Материалдар / Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттері.

Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттері.

Материал туралы қысқаша түсінік
Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттері.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Ақпан 2023
334
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:5.1 А Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі

Күні:05.10.2021.

Мұғалімнің аты-жөні Кагазбекова Акмарал Окасовна

Сынып: 5-«Ә»

Қатысқандар саны:-23 Қатыспағандар саны:1

Сабақтың тақырыбы:

Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттері.Бекіту сабағы


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

5.2.2.2-археологиялық деректерге сүйене отырып, андронов және беғазы-дәндібай мәдениеттерінің белгілерін анықтау

5.2.2.5-Ә.Марғұланның Қазақстан археологиясының дамуына қосқан үлесін айқындау.


Сабақ мақсаты

Барлық білім алушылар:Беғазы-Дәндібай археологиялық ескерткішін атайды.

Білім алушылардың басым бөлігі:Андронов мәдениеті мен Беғазы-Дәндібай мәдениетінің айырмашылықтарын анықтай алады.

Кейбір білім алушылар:Қола дәуірін зерттеген Ә.Марғұлан туралы мәліметтерді айтады


Бағалау критерийлері

Қола дәуірінің археологиялық ескерткіштерін талдайды.

Қола дәуірі мәдениеттерін түсінеді.

Aндронов және Беғазы мәдениеттерінің ерекшеліктері мен белгілерін анықтайды.

Археолог ғалым Ә.Марғұланның зерттеулерін оқып танысады.


Тілдік мақсаттар

Кремация,жертөле ұғымдарын дәптерге жазу


Пәнге қатысты лексика мен терминология.

Оба,қорым Андронов,Беғазы-Дәндібай, Жертөле


Сыныптағы диалог жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Талқылауға арналған тармақтар:Андронов және Беғазы мәдениеттерінің ерекшеліктері мен белгілерін талдайды.


Құндылықтарға баулу

Қарым-қатынас жасау қабілетіне баулу.Ата – бабамыздың мәдениетіне және тарихымызға құрметпен қарау.


Пәнаралық байланыстар

Әдебиет,дүниетану,жаратылыстану,география.


Алдыңғы білім

Қазақстан териториясында металургияның пайда болуы

Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттері


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Білім алушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

(10 минут)











2 минут



2 минут




2 минут

2 минут

















4 минут





2 минут
































5 минут


























5 минут



















































5 минут





















4 минут

















1 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

Сыныппен сәлемдесу.Білім алушыларды түгелдеу.Сабақ басында:Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.Бекіту сабағы.

«Миға шабуыл» әдісі.Тақырыпқа шығу.Сыныпты парта бойынша 3 топқа бөлу:Тақырыпқа байланысты 3 түрлі суреттер беру және оларды 3 топқа топтастыру.

1-тапсырма

Тұлғаны тап.Топтық жұмыс

Білім алушыларға слайдтан Ә.Х.Марғұлан,В.Ф.Зайберт,Қ.ИСәтбаев суреттерін ассоциация түрінде ұсынып,төмендегі сұрақтар бойынша болжам жауаптарын тыңдаңыз. Суреттегі тұлға кім?

Бұл тұлға туралы не білесіз?

Ол қандай жаңалық ашуы мүмкін?

Оның қандай зерттеулерімен таныссыздар?

Білім алушылар топта жұмыс жасап,Әлкей Марғұлан туралы білетін мәліметтерін жазып шығады.Мұғалім білім алушылардың жауаптарын тыңдап шығып,ең үздік жауаптар берген білім алушыларды атап өтеді.


Дескрипторлар:

1.Суреттегі тұлғаны анықтайды;

2.Тұлға туралы біледі;

3.Қандай жаңалық ашқанын айтады;

Бейнежазба тыңдау.

Бейне сабаққа назар аударамыз.Андронов және Беғазы Дәндібай мәдениеті


2-тапсырма.Жұптық жұмыс

Сөйлемдерді мұқият оқып шығып,қай мәдениет туралы айтылғанын анықта

1. 1914 жылы Оңтүстік Сібірден табылған бұл мәдениет ескерткіштері кейін Қазақстанның барлық аумағынан кездесті.



2.Академик Ә. Марғұлан Орталық Қазақстан жерінен қола дәуіріне жататын кешенді ашты.Бұл мәдени кешенге Атасу өзенінен Ертіске дейінгі байтақ даладағы ескерткіштер кіреді. 


