|
Күні: Сынып: |
Мектеп: «№188 мектеп-гимназия» КММ Мұғалімнің аты-жөні:Ахметжанова А.А. Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Алгоритм ұғымы. Алгоритм түрлері |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.3.2.1-алгоритм анықтамасын тұжырымдау; 5.3.2.2-алгоритмді сөз түрінде ұсыну |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлықоқушылар:
Оқушылардыңкөпшілігі:
Кейбіроқушылар:
|
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар істей алады: Алгоритм түрлеріне мысал келтіреді. Практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындайды. Пәндік лексика мен терминология: Алгоритм түрлері, сызықтық алгоритм, тармақталған алгоритм, циклдік алгоритм, қызметші сөздер: егер онда әйтпесе |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Ақпараттық мәдениетті қалыптастыру-жалпы ережелерді ұстану, өзінің жұмысына жауапкершілікпен қарау арқылы жоғары жетістіктерге қол жеткізуге ұмтылатын азаматтарды қалыптасады. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, бейнелеу |
|
|
Алдыңғы бөлім |
Алгоритм ұғымын, жазылу жолдарын, қасиеттерін біледі. Алгоритмді графикалық түрде кескіндей алады, блок-сызба жасай біледі. |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу.Класты ұйымдастыру Топтастыру. Мақсаты:Топпен жұмыс жасауға, ұйымшылдыққа, бір-бірінің ойын тындауға үйрету. К 1 «Техникалық диктант» әдісі (топтық жұмыс) (үй тапсырмасы тексеріледі) Мақсаты:Оқушылардың өткен сабақта алған білімдерін тексеру. Сыни ойлау дағдыларын қалыптастыру. екі топқа ортақ дұрыс және бұрыс сөйлемдер оқылады. Дұрыс сөйлемге “+”, қате сөйлемге “-”таңбасын қою арқылы орындайды.
Қалыптастырушы бағалау:бас бармақ арқылы бағалау |
Кеспе қағаздағы суреттер Интерактивті тақта Бас бармақ |
||
|
Сабақтың ортасы |
Сабақ тақырыбын тану. (жеке, топтық жұмыс) Мақсаты:Жаңа сабақтың тақырыбын ашу, ойлау қабілеттерін дамыту. Нұсқау: берілген тақырыптардан оқушылар артықтарын табу арқылы бүгінгі сабағымыздың тақырыбын анықтайды.
Scratch бағдарламасы Алгоритм түрлері Анимация құру Блок-сызба Алгоритм қасиеттері «Айнымалы бекет» әдісі (жеке, топтық жұмыс) Мақсаты: Жаңа тақырып бойынша теориялық білімдерін және білімді шығармашылық тұрғыда қолдана білу қабілеттерін арттыру. Нұсқау: Оқушылар жаңа тақырып бойынша кітапты пайдалана отырып, «сызықтық», «тармақталған», «циклдік» алгоритм анықтамаларын айтып, мазмұнды сызба дайындайды. 1.Мәтінді жеке түсініп оқып алады; 2. Талқылайды; 3. Постерге түсіріп, сағат тілі бойынша әр топтан бір өкіл шығып келесі топқа түсіндіріп отырады.
Қалыптастырушы бағалау: бағдаршам арқылы бағалау |
Интерактивті тақта мәтін парақтары, флипчарт, слайд Түрлі-түсті қағаздар |
||
|
Сабақтың соңы |
Деңгейлік тапсырма (жеке жұмыс) Мақсаты:Әр оқушының білімін деңгей бойынша тексеріп, сын тұрғысынан ойлау, проблемаларды шешу дағдыларын анықтау. 1 деңгей. 1. Paint бағдарламасында «Шәй қайнату» алгоритмін құру. 2-деңгей.
Басы 66-ға 28-ді қос Нәтижесінен 55-ті азайт Шыққан санды хабарла Соңы 3-деңгей.
