АҚПАРАТТЫ СЫҒУ.
АРХИВАТОР ПРОГРАММАСЫ
Сабақтың мақсаты:
білімділік:
•
оқушылардың ақпаратты сығу, архив, архивтік
файлдар түсінігі туріиіы Оілімдерін қалыптастыру;
-
архиватор программасының
түрлері және олар- дың негізгі қызметтері туралы түсініктерін
қалып- тастыру;
-
архиватор
программаларымен жүмыс істеу ереже- лері туралы білімдерін
қалыптастыру;
-
файлдарды архивтеу мен
архивтен шығаруды орындай білуге үйрету.
дамытушылық:
-
ақпаратты сығу, архиватор
программасымен жү- мыс жасау төсілдерін салыстыра білуді, жаңа
түсініктерді қалыптастыру мен оның мөн-мағына- сын анықтай
алуды;
-
оқушылардың ойлау
қабілеттерін дамыту мен оны қалыптастыру;
-
оқушылардың танымдық
қабілетін дамыту;
-
АКТ ортасында оқушылардың
практикалық жүмыс жасауына жағдай туғызу.
тәрбиелік:
-
оқушылардың танымдық
қызығушылығын, ком- муникативтік дағдысын қалыптастыруға төр-
биелеу;
-
түлғаның
рухани-өдептілік, адамгершілік қасиет-
терін: елгезектікке, еңбексүйгіштікке, үқыпты-
лыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу;
Программалық-дидактикалық жабдықталуы: дербес компьютерлер,
мультимедиалық проектор, материалды көрсету үшін
презентациялар.
Сабақтың барысы
-
Үйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сөлемдесу; сабақтың тақырыбын, мақсатын және
міндеттерін айту; жаттығу жасату.
-
Сабақтың өзектілігі
(білу).
Мүғалімнің сүрақтары: шығармашылық деңгейдегі
үй тапсырмасын тексеру.
1.
«Ақпаратты қорғау» туралы эссе.
-
Мөліметтерді сығу арқылы
ақпаратты қорғауға бола ма?
-
«Ақпаратты сығу» деген
не?
-
Көлемі үлкен ақпаратты қалай сақтауға болады? Ақпарат көптеген
адамдардың игілігіне айналу үшін
оны бір ғана адамның
жадында сақтауға болмайды.
Ерте заманда адамдар өз білімдерін црпацтан цр- паща
қалай
жеткізген?
(Жартасқа салынған сурет, өн түрінде ауызша таратқан, аңыздар мен
әңгімелер).
Тасқа
ойылып салынған сурет - көбірек еңбектенуді қажет ететін үдеріс, ал
адамның жады, есте сақтау қабілеті көлемді ақпараттарды сақтауға
айтарлықтай бейім емес. Уақыт өте келе, ақпараттарды сақтаудың
қолжетімді төсілдері пайда бола бастады, мысалы: арқанды байлау,
таяққа белгі жасау, қайыңға жазу, папируста, қағаздағы жазбалар.
Содан кейін типографиялық станоктар ойлап шығарылып, баспадан
кітаптар шығарыла бастады.
Қандай заманауи ацпарат тасушыларын
білесіц?
(Қағаз, фото жөне кинопленка, магнитофон кассеталары (үнтаспалары),
қатты жөне иілгіш магниттік дискілер, лазерлік дискілер).
Компьютермен жүмыс жасауда түрлі себептерге бай- ланысты дискідегі
ақпараттардың бүлінуі немесе олардың жоғалуы мүмкін.
Сондықтан бүл жағдайда ақпаратты қорғау програм- масы болғаны
дұрыс.
-
Жаңа түсініктер мен
іс-әрекет тәсілдерін қалып- тастыру
(түсіну).
Мүғалімнің сүрақтары:
-
Мәліметтерді не үшін сығу
керек?
-
Архивтік файл дегеніміз
не?
-
Архивтеу мен архивтен
шығару дегеніміз не? Оқулықтағы §1.5-пен жүмыс.
\УіпКаг архиваторы программасының көмегімен
ар-
хивтеу мен архивтен шығару
технологиясын талдау. Көп- томдық архив және буманы өздігінен шешу
архивінің қүрылуына назар аудару.
-
Білімі мен дағдыны
қалыптастыру (қолдану). Практикалық тапсырма: мүғаліммен бірге
файлдар-
ды архивтеу мен архивтен
шығаруды орында.
Ү. Жаңа білімді
қорытындылау және іс-өрекетте тә-
сілдерін қолдану кезеңі
(талдау).
Компьютермен жұмыс
Оқулық бойынша
практикалық жұмыс
«\ҮіпКаг ар- хиваторының көмегімен архивтен шығару және оны
құ-
РУ»
-
Сабақты қорытындылау кезеңі
(синтез).
Сабақта алған жаңа ақпараттар элементтерін бекіту арқылы сабақты
қорытындылау.
Сцрацтар:
-
Архивтеу деген не?
-
Архиваторды не үшін
пайдаланады?
-
Қандай программа
архиватор деп аталады?
-
Қандай
архив өздігінен ашылатын
архив деп ата- лады?
-
Архивтік мәліметтің негізгі мақсатын
қалыптастыр.
-
ДК-де мәліметті архивтеу үшін қандай программа
қолд аны л ад ы ?
-
Олардың мүмкіндіктерін атап
көрсет.
-
Бақылау және өзін-өзі бақылау кезеңі
(бағалау).
«Архивтеу мәліметтерінің терминологиясы»
жұмы-
сын төмендегідей өзін-өзі тексеру жүмысы
ретінде жүр- гізуге болады.
-
Файлдарды немесе дискіде
олардың алатын орындарын азайту мақсатындагы файлдар тобын жинақтау
(сығу) үдерісі қалай аталады?
-
Мөліметтерді жинақтау
жөне сыгуды орындауда, сонымен бірге жұмыс істеу жагдайына
келтірудегі қызметтік программа қалай аталады?
-
Сығылған файлдарды орнына
келтіру үдерісі қалай аталады?
-
Көлемі жинақталған
файлдың өлшеміне қатысты архиватор-программаның негізгі қасиеті
қандай?
-
*.ехе кеңеюі бар архивтік
файл қалай аталады?
Сыныптың және жеке оқушылардың жүмысына сапа-
лы баға беру.
Сабақ барысында берілген оқу материалдарының күн- делікті өмірде
қолдануға жөне кез келген іс-өрекетте қажет екендігін,
сөйкестілігін, маңыздылығын оқушы өздігінен бағалай алатындай
деңгейге жетуі керек.
-
Үй тапсырмасын беру
кезеңі.
Үй
тапсырмасы: оқулықтан
§1.5-ті оқу, жцмыс
дәптерінен тапсырманы
орындау.
-
Рефлексия кезеңі.
Бүгінгі өтілген сабақтағы ақпаратты практикада қа- лай
қолданасың?