САБАҚ: «Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы ББЖБ | Мектеп: 11 орта |
Күні: 16.10.2018 | Мұғалімнің есімі: П.Омар |
СЫНЫП: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | 5.Т/Ж4. Шығарма үзінділерімен жұмыс. Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту. 5Т/Ж2. Әдеби шығарманың тұжырымдамасы. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау.
|
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
| Аңызды оқып, мазмұнын түсіне алады. |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| Аңыздың тақырыбы мен идеясын анықтайды.
|
| Кейбір оқушылар: |
| Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырады, бағалай біледі.
|
Бағалау критерийлері: | -Мәтіннің негізгі идеясын түсіну- шығармадан алған әсерін талдай алу- сұраққа еркін жауап беруі- дәлел келтіре алуы- вңфзғв сыни баға беруі |
Тілдік мақсат | Оқушылар:Аңыздың мазмұнын талқылай алады. |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: |
| Желмая, ат төбеліндей, шідер, өңгеру,бөктеру.
|
| Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:Жерұйық дегеніміз не мағына береді?1. Асан қайғы қандай адам болған?2. Жерұйықты іздеп таба алды ма? |
| Талқылауға арналған тармақтар: |
| Отбасы дегеніміз не? Ата деген кім? Ана деген кім? |
| Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Асан қайғы Жерұйықты не себепті іздеген деп ойлайсыз?
|
| ишара:бас изеу |
| Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|
|
|
|
Құндылықтарды дарыту | «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» атты тармағындағы идеялар Асан қайғы «Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызын рқыту барысында ішінара оқырмандарға жеткізіледі. |
Пәнаралық байланыс | география, тарих |
АКТ қолдану дағдылары | аудио |
Алдыңғы оқу | Асан қайғы Сәбитұлы жайлы деректер жинау.
|
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы8 мин | Ұйымдастыру кезеңі:1. Сәлемдесу2. «Бәрі өз қолында» атты көңіл күй ахуалын тудыратын шеңбер шаттығын өткізу3. Оқушыларды топқа берілген жер атаулары бойынша суреттерді алу арқылы топтастыру4. Сабақтың мақсаты мен критерийлерімен таныстыруҮй тапсырмасын «Кім жылдам?» ойыны арқылы пысықтаймын. Сұрақтарға жауап береді.
| «Бәрі өз қолында»
Жазулар:МаңғыстауЖетісуБаянауыл
«Кім жылдам?» |
Ортасы
12 мин
| Қызығушылығын ояту:Туған жер туралы өлең шумақтарыТуған жер - ай, күнім де сен, дінім де сен,Тағдыр сендей сүйесе, сүрінбес ем.Керегі жоқ басқа атақ,Басқа абырой,Жетіп жатыр тек өзің ұлым десең!Қадір Мырза Әли Топтық жұмыс.1-тапсырма. «Джигсо» стратегиясы бойынша аңыз мазмұнымен танысып, тақырыбы мен идеясын анықтаңыздар.Дескриптор:Аңызды оқиды және тақырыбы мен идеясын табады, топ болып талқылайды.
«Кейіпкерге хат» әдісі арқылы.Аңыз кейіпкеріне хат жазады.Аңыз кейіпкеріне арнап өлең жолдарын жазады.«Мен Асан қайғы болсам» тақырыбында эссе жазды.Дескриптор:Берілген сұрақтарға толық түрде әр оқушы деңгейлік тапсырмаға байланысты жауап береді. |
«Джигсо» әдісі
«Кейіпкерге хат» әдісі
|
Аяқталуы8 мин
ББЖБ 20 минут | Кері байланыс
Сабақтың соңында «Бутерброд» әдісі арқылы сабақта кері байланыс жасаймын.Оқушыларды критерий, дескрипторларды дұрыс меңгеруіне байланысты , қалыптастырушы баға мен топтық бағалау арқылы қорытынды бағаны қоямын.
Үйге тапсырма: «Әркімнің туған жері-Жерұйық». Өз көзқарастарыңды дәлелдеп, эссе жазу.
| «Бутерброд» әдісістикерлер.
|
Қосымша ақпарат |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланысҚауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелеріАКТ-мен байланысҚұндылықтардағы байланыс |
| | |
РефлексияСабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
| Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|