Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
А.Құнанбаев «Отыз екінші қарасөзі»
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: «Қалың елім, қазағым» Мұғалімнің аты-жөні: Хайроллинова Балкүміс Дәулетбайқызы Колледж: Жезқазған технология және сервис колледжі Группа: 1 курс, ЖМБ Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
А.Құнанбаев «Отыз екінші қарасөзі» |
||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары |
1) Әдеби шығарманың жанрлық табиғатына талдау жасау, ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру. 2) Әдеби шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу, қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау. 3) Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтау, көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығын бағалау. |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Әдеби шығарманың жанрлық табиғатына талдау жасау, ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру. Көптеген оқушылар: Әдеби шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу, қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау. Кейбір оқушылар: Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтау, көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығын бағалау. |
||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану, талдау. |
||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Әдеби шығармаға жанрлық талдау жасайды Қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтайды, оларға сипаттама беріп,қарасөздерінен өзіндік түйін жасайды; |
||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: қара сөздің мағынасын түсінеді, сұраққа жауап береді. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: хұзур хасил, бахас, хақ, хүсідшілік, хирслану, т.б.. Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Абай отыз екінші қарасөзінде білім-ғылымды үйренуге қандай талаптар қояды? 2. Бұл талаптарды қою себебін қалай түсіндіресіздер? 3. Қазақтан шыққан қандай ғұлама ғалымдарды білесіздер? |
||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Адамның жан дүниесінің сұлулығына, тіл сұлулығына баулу; Бір-бірін, ұжымды, топты құрметтеуге баулу; |
||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті пәні «Қазақ тілі», «Тарих», «Орыс әдебиеті», «География», «Биология» пәндерімен байланыстыра отырып оқыту, тарихқа, өнерге, әдебиетке қызығушылық танытуға, мәдени-эстетикалық деңгейін көтеруге ықпал жасайды. Пән аралық байланыс арқылы білім алушы өзінің ішкі рухани құндылығын және сыртқы дүниемен коммуникативтік, зияткерлік қарым-қатынас жасау дағдысын қалыптастыруды көздейді. Пәнаралық байланыстарды ұйымдастыру білім алушылардың шығармашылық қабілеттерінің оянуына да септігін тигізеді. |
||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Он жетінші қара сөз |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин
10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Жағымды қарым-қатынас орнату мақсатында Психологиялық ахуал ұйымдастыру. (3 мин)
Топқа бөлу.Суреттер арқылы үш топқа топтасады.
Ітоп. Біліи-ғылым ІІтоп. Құрмет ІІІтоп. Мінез
Саралау тәсілі: «Диалог арқылы саралау» әдісі бойынша бүгінгі сабақты болжау. Ол үшін бағыттаушы сұрақтар қойылады
1. Абай отыз екінші қарасөзінде білім-ғылымды үйренуге қандай талаптар қояды? 2. Бұл талаптарды қою себебін қалай түсіндіресіздер? 3. Қазақтан шыққан қандай ғұлама ғалымдарды білесіздер Дескриптор.
ҚБ Жарайсыңдар! 1-тапсырма Аудиожазбадан отыз екінші қарасөзінің мазмұны көрсетіледі
Дескриптор: 1.Қарасөздің тәрбиелік мәнін табады. 2.Дүниенің кілті туралы біледі. 3.Қарасөздің мазмұнын айтады.
Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. Дағды.Жазылым. 2-тапсырма 1.Ғылыммен айналысу туралы сендердің көзқарастарың қандай? 2.Қарасөздің мазмұны негізінде төмендегі кестені толтырып жазыңдар.
|
Қазақ әдебиеті. Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану-математика бағытындағы 10-сыныбына арналған оқулық Г.Орда, С.Дәрібаев,А. Сатылова.- Алматы: Мектеп, 2019-120б. |
|||||||||||||||||||||||||
Cабақтың ортасы– 20 мин. |
Топтық жұмыс. «Постер» әдісі 3-тапсырма «Қазақстандағы» «білім-ғылым-инновация» үштігі» мәселесін әлемдік тұрғыда талқылап, диаграмма құрастырыңдар
ҚБ Мұғалім мадақтауы «Тамаша!» |
Қазақ әдебиеті. Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану-математика бағытындағы 10-сыныбына арналған оқулық Г.Орда, С.Дәрібаев,А. Сатылова.- Алматы: Мектеп, 2019-120б. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы– 5 мин. |
Бекіту
Кері байланыс «БББ» (2 мин) Білдім Білемін Білгім келеді Үй тапсырмасы: «Абай әлемі жеті түнде адастырмас Темірқазық іспетті»деген тақырыпқа шығарма жазу |
|
|||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||
Саралау: Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау: Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау, құндылықтарды сіңіру |
|||||||||||||||||||||||||
Білім алушылардың мақсатқа жетуі үшін саралауда тапсырманы орындауды қолдау жолдары таңдалды. Көмек қажет ететін оқушыларға тапсырма орындау барысында жетекші сұрақтар қойылып, біршама уақыт беріліп, тапсырманы аяқтауына мүмкіндік берілді. Барлық оқушылар әдеби шығарманың оқиғалар желісін рет-ретімен орналастыра алады. Оқушылардың көпшілігі Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап, кейіпкерге хат жаза алады. Кейбір оқушылар. Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттай алады.. |
Бағалау критерийлері: Әдеби шығармаға жанрлық талдау жасайды Қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтайды, оларға сипаттама беріп,қарасөздерінен өзіндік түйін жасайды; |
Оқушылардың сабақтағы физиологиялық, психологиялық дамуларын сақтау мақсатында сабақта Топтық, жұптық, жеке жұмыс формалары оқушылардың өзара ой бөлісу мен оқудағы қиындықтарын еңсеруге көмект |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланаңыз. Төменде өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз |
||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||
|