Басы 66-ға 28-ді қос Нәтижесінен 55-ті азайт Шыққан санды хабарла Соңы
Қалыптастырушы бағалау: смайлик арқылы бағалау. Дискриптор: - компьютерлік бағдарламада практикалық жұмыс жасай алады; - алгоритм түрлерін сөз түрінде және блок-сызба түрінде көрсете алады.
«Өзіңді тексер» әдісі (жұптық жұмыс) Мақсаты: Оқушылардың сабақ бойы алған білімдерін жүйелеп, жеке және жұптық жұмыс жасауға, шапшаңдыққа үйрету. MyTest бағдарламасында шағын тест орындатамын. Нәтижесін компьютер өзі экранға шығарады.
А.байланыс блоктары Б.ӘрекеттерС.байланыс сызықтары Д.кескіндер
А.5 Б.2С.3Д. 4
А.егер, онда, әйтпесеБ.кескін, суретС.дұрыс, қате Д. программа, команда
А. СызықтықБ.тармақталған С.циклдікД. команда
А. әрекеттердің бірінен кейін бірі тізбектеле орындалуы Б.белгілі бір логикалық шартқа байланысты әрекеттердің біріншісін немесе басқасын орындау С Қалыптастырушы бағалау: фигуралар арқылы бағалау Дискриптор: - алгоритм түрлерін біледі;
- блок-сызба түрінде көрсете біледі. Кері байланыс «Тазалық» Мақсаты: Оқушылардың сын тұрғысынан ойлау, білімді шығармашылық тұрғыда қолдана білу қабілетін, бүгінгі тақырып бойынша қай деңгейде тұрғандығын анықтау.
Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу, 91 бет 3 тапсырма |
Компьютер, кеспе қағаздары смайликтер Компьютер ( MyTest бағдарламасында) фигуралар стикер |
||
|
|
||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алгоритм ұғымы. Алгоритм түрлері. 5 сынып
Алгоритм ұғымы. Алгоритм түрлері. 5 сынып
|
Күні: Сынып: |
Мектеп: «№188 мектеп-гимназия» КММ Мұғалімнің аты-жөні:Ахметжанова А.А. Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Алгоритм ұғымы. Алгоритм түрлері |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.3.2.1-алгоритм анықтамасын тұжырымдау; 5.3.2.2-алгоритмді сөз түрінде ұсыну |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлықоқушылар:
Оқушылардыңкөпшілігі:
Кейбіроқушылар:
|
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар істей алады: Алгоритм түрлеріне мысал келтіреді. Практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындайды. Пәндік лексика мен терминология: Алгоритм түрлері, сызықтық алгоритм, тармақталған алгоритм, циклдік алгоритм, қызметші сөздер: егер онда әйтпесе |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Ақпараттық мәдениетті қалыптастыру-жалпы ережелерді ұстану, өзінің жұмысына жауапкершілікпен қарау арқылы жоғары жетістіктерге қол жеткізуге ұмтылатын азаматтарды қалыптасады. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, бейнелеу |
|
|
Алдыңғы бөлім |
Алгоритм ұғымын, жазылу жолдарын, қасиеттерін біледі. Алгоритмді графикалық түрде кескіндей алады, блок-сызба жасай біледі. |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу.Класты ұйымдастыру Топтастыру. Мақсаты:Топпен жұмыс жасауға, ұйымшылдыққа, бір-бірінің ойын тындауға үйрету. К 1 «Техникалық диктант» әдісі (топтық жұмыс) (үй тапсырмасы тексеріледі) Мақсаты:Оқушылардың өткен сабақта алған білімдерін тексеру. Сыни ойлау дағдыларын қалыптастыру. екі топқа ортақ дұрыс және бұрыс сөйлемдер оқылады. Дұрыс сөйлемге “+”, қате сөйлемге “-”таңбасын қою арқылы орындайды.
