|
Пән: математика |
Мектеп: № 32 мектеп гимназия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортақ тақырып: Менің өлкемдегі өсімдіктер әлемі |
Мұғалімнің аты: Сәулебек Т.Д. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 21.12.2017ж. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 2 «Қ» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ақиқат және жалған пікір |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
2.4.2.1. Тұжырымдардың ақиқаттығын немесе жалғандығын анықтау, ақиқат немесе жалған тұжырымдар құру 2.4.1.3 - жиындар мен олардың элементтерін диаграммада белгілеу; элементтердің жиынға жиындардың бірігуіне және қиылысуына тиістілігін анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: ақиқат немесе жалған тұжырымдар деген не екенін түсінеді. Жиын элементтерін таңдай алады. Жиын құра алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тұжырымдардың ақиқат немесе жалған екенін анықтайды. Сызбаны толықтырып, есептерді шығарады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: ақиқат немесе жалған тұжырымдар құрастырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
немесе жалған тұжырымдар құрады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар білу, түсіну, талдау барысында тұжырымдардың ақиқаттығын немесе жалғандығын анықтайды. Және ақиқат немесе жалған тұжырымдар құрастыра алады. Жиындарды бөліктерге бөледі және жиындардың қиылысуында тұрған элементтерді анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Ақиқат пікір – истинное мнение - true opinion Жалған пікір – ложное мнение - false opinion |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өлкеміздегі өсімдіктерге қамқор болуға тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану (өсімдіктер). Әдебиеттік оқу (өтірік өлеңдер). |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Суреттер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Топқа бөлу. Смарт-бейджигтер көмегімен топқа бөлінеді. «Бір айналым сөйлесу»
Белсендіру. «Шындық пен өтірік» ойыны. 1-топ: Алыстағы
Марсқа, 2-топ: Көшеде түтін тұр, Мұржасынан үй шығып. Шатырға шықты қасық, Үстелден құлады мысық. 3-топ: Шыбындармен дос болып, Айға ұштық бәріміз. Айдан жүзім жинап –ап, Күнге қондық қайта біз. 4-топ: Еркелесем күлімдейтін Ұрысқаны білінбейтін, Маңдайымнан иіскеп менің Құлыншағым күнім дейтін Ол менің ақ анашым!
/Оқушылар өз ойларын дәлелдейді./ Кері байланыс: «Шапалатайық!» Қ. «Өте жақсы! Жақсы! Орташа!» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
|
ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Мақсат қою (проблемалық жағдаят).
тұжырымдарын құрастырамыз. Үй тапсырмасы сұралады. 57 бет, №5.
Т. №1. Қай сурет үшін төмендегі пікірлер ақиқат не жалған екенін анықта. Кестені толтыр. 1-топ: Еңлікгүл 2-топ: Қызғалдақ 3-топ: Қарағай 4-топ: Сексеуіл 5-сурет – қайыңды сыныппен орындаймыз. Пікірлер:
Дескриптор:
Кері байланыс: «Шапалақтайық!» Қ. «Өте жақсы! Жақсы! Орташа!» |
Дәптер. Суреттер.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы
Соңы
|
Т. №2. Сызбаны толықтырып, есептерді шығар. 1,4 -топ: а) Ботаника бағына 24 бірінші сынып, олардан 18-і артық екінші сынып оқушылары келді. Ботаника бағына барлығы неше оқушы келді? Шешуі: (24+18)+24=66 Жауабы: барлығы 66 оқушы келді.
2-топ: ә) Ботаника бағындағы топсеруен 1 сағат 30 минутқа созылды. Оның 30 минуты жетекшінің әңгімесіне, 25 минуты – гүлзарларды көруге, ал қалған уақыт бақ ішін аралауға кетті. Ботаника бағын аралауға қанша уақыт кетті? Шешуі: (90-30)-25=35 Жауабы: бақ ішін аралауға 35 минут кетті.
3-топ: б) Саябақта 16 адам серуендеп жүрді. Содан соң тағы 9 қыз және 12 ұл келді. Саябақта барлығы неше адам серуендеп жүр? Шешуі: (16+9)+12=37 Жауабы: барлығы 37 адам серуендеп жүр.
Дескриптор:
Кері байланыс: «Шапалақтайық!» Қ. «Өте жақсы! Жақсы! Орташа!»
Ө. «Саяхаттаушы ақпараттар» әдісі. Сыныптың әр бұрышына мұғалім «ақиқат», «жалған» деген сөздерді іліп қояды, оқушылардың қолдарына пікірлер жазылған парақтар беріледі. Берілген пікірлердің ақиқат немесе жалғандығын анықтап, тиісті орнына жабыстырады.
Дескриптор:
Кері байланыс: «Шапалақтайық!» Қ. «Өте жақсы! Жақсы! Орташа!»
Т. №3. Сандар жазылған карточкаларды 3 жиынға бөл. Жиындарға атау бер.
