Сабақ: Жапырақтың
түрөзгерістері.№11 зертханалық жұмыс:Жапырақтың ішкі
құрылысы.Жапырақтың түр
өзгерістері.
|
Мектеп:
СОМ
|
Күні:
13.11.2017
|
Мұғалім есімі:
Х.Алтынбекова
|
Сынып: 6
«Ә»
|
Қатысқандар
саны
|
қатыспағандар
саны
|
Оқу
нәтижелері
|
Барлық оқушылар жапырақтың
түрөзгерістері жайлы біледі
|
Оқушылардың басым жапырақтың
ішкі құрылысы, жапырақтың түр өзгерістерібөлігі туралы
түсінеді
|
Кейбір оқушылар түрөзгеріс
туралы біледі
|
Тілдік
мақсат
|
Қабыршақ, шыбынжұт,
шықшөп.
|
Алдыңғы
оқу
|
Жапырақ – өркеннің бүйірлік
және жанама мүшесі.
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
Басталуы:
|
Ұйымдастыру. «Айна»
ойыны. Топқа бөлу: 1-топ. Қарама-қарсы орналасу. 2-топ: топтанып
орналасу.3-топ. Жанаспалы жасушалар. 4-топ. Сағақты,
сағақсыз.
Әр топ өз топтарына
анықтама береді.
Тест тапсырмасы: 1.
Фотосинтез, су булану, газ алмасу, органикалық заттарды қорға жинау
жапырақтың қай бөімінде жүреді. А. Тақтасында; Ә. Сағында; Б.
Жүрмейді;
2.Сабақтың әр
буынында бірнеше жапырақ болатын орналасу: А) топтанып Ә)
кезектесіп Б)қарама-қарсы В) жанама;3. Өткізгіш шоқтардың жапырақ
тақтасына орналасуы: А) бөліну Ә) көбею Б) жүйкелену В) қатарласу
4. Жапырақтың ортаңғы жұмсақ бөліміндегі жасушалар пішініне қарай:
А) бағаналы Ә) доғалдану Б) бағаналы, борпылдақ В) дұрыс жауап жоқ;
5.жүйкеленудің қай түрі.Орталық жүйке бір жерден басталып,жапырақ
жиегіне дейін саусақ тәрізді салаланып тұрады: А.Қауырсын тәрізді
жүйкелену; Б. Саусақ салалы жүйкелену; В. Параллель
жүйкелену;
Логикалық сұрақтар:
Алдарыңда тұрған өсімдікерден нені байқадыңдар: кактус пен
казтамақ.
2. Қандай мүшесі
өзгерген?
3.Бұдан қандай
қорытынды жасауға болады.
4.Бүгінгі тақырыпты
шығарайық.
|
Ортасы
|
Фишбоун
әдісі:
Проблема:(сабақтың
тақырыбы)
Жоғары тұсына
себебін жазу, томенгі тұсына дәлелі, құйрық қанатына қорытынды сөз
жазу.
№11 зертханалық
жұмыс:Жапырақтың ішкі құрылысы.. Жапырақтың түр
өзгерістері.
|
Аяқталуы
|
Лақтырма сұрақтар:
1Қабыршаққа айналған жапырақтар қандай рөл атқарады? 2Шырынды
жапырақты өсімдіктерді
атаңдар.
|
Кері байланыс
:
Бағдаршам
мен
|
Қосымша ақпарат : Жапырақтың
түрөзгерістері.
|
Саралау - Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау - оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайыз?
|
Пәнаралық байланыс:
георафия, әдебиет
Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері
|
|
1.Бунақденелілермен
қоректенетін өсімдіктердің жапырақ тақтасы ұстағыш құралға
айналған.
2.Жапырақ тақтасы
түгелдей тікенге айналдырғандарға: кактус,
кәрәқыз
3.Пияз. қырыққабат ,
өсімдіктерінің жапырақтары қоректік заттарды қорға жинайтындықтан
қалың шырынды.
4.Тікенекті
жапырақтар малға жем болудан қорғана алады және суды аз
буландырады.
5.орамға айналған жапырақтар
жүгері собығының сыртын орап
тұрады.
|
1.Бунақденелілермен
қоректенетін өсімдіктердің жапырақ тақтасы а) қоректік заттарды
қорға жинайтындықтан қалың
шырынды
2.Жапырақ тақтасы
түгелдей тікенге айналдырғандарға ә) жүгері собығының сыртын орап
тұрады.
3.Пияз. қырыққабат ,
өсімдіктерінің жапырақтары б) ұстағыш құралға
айналған.
4.Тікенекті
жапырақтар в) малға жем болудан қорғана алады және суды аз
буландырады.
5.орамға айналған жапырақтар
г) кактус, кәріқыз
|
Рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен орындаған
саралау шаралары тиімді болды
ма?
Мен бүкіл уақыт
ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Төмендегі ұяшыққа сабақ туралы
өз пікірлеріңізді жазыңыз. Сл ұяшықтағы Сіздің сабақтың тақырыбына
сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Қорытынды
бағамдау
|
Қандай екі нәрсе
табысты болды? (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)
1.
2.
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)
1.
2.
Сабақ барысында мен
сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
1.
2.
|