|
Сабақ: |
Мектеп: № 264 мектеп-лицей |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Кубесова Жанымкуль Саймахановна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Асан қайғының жерге айтқан сыны» аңызы. Сөз тапқанға қолқа жоқ (3-сағат) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізіетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
А/И 3. Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау) мағынасын анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы орындай алады: Шығармадағы көркемдегіш құралдардың мағынасын анықтайды, шығармадан теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздерді таба алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады Шығармадағы тілдік құралдарды тапсырмалар орындауда қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтіннен тілдік құралдарының әрқайсысына дәлел таба алады. Оларды қолданылу мағынасына талдау жасай ала отырып,өз пікірін шынайы өмірмен сабақтастырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға, шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Желмая, Жерұйық, көркемдегіш құралдары, Қазақстанның көрікті жерлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Асан қайғы неліктен еліне шұрайлы қоныс іздеген? 2.Асан қайғы іздеген Жерұйық қайда болуы мүмкін? 3. «Әркімнің туған жері – Мысыр шаһары» деген оймен келісесіздер ме? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Желмая, Жерұйық, қоныс,Ұлытау, Маңғыстау, Жетісу, Баянауыл, Шыңғырлау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Туған жерді қадірлеуге, Отансүйгіштікке баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, тарих |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Асан қайғының өмірдерегі туралы біледі. Шығарма мазмұнымен толық таныс. Табиғат ұғымын түсінеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 4 мин 14мин Сабақтың ортасы 10мин 5мин 2мин 5мин |
I . Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру Топқа бөлу Қима қағаздардағы қала суреттер арқылы 3 топқа бөлу. 1.Оңтүстік 2.Солтүстік 3.Батыс
II Үй тапсырмасы: «Асан қайғының жерге айтқан сыны» аңызы Дала данышпаны Топтық жұмыс. «Серпілген сауал» әдісі. I топ: 1.Асан қайғы неліктен еліне шұрайлы қоныс іздеген? II топ: 2.Айтылған сындарға сіздің көзқарасыңыз қандай ? III топ: 3.Асан қайғы өзі армандаған Жерұйықты тапты ма? Бағалау. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» Бағалау критерийлері 1.Тақырыптың ашылуы 2.Сөз саптауы 3.Постердің көркемдігі Кері байланыс. -Мәтіннен нені түсіндік ? III.Жаңа сабақ. «Асан қайғының жерге айтқан сыны» аңызы. Сөз тапқанға қолқа жоқ (3-сағат) Топтық жұмыс. «Екі жақты күнделік» әдісі
I топ:
II топ:
III топ:
Бағалау: Смайликпен бағалау Кері байланыс. "Мадақтау сэндвичі" әдісі
«Тұжырымдамалық кесте» әдісі Жеке жұмыс. Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының әрқайсысына дәлел табыңыз. Аңыздағы қолданылу мағынасына талдау жасаңыз.
Дескриптор:
- Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарына 1дәлелден табады. - Аңыздағы мағынасын түсіндіреді. Үйге тапсырма: Асан баға берген жерлерді картаға түсіру. Кері байланыс. «Даналық ағашы» әдісі.
|
Қима қағаздар
Концептуалды кесте
Слайд
Графикалық органайзер
Тұжырымдамалық кесте
Даналық ағашы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
Бейнетаспадан аңыз –әңгіме көрсету. |
Бейнетаспа |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай текеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Нәтиже немесе жауап бойынша саралау Ресурс немесе мәтін бойынша саралау Оқушының дербестігі мен жауапкершілігі бойынша саралау саралау |
Смайликтер Сэндвич Дескриптор Өзін-өзі бағалау
|
Сергіту сәтін өткізу, жас ерекшеліктеріне байланысты тапсырма беру, балалардың өмір қауіпсіздігін қамтамасыз ету |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым?
