақсаттары:
|
Барлық оқушылар:
1. Алгоритм түрлеріне
мысалдар келтіру
2.Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық
және терориялық
түрде берілген тапсырмаларды
орындайды.
|
Басым көпшілігі: Түсінеді, талдайды, білімін қолданады: Сызықтық, тармақталған,
циклдік алгоритмдер құруды
меңгереді.
|
Кейбір оқушылар: Білімін
жинақтайды, рефлексия жасайды. Алгоритм түрлеріне
берілген тапсырмаларды орындайды.
|
Бағалау
критерийі:
|
- Оқушылар
біледі:
ақпараттың мысалын салыстыруды және ақпараттың компьютерде
берілуді
|
Тілдік
мақсаты:
|
алгоритм ұғымын, алгоритм түрлерін, қасиеттерін түсіндіре
алады
|
Құндылықтарға баулу:
|
Ынтымақтастық, тиімді байланысқа түсу дағдыларын білім
беру, нақтылап айтқанда, жұптық және топтық жұмыс арқылы
дамыту.
|
Пән аралық байланыс:
|
Математика,
өнер
|
Алдыңғы білім:
|
Оқушылардың өмірден «ақпарат» ұғымына түсінігі
бар
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығутүрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
минут
Сабақтың
ортасы
5
минут
|
І. Оқушылармен
амандасу.
Оқушылармен
сәлемдесу,түгелдеу,оқушылардың құралдарына көңіл
бөлу;
Психологиялық тренинг. «Достық торы» оқушылар
шеңбер құрып
тұрады. Жүргізуші тоқыма
жіпті бір саусағына
іліп алып,өзі қалаған қатысушыға жылы
лебізін білдіріп лақтырады. Жаттығу
осылай жалғасады.
Соңында «достық торы»
пайда болады.
Сыныптың оқушылары
топтасады.
«Алгоритм», «Программа», «Блок-сызба»
топтарын құрады.
Үй
тапсырмасы
-
Блок-сызбаның сипатталуы
Блоктар
|
Блоктардың қызметі
|
|
Алгоритмнің басы және соңы
|
|
Әрекеттерді
орындау
|
|
Деректерді енгізу
және шығару
|
|
Шартты
тексеру
|
|
Байланыс сызықтары
|
-
Алгоритм дегеніміз
не?
-
Алгоритм қасиеттерін
ата?
|
Таратпа суреттер
Таратпа қағаздар
|
10 минут
5 минут
10 минут
|
ІІ. Жаңа
сабақ
Білімланд сайтынан жаңа сабақты тыңдау
https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/6-synyp/lesson/algoritm-turleri
Топтық жұмыс
«Даналық ағашты оқыта үйрету »
әдісі.
-
Оқушылар мәтінді жылдам, мұқият оқып шығуы
керек
-
Мәтін бойынша әр оқушы сұрақ құрап, қағазға жазып, ақ
параққа жабыстырамыз.
-
Топтар орындарымызды
ауыстырамыз
-
Топтағы әр сұрақтарға жауап береміз
-
Топтар қайтадан орнымызға келеміз.
-
Бағалау критерийі арқылы өздерінің
сұрақтарына
баға қояды.
-
Топтаң бір оқушы шығып бағалап, бағасын, қорытындысын айтып береді
Тапсырма: №2
(Жж)
Жеке жұмыс.
Кестені дәптерлеріңе толтырыңдар
Алгоритм түрлері
|
Анықтамасы
|
Сызықтық
алгоритм
|
|
Тармақталған алгоритм
|
|
Циклдік алгоритм
|
|
«Жұлдызша» арқылы бағалау
Тапсырма: №3
(Жж)
Жеке жұмыс
1.«Шәй қайнату» алгоритмін
құрыңдар
2.«Мектепке бару» алгоритмін
құрыңдар
3.Өздерің қалаған үйдің алгоритмін
құрыңдар
4.
Білімланд сайтынан жаттыуға жұмыстарын орындау
|
Оқулық,
Бағалау
|
Сабақтың соңы
5минут
|
Үйге тапсырма
§15. Алгоритм түрлері. Алгоритмге 3
мысал құрап келу
Рефлексия
Керемет,
жақсы, орташа
Кері байланыс:
оқушыларды жағымды
сөздермен мақтап, мадақтау
|
|
Саралау – Сіз қандай
тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға
қандай
тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз
оқушылардың
материалды
игеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық
жəне
қауіпсіздік
техникасын
сақтау
|
Оқушылардың қабілеттерін ескере
отырып, саралау: бір-біріне көмектескендері және өз ойларын ашық
айтуына қарай; топта бір-біріне көмектескендеріне
қарай;
|
Оқушылардың тақырыпты
қаншалықты меңгергендігін, жаттығуларды қалай орындағандарынан
білуге болады.
|
Техника қауіпсіздігін сақтау
ережесін естен шығармау.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткіздіме? Егер оқушылар оқу омақсатынажетпеген
болса, неліктендеп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс
жүргізілдіме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты
тиімді пайдаландыңызба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болдымажəне
неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы
рефлексия жасау үшін
пайдаланыңыз.
Сол бағандағы өзіңіз маңызды
деп санайтын сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нəрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне
не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары
туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару
қажет
|