Материалдар / Ақын өсиеті 11 сынып қазақ тілі мен әдебиеті

Ақын өсиеті 11 сынып қазақ тілі мен әдебиеті

Материал туралы қысқаша түсінік
қазақ тілде емес мектептерде жас мамандарға қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдеріне пайдалануға болады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Ақпан 2023
425
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Әлемдегі ерлер мен әйелдердің қықықтары мен теңдігі М.Әуезов «Абай жолы»

Ақын өсиеті


Педагогтың Т.А.Ә.

Батыргалиева К.Е.


Күні:

08.02.2023


СЫНЫП: 6

Қатысқандар :

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы:

Ақын өсиеті


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары :



Сабақтың мақсаттары

11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну 11.5.1.6 мәтін құрауда үстеудің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай орынды қолдану


Сабақтың жоспарланған кезеңдері:

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарлаған кезеңдері

Педагогтың іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Кіріспе.

Өлеңдерді үйлестіріп, не туралы айтылған


Өсек, өтірік, мақтаншақ,

Еріншек, бекер мал шашпақ.

Бес дұшпаның білсеңіз.

Талап, еңбек, терең ой,

Қанағат, рақым ойлап қой - 

Бес асыл іс көнсеңіз.


Сенбе жұртқа тұрса да қанша мақтап,

Әуре етеді ішіне қулық сақтап.

Өзіңе сен, өзіңді алып шығар,

Еңбегің мен ақылың екі жақтап.


Арттағы сөзің мен ісің қалса,

Өлсең де өлмегенмен боласың тең.


Ақылмен ойлап білген сөз,

Бойға жұқпас сырғанар.

Ынталы жүрек сезген сөз,

Бар тамырды қуалар.


Сұлу аттың көркі - жал,

Адамзаттың көркі - мал.

Өмір сүрген кісіге,

Дәулет - қызық, бала - бал.




Ақыл, қайрат, жүректі бірдей ұста,

Сонда толық боласың елден бөлек.

Бір сөзбен Ақынның өсиеті


Кімнің шығармалары?


  • Ұлы деген ұғымда шек жоқ. Әсіресе, Абай жөнінде. Неге десеңіз, Абай – қазақ әдебиеті ғана емес, бүкіл қазақ халқының тарихындағы үздік құбылыс.

  • М. Қаратаев



Оқып сұраққа жауап береді


































































карточкалар


Сабақтың ортасы


Жаңа тақырыпқа кіріспе


  • Бүгінгі сабақта
    Роман-эпопеядағы басты кейіпкер Абайдың адами қасиеттеріне тоқтала келе, Абай тұлғасын ашу;
    Мәтінді құрылымына қарай талдау;
    Өлең мазмұны бойынша тақырыбы мен негізгі идеясын анықтау;
    Үстеудің мағыналық түрлерін қайталау


Жаңа сөздер

  • Мәлім-белгілі
    Мақрұм қалу-бұл жерде: білім-ғылымды уақытында алмау
    Ойпық жеу- өкіну
    Тіл қату- айту
    Жаңа төл өсіру- жаңа ұрпақ қалыптастыру


  • Кіріспе

Кіріспе, яғни шығарманың  басы, ойдың бір жүйеде басталуы.
Негізгі бөлім
Негізгі бөлім  сол шығарманың нағыз қызған кезі, ойдың  бір жүйеге зерттеліп немесе баяндалатын кезі.
Қорытынды
Қорытынды, бұл түйін, сол шығарманың соңы, аяқталуы.


Мәтінді оқиық


Бір сұрақтан құрастыру



  • Абай неге өкінеді?


  • Абай кімге үміт артады?


  • «Ғылымнан мақрұм қалдық» дегенді қалай түсінесіз?


  • Ақын жас кезінде ғылым, білім іздемегеніне өкініп тұр.


  • Осы отырған балалардан жаңа төл өсірем, менің ендігі жұба-нышым, үміт етер қанатым да солар болмас па еді?


  • Білім-ғылымды уақытында алмадық дегенді білдіреді.


  • Үстеулер-қимылдың, іс-әрекеттің әртүрлі белгісін, жүзеге асу амалдарын, мекенін , себебін, мезгілін, жай-күйін білдіретін сөздер тобы.

Үстеу сөздердің мағыналық топтары

  • Тапсырма. Мағынасына қарай қажет үстеулерді қойып, сөйлемдерді толықтырыңыздар.
    1. Бала көп ішінен, алдымен өзінің шешесін көріп, (ілгері/ артқа қарай) жүре беріп еді.

  • 2. Абай әкесіне қарай (ақырын/тез) бұрылды. Байтас пен Жұмабай да аттарынан түсіп, (жаяу/жылдам) Құнанбайға қарай келді.

  • 3.Олар - Құнанбайдың (бүгін/биыл) ерекше күткен, (қасақана/әдейі) тосып отырған адамдары.

  • 4. Үшеуі бірдей (жамырай/ салмақты үнмен)сәлем берді.

  • 5. Абай тіпті (жас балаша/ ересек адамдарша) сөйлеп қапты.













Жаңа сөздермен танысады.





Жаттау -сәйкестендірді








.



















Жауап



















Ережені қайталау































































Жаңа сөздер


















Оқулық

Сабақтың соңы – 3 мин.

Нені білдік? Түсіндік?

Үй тапсырмасы

3 тапсырма 130 бет

Сабақ қорытындысы











Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