Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: І-тарау .АҚПАРАТ ЖӘНЕ АҚПАРАТТЫҚ ҮДЕРІСТЕРМектеп: «Егінсу орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесіКүні: «____» ______ 2017ж Мұғалімнің аты-жөні: Талибаева Б.П.Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | №3. Ақпараттың қасиеттері |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушы: Шығу облысына қарай ақпарат түрлерін түсінеді.Басым бөлігі: Беру және қабылдау әдістеріне қарай ақпарат түрлерін түсінеді.Кейбір оқушылар : Аналогтік және үзілісті ақпарат түрлерін айырып тани |
Бағалау критерийі | 1.Аналогтік және үзілісті ақпарат түрлерін салыстыра алады. 2.Берілген кесте арқылы ақпаратты кодтап, сөздерді басқа тілге түрлендіред. 3.Әлемнің ақпараттық бейнесін түйіндейді. Ақпарат қасиетін сипаттайды. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар ақпараттың ережелерін және сөздердің мәнін ашып бере алады.Негізгі сөздер мен тіркестер |
| Пәнге қатысты лексика мен терминология:Compitor-есептеуіш машинаПринтер-баспа |
Құндылықтарға баулу | Тәжірибелік жұмыста шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауды, кіріктірілген оқу бағдарламасынан құндылықтарды және қарым – қатынас жасауды дамыту. |
Пәнаралық байланыс | математика , ағылшын тілі , орыс тілі. |
Алдыңғы білім | Әлемнің ақпараттық көрінісі ? |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы
5 мин | 1. Ұйымдастыру а) оқушылармен сәлемдесу;ә) сыныпқа жағымды ахуал туғызу;б) «Сөзімді аяқта» әдісі арқлы, оқушыларға «ақпарат» сөзін береді, оқушылар сол сөзге ой қосу арқылы оқиға құрастырадыОқушыларды смайликтер арқылы 3 топқа бөліп отырғызамын. Бағалау парақшаларын таратамын.«Жаңгақ» әдісі арқылы үй тапсырмасы жеке сұраймын. Ақпарат деген не? Ақпараттың қандай түрлері бар?Ақпараттың өлшем бірлігі қандай? Бит деген не?Адам ақпараттың қандай түрлерін қабылдай алады? |
Стикер қағаз Қағаз сұрақ парақшалары
|
Сабақтың ортасы
30мин
| Беру және қабылдау әдістеріне қарай ақпарат былай бөлінеді2. Жаңа тақырыпқа кіріспе«Ой қозғау» әдісіЖаңа сабаққа өту. «Тармақталу» әдісі бойынша жаңа сабақ бастаймын. Шығу обылысына қарай ақпарат мынадай болады4.Тапсырма таратылады.1. Кестені толтыра отырып, сабақтың мазмұны бойынша қорытынды жасайды.Деңгейлік тапсырмалар:І деңгей тапсырмаларыАқпарат дегеніміз не?Шығу облысына қарай ақпарат түрлеріБеру және қабылдау әдістеріне қарай ақпарат түрлеріАналогтік және үзілісті ақпарат түрлеріАқпараттың сыртқы қасиеттерін ата.Ақпараттың ішкі қасиеттерін ата.ІІ деңгей тапсырмаларыТөмендегі сөздерді пайдаланып, кестені толықтырыңыз:адекваттық қасиеті, толықтық қасиеті, қатынау мүмкіндігі қасиеті, эргономдық қасиеті, өзектілік (дәл уақыттылық) қасиеті, объектілік және субъектілік қасиеті, ақиқаттық қасиеті
Қалыптастырушы бағалау «Ой қозғау» әдісі арқылы тесттер жинағын беремінДискрепторШығу облысына қарай ақпарат түрлерін түсінеді.Беру және қабылдау әдістеріне қарай ақпарат түрлерін түсінеді.Аналогтік және үзілісті ақпарат түрлерін айырып тани | КомпьютерОқулық,жұмыс дәптерлеріОқу құралдары
Интерактивті тақта КомпьютерОқулық,Жұмыс дәптерлері
|
Сабақтың соңы5мин | Сабақ соңында оқушылар «Табыс сатысы» әдісін пайдаланып, кері байланыс жасады.Мен түсіндім;Мен жақсы түсінбедім;Мен мүлдем түсінбедім;Үй тапсырмасы Сабақ соныңда оқушылар рефлексия жүргізеді: | Информатика оқулығы |
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік текникасын сақтау. «Эмоция аралдары» |
Оқушыларға жеке қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып,Қабілеті жоғары оқушылар:Топта ұйымдастыру жұмыстарын алады;Сабақ бойындағы «Түрткі сұрақтар» оқушылардың ойын қозғауға, дамытуға арналады. | Ынталандыру, қолдау көрсету.Оқушылар өзара бағалайды.Топ басшы бағалайды. «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушыларды бағалаймын. | Сергіту сәттері. Компьютер сыныбында техника қауіпсіздігін сақтау. |
Сабақ бойынша рефлексияСабақ мақсаттары немесе оқумақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
Жалпы бағалауҚандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1: 2:Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:2:Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?1:2: |