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? |
Оқушылар ынтымақтастықта бірлесе жұмыс жасап, жағымды ахуал қалыптасты. Өз білімдерін өмірмен сабақтастыра алды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? |
Нәтиже немесе жауап бойынша саралау Ресурс немесе мәтін бойынша саралау Оқушының дербестігі мен жауапкершілігі бойынша саралау саралау |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? |
Уақыт жеткілікті болды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? Топтық,жұптық жұмыстарда барлық оқушы қамтылды.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не себеп болар еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.Жұмыстың түрлерін күрделендіріп отыру 2.Жіберілген қателерін оқушының өздеріне таптыру, талдату.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістігі/қиыншылықтары туралы нені анықтадым , келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? 1.Өз ойын ықшамдап, әңгімедегі кейіпкер тұлғасын талдап жеткізу қиын тиді. 2. Дескриптор бойынша талдау арқылы оқушылардың ынтасы артты.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Асанқайғының жерге айтқан сыны. Сөз тапқанға қолқа жоқ
Асанқайғының жерге айтқан сыны. Сөз тапқанға қолқа жоқ
|
Сабақ: |
Мектеп: № 264 мектеп-лицей |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Кубесова Жанымкуль Саймахановна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Асан қайғының жерге айтқан сыны» аңызы. Сөз тапқанға қолқа жоқ (3-сағат) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізіетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
А/И 3. Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау) мағынасын анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы орындай алады: Шығармадағы көркемдегіш құралдардың мағынасын анықтайды, шығармадан теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздерді таба алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады Шығармадағы тілдік құралдарды тапсырмалар орындауда қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтіннен тілдік құралдарының әрқайсысына дәлел таба алады. Оларды қолданылу мағынасына талдау жасай ала отырып,өз пікірін шынайы өмірмен сабақтастырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға, шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Желмая, Жерұйық, көркемдегіш құралдары, Қазақстанның көрікті жерлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Асан қайғы неліктен еліне шұрайлы қоныс іздеген? 2.Асан қайғы іздеген Жерұйық қайда болуы мүмкін? 3. «Әркімнің туған жері – Мысыр шаһары» деген оймен келісесіздер ме? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Желмая, Жерұйық, қоныс,Ұлытау, Маңғыстау, Жетісу, Баянауыл, Шыңғырлау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Туған жерді қадірлеуге, Отансүйгіштікке баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, тарих |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Асан қайғының өмірдерегі туралы біледі. Шығарма мазмұнымен толық таныс. Табиғат ұғымын түсінеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 4 мин 14мин Сабақтың ортасы 10мин 5мин 2мин 5мин |
I . Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру Топқа бөлу Қима қағаздардағы қала суреттер арқылы 3 топқа бөлу. 1.Оңтүстік 2.Солтүстік 3.Батыс
II Үй тапсырмасы: «Асан қайғының жерге айтқан сыны» аңызы Дала данышпаны Топтық жұмыс. «Серпілген сауал» әдісі. I топ: 1.Асан қайғы неліктен еліне шұрайлы қоныс іздеген? II топ: 2.Айтылған сындарға сіздің көзқарасыңыз қандай ? III топ: 3.Асан қайғы өзі армандаған Жерұйықты тапты ма? Бағалау. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» Бағалау критерийлері 1.Тақырыптың ашылуы 2.Сөз саптауы 3.Постердің көркемдігі Кері байланыс. -Мәтіннен нені түсіндік ? III.Жаңа сабақ. «Асан қайғының жерге айтқан сыны» аңызы. Сөз тапқанға қолқа жоқ (3-сағат) Топтық жұмыс. «Екі жақты күнделік» әдісі
I топ:
II топ:
III топ:
Бағалау: Смайликпен бағалау Кері байланыс. "Мадақтау сэндвичі" әдісі
«Тұжырымдамалық кесте» әдісі Жеке жұмыс. Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының әрқайсысына дәлел табыңыз. Аңыздағы қолданылу мағынасына талдау жасаңыз.
Дескриптор:
- Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарына 1дәлелден табады. - Аңыздағы мағынасын түсіндіреді. Үйге тапсырма: Асан баға берген жерлерді картаға түсіру. Кері байланыс. «Даналық ағашы» әдісі.
|
Қима қағаздар
Концептуалды кесте
Слайд
Графикалық органайзер
Тұжырымдамалық кесте
Даналық ағашы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
Бейнетаспадан аңыз –әңгіме көрсету. |
Бейнетаспа |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай текеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Нәтиже немесе жауап бойынша саралау Ресурс немесе мәтін бойынша саралау Оқушының дербестігі мен жауапкершілігі бойынша саралау саралау |
Смайликтер Сэндвич Дескриптор Өзін-өзі бағалау
|
Сергіту сәтін өткізу, жас ерекшеліктеріне байланысты тапсырма беру, балалардың өмір қауіпсіздігін қамтамасыз ету |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым?
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? |
Оқушылар ынтымақтастықта бірлесе жұмыс жасап, жағымды ахуал қалыптасты. Өз білімдерін өмірмен сабақтастыра алды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? |
Нәтиже немесе жауап бойынша саралау Ресурс немесе мәтін бойынша саралау Оқушының дербестігі мен жауапкершілігі бойынша саралау саралау |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? |
Уақыт жеткілікті болды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? Топтық,жұптық жұмыстарда барлық оқушы қамтылды.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не себеп болар еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.Жұмыстың түрлерін күрделендіріп отыру 2.Жіберілген қателерін оқушының өздеріне таптыру, талдату.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістігі/қиыншылықтары туралы нені анықтадым , келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? 1.Өз ойын ықшамдап, әңгімедегі кейіпкер тұлғасын талдап жеткізу қиын тиді. 2. Дескриптор бойынша талдау арқылы оқушылардың ынтасы артты.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