1 3 2 7 5 6 9
14 12 33 35 78 39
100 200 300 400 500
Бірліктер жиыны Ондықтар жиыны Жүздіктер жиыны
Дескриптор:
Кері байланыс: «Шапалақтайық!» Қ. «Өте жақсы! Жақсы! Орташа!» Сергіту сәті. «Теріске шығару» ойыны Отырыңдар. (Тұрады) Қолдарыңды көтеріңдер. (Көтермейді) Отырмаңдар. (Отырады) Еңкейіңдер. (Еңкеймейді) Оң қолдарыңды көтермеңдер. (Көтереді) Сол қолдарыңды көтеріңдер. (Көтермейді) Артқы партаға бұрылыңдар.
Ө. №4. Тиімді тәсілмен есепте. 15+12+35=62 23+17+45=85 (34+25)-14=45 (38+26)-16=48 Дескриптор:
Кері байланыс: «Шапалақтайық!» Қ. «Өте жақсы! Жақсы! Орташа!»
Ө. «Ақиқат/жалған пікірлер құрастырайық!» Мысалы:
Дескриптор:
Кері байланыс: «Шапалақтайық!» Қ. «Өте жақсы! Жақсы! Орташа!»
Өзін-өзі бағалау. Жетістіктер жолағы. 1-шеңбер – білмеймін; 2, 3, 4 шеңберлер – білемін; 5, 6 шеңберлер – түсінемін; 7, 8 шеңберлер – түсінемін және қолдана аламын; 9, 10 шеңберлер – үйрете аламын.
«Мишень» әдісі
С
|
Оқулық №3. Дәптер. Сызбалар.
Ақ парақтар. Стикерлер.
Оқулық №5. Дәптер. А3 қағаз. Маркерлер.
Дәптер.
Дәптер. Түрлі түсті қарандаштар.
Стикерлер. Мишень. Қаламсап.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша мәліметтер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар орындай алады: ақиқат немесе жалған тұжырымдар деген не екенін түсінеді. Жиын элементтерін таңдай алады. Жиын құра алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тұжырымдардың ақиқат немесе жалған екенін анықтайды. Сызбаны толықтырып, есептерді шығарады. Кейбір оқушылар орындай алады: ақиқат немесе жалған тұжырымдар құрастырады. |
Бағалау парағы.
Ынталандыру, белсенділікті арттыру, пәнге деген қызығушылығын ояту. |
Сергіту сәті. Қауіпсіздік ережесін сақтау. Қаламсап және қаламның үшкір тұстарын абайлап қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алды (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысынада сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ақиқат және жалған пікір
|
Пән: математика |
Мектеп: № 32 мектеп гимназия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортақ тақырып: Менің өлкемдегі өсімдіктер әлемі |
Мұғалімнің аты: Сәулебек Т.Д. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 21.12.2017ж. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 2 «Қ» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ақиқат және жалған пікір |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
2.4.2.1. Тұжырымдардың ақиқаттығын немесе жалғандығын анықтау, ақиқат немесе жалған тұжырымдар құру 2.4.1.3 - жиындар мен олардың элементтерін диаграммада белгілеу; элементтердің жиынға жиындардың бірігуіне және қиылысуына тиістілігін анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: ақиқат немесе жалған тұжырымдар деген не екенін түсінеді. Жиын элементтерін таңдай алады. Жиын құра алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тұжырымдардың ақиқат немесе жалған екенін анықтайды. Сызбаны толықтырып, есептерді шығарады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: ақиқат немесе жалған тұжырымдар құрастырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
немесе жалған тұжырымдар құрады.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар білу, түсіну, талдау барысында тұжырымдардың ақиқаттығын немесе жалғандығын анықтайды. Және ақиқат немесе жалған тұжырымдар құрастыра алады. Жиындарды бөліктерге бөледі және жиындардың қиылысуында тұрған элементтерді анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Ақиқат пікір – истинное мнение - true opinion Жалған пікір – ложное мнение - false opinion |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өлкеміздегі өсімдіктерге қамқор болуға тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану (өсімдіктер). Әдебиеттік оқу (өтірік өлеңдер). |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Суреттер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Топқа бөлу. Смарт-бейджигтер көмегімен топқа бөлінеді. «Бір айналым сөйлесу»
Белсендіру. «Шындық пен өтірік» ойыны. 1-топ: Алыстағы
Марсқа, 2-топ: Көшеде түтін тұр, Мұржасынан үй шығып. Шатырға шықты қасық, Үстелден құлады мысық. 3-топ: Шыбындармен дос болып, Айға ұштық бәріміз. Айдан жүзім жинап –ап, Күнге қондық қайта біз. 4-топ: Еркелесем күлімдейтін Ұрысқаны білінбейтін, Маңдайымнан иіскеп менің Құлыншағым күнім дейтін Ол менің ақ анашым!
/Оқушылар өз ойларын дәлелдейді./ Кері байланыс: «Шапалатайық!» Қ. «Өте жақсы! Жақсы! Орташа!» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
|
ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Мақсат қою (проблемалық жағдаят).