Қалыптастырушы бағалау:бас бармақ арқылы бағалау |
Кеспе қағаздағы суреттер Интерактивті тақта Бас бармақ |
||
|
Сабақтың ортасы |
Сабақ тақырыбын тану. (жеке, топтық жұмыс) Мақсаты:Жаңа сабақтың тақырыбын ашу, ойлау қабілеттерін дамыту. Нұсқау: берілген тақырыптардан оқушылар артықтарын табу арқылы бүгінгі сабағымыздың тақырыбын анықтайды.
Scratch бағдарламасы Алгоритм түрлері Анимация құру Блок-сызба Алгоритм қасиеттері «Айнымалы бекет» әдісі (жеке, топтық жұмыс) Мақсаты: Жаңа тақырып бойынша теориялық білімдерін және білімді шығармашылық тұрғыда қолдана білу қабілеттерін арттыру. Нұсқау: Оқушылар жаңа тақырып бойынша кітапты пайдалана отырып, «сызықтық», «тармақталған», «циклдік» алгоритм анықтамаларын айтып, мазмұнды сызба дайындайды. 1.Мәтінді жеке түсініп оқып алады; 2. Талқылайды; 3. Постерге түсіріп, сағат тілі бойынша әр топтан бір өкіл шығып келесі топқа түсіндіріп отырады.
Қалыптастырушы бағалау: бағдаршам арқылы бағалау |
Интерактивті тақта мәтін парақтары, флипчарт, слайд Түрлі-түсті қағаздар |
||
|
Сабақтың соңы |
Деңгейлік тапсырма (жеке жұмыс) Мақсаты:Әр оқушының білімін деңгей бойынша тексеріп, сын тұрғысынан ойлау, проблемаларды шешу дағдыларын анықтау. 1 деңгей. 1. Paint бағдарламасында «Шәй қайнату» алгоритмін құру. 2-деңгей.
Басы 66-ға 28-ді қос Нәтижесінен 55-ті азайт Шыққан санды хабарла Соңы 3-деңгей.
Басы 66-ға 28-ді қос Нәтижесінен 55-ті азайт Шыққан санды хабарла Соңы
Қалыптастырушы бағалау: смайлик арқылы бағалау. Дискриптор: - компьютерлік бағдарламада практикалық жұмыс жасай алады; - алгоритм түрлерін сөз түрінде және блок-сызба түрінде көрсете алады.
«Өзіңді тексер» әдісі (жұптық жұмыс) Мақсаты: Оқушылардың сабақ бойы алған білімдерін жүйелеп, жеке және жұптық жұмыс жасауға, шапшаңдыққа үйрету. MyTest бағдарламасында шағын тест орындатамын. Нәтижесін компьютер өзі экранға шығарады.
А.байланыс блоктары Б.ӘрекеттерС.байланыс сызықтары Д.кескіндер
А.5 Б.2С.3Д. 4
А.егер, онда, әйтпесеБ.кескін, суретС.дұрыс, қате Д. программа, команда
А. СызықтықБ.тармақталған С.циклдікД. команда
А. әрекеттердің бірінен кейін бірі тізбектеле орындалуы Б.белгілі бір логикалық шартқа байланысты әрекеттердің біріншісін немесе басқасын орындау С Қалыптастырушы бағалау: фигуралар арқылы бағалау Дискриптор: - алгоритм түрлерін біледі;
- блок-сызба түрінде көрсете біледі. Кері байланыс «Тазалық» Мақсаты: Оқушылардың сын тұрғысынан ойлау, білімді шығармашылық тұрғыда қолдана білу қабілетін, бүгінгі тақырып бойынша қай деңгейде тұрғандығын анықтау.
Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу, 91 бет 3 тапсырма |
Компьютер, кеспе қағаздары смайликтер Компьютер ( MyTest бағдарламасында) фигуралар стикер |
||
|
|
||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
шағым қалдыра аласыз





ерек емес
болған артық дүниені қоқыс жәшікке
салады;












