Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Металдар
| Мектеп:М.Исламқұлов атындағы ЖОМ
|
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Ауелбеков Дауренбек
|
СЫНЫП:9 «Ж» | Қатысқандар :
| Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы: | «Алюминий өндірісі» |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Алюминий элементінің периодтық жүйедегі орнын,табиғатта кездесуі,алынуы,физикалық,химиялық қасиеттерін, қолданылуын, қосылыстары туралы мəліметтерді меңгерту.
|
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
| Алюминийдің физикалық және химиялық қасиеттері мен қолданылуын біледі; Алюминий айналуларын көрсетеді (сызбаларын дұрыс салады және көрсетеді),реакция теңдеулерін жазады;Алюминийдің маңызды қосылыстары мен тұздарын мысалдар келтіреді; |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| Алюминий құймасы және оның қолдану бойынша қорытынды жасайды;Алюминий өндірісінің технологиясын топтың басқамүшелерімен және оқытушымен талқылауғабелсенді қатысааладыалады; |
| Кейбір оқушылар: |
| Қазақстанда алюминий жәнеоныңқұймаларынөндіру(статистикалықдеректер, ғылымизерттеунәтижелері)дұрысжауаптарбереаладыАлюминий минералдары мен кендеріналутуралыәдебиеттер мен анықтамалықақпараткөздерінзерттейді; |
Бағалау критерийі | Алюминийді электролитті әдіспен алуға болатынынатайды;Алюминий кендері және оның қолдану бойынша қорытынды жасайды;
|
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:Тақырыпты баяндау кезінде оқушылар ғылыми тілде сөйлейді, химиялық реакция атаулары мен сипаттамаларын дұрыс қолдана біледі. |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: |
| Электролиз, боксит, глинозем, автоклав, алюминат, электролит, тұнба, вакуумдық шөміш, алюмосиликаттар. |
| Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:Алюминий – белсенді болғандықтан табиғатта бос күйінде кездеспейді, ал қосылыстар құрамында ең көп таралған металл |
| Алюминийді алу жолдары....,сондықтан.... |
| Елімізде алюминий кендерінің үлкен қоры Арқалықта …кездеседі
|
|
Алюминийді электролиз әдіспен алуға болады. Алюминий өндірісінде, шикізат ретінде көбінесе боскситтер жиі қолданады.....
|
| Алюминий өндірісі … орналасқан/… орын алады. |
Құндылықтарға баулу | Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу. |
Пәнаралық байланыс | География ( Пайдалы қазбалар), физика (физикалық қасиеттері) |
Алдыңғы оқу
| Кен, Пайдалы қазбалар |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
|
Сабақтың басы13 мин | 3мин
5 мин
5 мин
| Ұйымдастыру кезеңіОқушылармен сәлемдесу. Топқа бөлу. Стикер арқылы Топқа бөлу Табысқа жетуге тілектестік білдіру. «Іздесең - табасың, талаптансаң – жетесің, зейін салсаң – ұғасың» Үй тапсырмасын қайталау«Ия – жоқ» әдіс (Жеке жұмыс)
«Жарияланбаған тақырып» әдісі1.Сабақтың тақырыбын жұмбақты шешу арқылы біледі.“Қанатты металл”Болмасам да айтарлықтай салмағым,Мен көбіңмен ардақтымын, алдамын,Ұшақ болып аспанға ұшып қалықтапЖердің жүзін , көк аспанды шарладым ,Дюралюминий дейтін менің қоспамды,Әспеттейді химияның достары.Осыларға төсек, үстел, ыдыс пен,Бағандардың бұйдаларын қос тағы.Қағаз да мен қант-шайды сәндеген,Тоққа балқып, келіп тұрған ән де мен. |
Қағаз қиындылары
Жұмбақ, шешуіАлюминий |
Сабақтың ортасы27 мин | 20 мин
7 мин
| «Джигсо» әдісі Оқушы жаңа материал бойынша жеке өзінің түсінігін жазады.(Топтық жұмыс)
Мәтін №1Алюминийдің табиғатта таралуы Мәтін №2Алюминийдің физикалық және химиялық қасиеттеріМәтін №3Алюминийдің алынуы және қолданылуы
Тақырып бойынша оқушыларға тәжірибе көрсетіледі
«Кім зерек» тақырып бойынша есеп шығару арқылы сабақты бекіту№11. Металл алюминийдің құрамында 1,5 моль натрий гидроксиді бар, сілті ерітіндісімен әсер еткенде сутектің қандай көлемі (қ.ж) бөлінетінін есептеңдер.№21. Мына айналуларды жүзеге асыруға болатын реакция теңдеулерін жаз. Al→ Al2O3 → Al(OH)3→ AlCl3 → Al(NO3)3№31. Мына айналуларды жүзеге асыруға болатын реакция теңдеулерін жаз. Al(NO3)3→ Al(OH)3 → Al2 O3→Al |
|
Сабақтың соңы5 мин
| 3+2мин
| Ой толғаныс.
Үйге тапсырма.«Ойна, ойла, оқы!» сөзжұмбақ шешу оқулық бойынша 167 бет .
Бағалау: Әр топ өзін өзі бағалайды және сабаққа белсене қатысқан оқушылар бағаланады. | Стикерлер, кеспе қағаздар
Оқулық |