Материалдар / Әр жыл мезгілінде қандай өзгерістер болады?

Әр жыл мезгілінде қандай өзгерістер болады?

Материал туралы қысқаша түсінік
Балабақша қызметкерлеріне керек дүние
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Қараша 2020
321
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Зайсан ауданы

КММ Кеңсай орта мектебі

Даярлық сынып тәрбиешісі

Қалиева Риза Касайновна


Сабақ тақырыбы:


Әр жыл мезгілінде қандай өзгерістер болады?

Мектеп: КММ «Кеңсай орта мектеп»

Күні :

Мұғалім:

СЫНЫП: Даярлық сыныбы

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаты:

Балаларыа табиғаттағы құбылыстар жөнінде жалпылама және нақты түсініктерді қалыптастыру. Жылдың төрт мезгілін айыра білу дағдыларын бекіту.

Ресурстар:

Табиғат бейнеленген сурет, жыл мезгілдері мен ерекшеліктеріне арналған үлестірмелі суреттер, бояулар, ақ қағаз қайшы, желім, түрлі - түсті қағаз.
әдіс – тәсілдер: әңгімелесу, түсіндіру, жұмбақ жасыру, салыстыру, пәнаралық байланыс.

Сөздік  жұмыс:


жыл мезгілі – время года, жаз – лето, күз – осень, қыс – зима, көктем – весна.



Жоспарланған кезең

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы















































































































1 – тапсырма



Ойлау дағдысының деңгейі

Критерий


Дескриптор




ҚБ



2 – тапсырма


















Ойлау дағдысының деңгейі

Дескриптор


ҚБ



Сергіту сәті


3– тапсырма






Ойлау дағдысының деңгейі


Дескриптор




ҚБ



4 – тапсырма

  • Сәлеметсіңдер ме?

  • Көңіл күйлерің қалай?

Психологиялық ахуал: Жылулық шеңбері

Шуақ шаша алтын таңда,
Мөлдір таза ауада.
Табиғаттың бәрі оянады.
Қайырлы таң балалар!
Сәлем бердім саған елім!
Тал бесігім туған жерім.
Сәлем бердім бәріңізге!


Өткенді қайталау: «Кіржайғыш»

  • Балалар, тақтаға назар аударыңдаршы. Нені байқап тұрсыңдар?

  • Кіржайғышта нелер ілініп тұр?

  • Жарайсыңдар, олай болса осы кіржайғышта ілініп тұрған киімдеріміз кеуіпті екен. Оларды жинап алу үшін бірінші берілген сұрақтарға жауап беруіміз қажет.

  • ?

  • ?

  • ?

  • Жарайсыңдар! Сұрақтардың барлығына жауап беріп, өткен сабақты қайталап алдық. Киімдерімізді де жинадық.

Жаңа сабаққа кіріспе:

  • Балалар, тақтаға назар аударыңдаршы. Нені байқап тұрсыңдар? Бұл кейіпкерлерді танисыңдар ма?

  • Дұрыс айтасыңдар, жарайсыңдар! Маша, Анна, Олаф және Аюдың сендерге тапсырмалары бар екен. Бұл кейіпкерлердің жұмбақтарын шешіп, бүгінгі сабақта қандай тақырыппен танысатынымызды анықтап алайық.

Аюдын жұмбағы:

Бұлтты айдай желдеткен,
Нөсерлеткен, селдеткен,
Шалшық кешіп ойнайтын,
Қай мезгіл деп ойлайсың? (Көктем)
(Машаның суретіні артынан көктем мезгілінің суреті шығады)

-Көктем мезгілінің айларын кім атап береді?
- Көктемде табиғатта қандай ерекшеліктер болады?
- Көктемде қандай мерекелер бар?

Машаның жұмбағы:
Қойының толы жеміске,
Көк майсалы егісте,
Көбелек қуып ойнайтын,
Қай мезгіл деп ойлайсың? (Жаз)
- Қараңдаршы балалар, суретте не көріп отырсыңдар?
- Жазда табиғатта қандай өзгерістер болады?
- Жаз айларын кім біледі?
Олафтың жұмбағы:
Жиып - теріп болатын,
Қамбаға астық толатын,
Қызыл қырман ойнайтын,
Қай мезгіл деп ойлайсың?(Күз)
- Күзде табиғатта қандай ерекшеліктер болады?

Аннаның жұмбағы:

Аяз қысып, өрнек сызып,

Терезені торлайды.

Қарға омбығып, бет домбығып,

Сырғанап жастар ойнайды.

Суда мұз бар, жерде қар бар,

Боран борап соғады.

Бұл қай кезде болады?


Мақсат қою

  • Балалар, қандай жұмыс атқардық?

(кейіпкерлердің жұмбақтарын шештік)

  • Қандай суреттер шықты?

(жыл мезгілдерінің)

  • Демек бүгінгі біздің тақырыбымыз қандай екен?

(жыл мезгілдері туралы)

Топтық тапсырма:

1-топ: «Қар»

2-топ: «Жаңбыр»

3-топ: «Жел»

-Балалар, сендерге қазір қима қағаздағы суреттерді таратып беремін. Сол суреттерді топпен құрастырыңдар. Тапсырманы орындап болған топ «Үш шапалақ» арқылы белгі көрсетеді.

-Қандай суреттер шықты? Сонда су қандай түрлерде кездеседі екен? (қатты, сұйық, бу)


Білу


Сурет құрастырады.

- Суретке қарай отырып, топпен суретті құрастырады.





«Шыбын соққыш» әдісі

-Балалар, тақтаға назар аударыңдаршы. Нелерді байқап тұрсыңдар? Қандай суреттер екен? (мезгілдерге байланысты суреттер)

- Қазір әр топтан бір баладан шығып өз топтарына берілген мезгіл бойынша суреттерді шыбын соққыш арқылы қағып өз себеттеріне жинайды.

1-топ: Қыс (қар, боран, мұз)

2-топ: Жаз (гүл, жаңбыр, жасыл ағаш, су жағасы)

3-топ: Күз (сарғайған жапырақ, балшық жер, піскен жемістер)



Түсіну

  • оқушылар суреттерді жинайды







«Бала, бала балапан»



Топпен жұмыс: «Не артық?»

-Жапырақ, шана, бәйшешек. (Көктем)

-Кемпірқосақ, ыстық, қар, гүлдер. (Жаз)

-Жапырақтардың түсуі, жаңбыр, суық, мұз. (Күз)


Түсіну


-оқушылар берілген суреттердегі артығын табады;

-топпен жұмыс жасайды:






«Сиқырлы микрафон»

  • Балалар, мына заттың не екенін білесіңдер ме? Бұл микрафон.

  • Балалар, мезгілдерге байланысты тақпақтар білесіңдер ма?

  • Мына сиқырлы микрафон арқылы бізге кім тақпақ айтып бергісі келеді?

  • Жарайсыңдар!





















Сабақтың соңы

- Бүгінгі біздің сабақтың тақырыбы қандай болды?

-Сабақта қандай іс – әрекеттер жасадық?

-Тапсырмаларды орындауда қандай қиындықтар болды?

Оқушыларды бағалау:









Кері байланыс


Күн – сабақты түсіндім

Қар-сұрағым бар

Жаңбыр-сабақты түсінбедім






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