Дескрипторлар:

1914 жылы Оңтүстік Сібірден табылған бұл мәдениет ескерткіштерін анықтап,жазады.

2.Академик Ә. Марғұланның Орталық Қазақстан жерінен Атасу өзенінен Ертіске дейінгі қола дәуіріне жататын байтақ даладағы ескерткіштер кешенінің атауын тауып,сипаттайды . 


3-ТАПСЫРМА

Керекті сандарды жаз.

1.Археологтар Андронов мәдениетінің ескерткішін ең алғаш жылы тапқан.

2.Андронов мәдениетінің қоныстарытұрғын үйден тұрды.


3.Беғазы-Дәндібай мәдениетінің өңірінен -ден астам қорған табылған.


4.Ақсу-Аюлы-2 қорымынан табылған ең үлкен обаның биіктігі метрден асады,ал диаметрі – метр.


Керекті сандар: 10–20, 1914, 30, 2, 50


Дескриптор:

Сөйлемге сәйкес санды жазады

Сөйлемге сәйкес санды жазады

Сөйлемге сәйкес санды жазады

Сөйлемге сәйкес санды жазады


4-тапсырма.Тест


1 cұрақ

Беғазы-Дәндібай мәдениетінде бақташылықтан кейін қандай шаруашылыққа көшті?


А.Өрістік

В.Жайылымдық

С.Теселік

Д.Маусымдық

Е.Тебіндік


2 cұрақ

Оңтүстік Сібірдегі Андронов қонысына байланысты атау алған мәдениет түрі.


А.«Оңтүстік мәдениет»

В.«Беғазы-Дәндібай мәдениеті»

С.«Ачинск мәдениеті»

Д.«Сібір мәдениеті»

Е.«Андронов мәдениеті»


3 cұрақ

Академик Ә. Марғұлан ашқан мәдени кешен атауы.


А.Тасмола

В.Атасу-Ертіс

С.Андронов

Д.Беғазы-Дәндібай

Е.Берел


Дескриптор:

1.Шаруашылық түрін белгілейді

2.Қонысқа байланысты мәдениет атауын анықтайды

3.Мәдени кешен атауын белгілейді




5-тапсырма

Дұрыс жауап пен санды сәйкестендіріңіз

Дескриптор:

1.Анықтаманы ұғыммен сәйкестендіреді

2.Анықтаманы ұғыммен сәйкестендіреді

3.Анықтаманы ұғыммен сәйкестендіреді

4.Анықтаманы ұғыммен сәйкестендіреді

Бекіту сұрақтары

1.Неге Андронов мәдениеті деп аталды?

2.Андрон мәдениетін тапқан ғалым.

3.Eскерткіштері туралы не білесің?

4.Жерлеу әдістері қандай?

5.Неге Беғазы – Дәндібай мәдениеті деп аталды?

6.Алғаш зерттеген кім?

7.Андронов мәдениетінің орналасқан жері?

8.Андрондықтардың баспанасына сипаттама беріңдер.

9.Қола дәуірін жоспарлы зерттеу қай жылдан басталады.


Әр білім алушы 5-тапсырма бойынша орындаған жұмыстарын 16 баллдық шәкілмен бағалайды

Топқа бөлінеді




Тұлғаны таниды,жауап береді





Интербелсенді тақтадан бейнежазбаны көреді.

Андронов мәдениетінің ерекшелігі жерлеу салтынан және үй маңындағы бақташылық шаруашылықтан байқалады. Андронов кезеңінде қолға сиыр малын көбірек ұстады. Андроновтар теселі егіншілікпен де айналысқан.

















2-тапсырма

Сөйлемдерді мұқият оқып шығып,қай мәдениет туралы айтылғанын анықтайды

1.Андронов мәдениеті

2.Беғазы Дәндібай мәдениеті

Беғазы-Дәндібай мәдениетінің негізгі белгілеріне жайылымдық шаруашылық, тайпа көсемдеріне арнап салынған ірі обалар, жылқы санының көбеюі, оны мінуге де қолданғаны жатады. Беғазы-Дәндібай мәдениетінде теселі егіншілікпен бірге кетпенді егіншілік те дамыды.




3-тапсырма

Керекті сандарды жазып,орындайды



























4-тапсырма.Тест

1.В.Жайылымдық

2. Е.«Андронов мәдениеті»

3.Д.Беғазы-Дәндібай



Дұрыс жауаптарын жазады



































5-тапсырма

Дұрыс жауап пен санды сәйкестендіреді


AutoShape 2


























16 балл

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