тұжырымдарын құрастырамыз. Үй тапсырмасы сұралады. 57 бет, №5.
Т. №1. Қай сурет үшін төмендегі пікірлер ақиқат не жалған екенін анықта. Кестені толтыр. 1-топ: Еңлікгүл 2-топ: Қызғалдақ 3-топ: Қарағай 4-топ: Сексеуіл 5-сурет – қайыңды сыныппен орындаймыз. Пікірлер:
Дескриптор:
Кері байланыс: «Шапалақтайық!» Қ. «Өте жақсы! Жақсы! Орташа!» |
Дәптер. Суреттер.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы
Соңы
|
Т. №2. Сызбаны толықтырып, есептерді шығар. 1,4 -топ: а) Ботаника бағына 24 бірінші сынып, олардан 18-і артық екінші сынып оқушылары келді. Ботаника бағына барлығы неше оқушы келді? Шешуі: (24+18)+24=66 Жауабы: барлығы 66 оқушы келді.
2-топ: ә) Ботаника бағындағы топсеруен 1 сағат 30 минутқа созылды. Оның 30 минуты жетекшінің әңгімесіне, 25 минуты – гүлзарларды көруге, ал қалған уақыт бақ ішін аралауға кетті. Ботаника бағын аралауға қанша уақыт кетті? Шешуі: (90-30)-25=35 Жауабы: бақ ішін аралауға 35 минут кетті.
3-топ: б) Саябақта 16 адам серуендеп жүрді. Содан соң тағы 9 қыз және 12 ұл келді. Саябақта барлығы неше адам серуендеп жүр? Шешуі: (16+9)+12=37 Жауабы: барлығы 37 адам серуендеп жүр.
Дескриптор:
Кері байланыс: «Шапалақтайық!» Қ. «Өте жақсы! Жақсы! Орташа!»
Ө. «Саяхаттаушы ақпараттар» әдісі. Сыныптың әр бұрышына мұғалім «ақиқат», «жалған» деген сөздерді іліп қояды, оқушылардың қолдарына пікірлер жазылған парақтар беріледі. Берілген пікірлердің ақиқат немесе жалғандығын анықтап, тиісті орнына жабыстырады.
Дескриптор:
Кері байланыс: «Шапалақтайық!» Қ. «Өте жақсы! Жақсы! Орташа!»
Т. №3. Сандар жазылған карточкаларды 3 жиынға бөл. Жиындарға атау бер.
1 3 2 7 5 6 9
14 12 33 35 78 39
100 200 300 400 500
Бірліктер жиыны Ондықтар жиыны Жүздіктер жиыны
Дескриптор:
Кері байланыс: «Шапалақтайық!» Қ. «Өте жақсы! Жақсы! Орташа!» Сергіту сәті. «Теріске шығару» ойыны Отырыңдар. (Тұрады) Қолдарыңды көтеріңдер. (Көтермейді) Отырмаңдар. (Отырады) Еңкейіңдер. (Еңкеймейді) Оң қолдарыңды көтермеңдер. (Көтереді) Сол қолдарыңды көтеріңдер. (Көтермейді) Артқы партаға бұрылыңдар.
Ө. №4. Тиімді тәсілмен есепте. 15+12+35=62 23+17+45=85 (34+25)-14=45 (38+26)-16=48 Дескриптор:
Кері байланыс: «Шапалақтайық!» Қ. «Өте жақсы! Жақсы! Орташа!»
Ө. «Ақиқат/жалған пікірлер құрастырайық!» Мысалы:
Дескриптор:
Кері байланыс: «Шапалақтайық!» Қ. «Өте жақсы! Жақсы! Орташа!»
Өзін-өзі бағалау. Жетістіктер жолағы. 1-шеңбер – білмеймін; 2, 3, 4 шеңберлер – білемін; 5, 6 шеңберлер – түсінемін; 7, 8 шеңберлер – түсінемін және қолдана аламын; 9, 10 шеңберлер – үйрете аламын.
«Мишень» әдісі
С
|
Оқулық №3. Дәптер. Сызбалар.
Ақ парақтар. Стикерлер.
Оқулық №5. Дәптер. А3 қағаз. Маркерлер.
Дәптер.
Дәптер. Түрлі түсті қарандаштар.
Стикерлер. Мишень. Қаламсап.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша мәліметтер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар орындай алады: ақиқат немесе жалған тұжырымдар деген не екенін түсінеді. Жиын элементтерін таңдай алады. Жиын құра алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тұжырымдардың ақиқат немесе жалған екенін анықтайды. Сызбаны толықтырып, есептерді шығарады. Кейбір оқушылар орындай алады: ақиқат немесе жалған тұжырымдар құрастырады. |
Бағалау парағы.
Ынталандыру, белсенділікті арттыру, пәнге деген қызығушылығын ояту. |
Сергіту сәті. Қауіпсіздік ережесін сақтау. Қаламсап және қаламның үшкір тұстарын абайлап қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алды (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысынада сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





